Tehlový dom sa v lete neprehrieva
Klimatické zmeny prinášajú z roka na rok horúcejšie letá. Ľudia preto hľadajú riešenia, ako sa chrániť pred vysokými teplotami a zabezpečiť si príjemné bývanie a celoročný komfort vo svojom dome. Treba na to myslieť už pri výbere stavebného materiálu.
Praktickou a súčasne nadčasovou voľbou sú stavby z pálenej tehly. Okrem toho, že ide o tradičný stavebný materiál s bohatou históriou, tehla ponúka aj nespočetné množstvo výhod, ktoré prispievajú k energeticky úspornejšiemu a ekologickejšiemu bývaniu. Vysoký komfort bývania v rodinnom dome možno dosiahnuť s obvodovými stenami z tehál, ktoré sú plnené minerálnou vlnou. Je to jednak kvôli ich vynikajúcim tepelnoizolačným vlastnostiam, ale aj vďaka schopnosti akumulovať teplo. Tehlový dom dokáže zabezpečiť tepelnú pohodu bez náhlych teplotných výkyvov počas celého roka.
Stabilná teplota v tehlovom dome
Pálená tehla má výbornú akumulačnú schopnosť, ktorá je úmerná objemovej hmotnosti materiálu. To znamená, že stavebné konštrukcie z ťažších materiálov akumulujú teplo lepšie. Moderné brúsené tehly majú pomerne masívne keramické rebrá, preto okrem vynikajúcich tepelnoizolačných vlastností aj dobre akumulujú teplo. Aj vďaka tejto vlastnosti tehál sú prirodzenou voľbou na zvýšenie tepelného komfortu v stavbách. Tehly pomáhajú udržiavať stabilnú interiérovú teplotu v miestnostiach pri zmenách vonkajšej teploty v priebehu dňa, ako aj v prechodných obdobiach počas roka. S nástupom letných teplôt zostáva v tehlovom dome ešte niekoľko dní príjemná teplota. V zime sa zas spomaľuje pokles teplôt v interiéri. V oboch prípadoch to môže znamenať úsporu nákladov na energie: v prvom prípade na klimatizáciu, v druhom na vykurovanie. V šikovne navrhnutom tehlovom dome s využitím pasívneho a aktívneho tienenia nebudete klimatizáciu ani potrebovať.
Kombinácia keramiky a tepelnoizolačného materiálu
Okrem schopnosti akumulovať teplo majú tehly s masívnymi keramickými rebrami aj výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Tepelnoizolačné vlastnosti tehál sa vyvíjali postupne v závislosti od vývoja normových požiadaviek. Vývoj sa najprv uberal cestou čisto keramických riešení. Takto vznikli tehly s veľkým množstvom úzkych vzduchových dutín, oddelených tenkými keramickými rebrami. Toto riešenie využíva tepelnoizolačné vlastnosti tenkej vzduchovej vrstvy v kombinácii s tepelnoizolačnými vlastnosťami samotnej keramiky, ktorá je porézna. Tento vývoj tehál logicky narazil na materiálové limity keramického črepu, resp. geometrie tehál. Ďalšie zvyšovanie tepelnoizolačných vlastností bolo možné len kombináciou keramiky s rôznymi tepelnoizolačnými materiálmi zabudovanými do dutín tehál (minerálna vlna, perlit, polystyrén).
Steny domu z tehál
Obvodové steny z týchto tehál už netreba zatepľovať, lebo majú vo vnútri niekoľko vrstiev minerálnej tepelnej izolácie. Počet vrstiev závisí od formátu tehál, teda od hrúbky steny. Keramická tvarovka predstavuje okrem iného veľmi účinnú ochranu tepelnej izolácie proti mechanickému poškodeniu a proti vode. Je to veľká výhoda oproti kontaktným tepelnoizolačným systémom, ktoré sú podstatne náchylnejšie na mechanické poškodenie. Obvodová stena z takýchto tehál vyžaduje minimálnu údržbu a má násobne dlhšiu životnosť ako kontaktný systém zateplenia. Koncoví zákazníci určite ocenia aj rýchlosť a jednoduchosť výstavby domu z tehál.
Zdravé bývanie v tehlovom dome
Tehlové murivo navyše priaznivo vplýva aj na kvalitu vzduchu v interiéri. Je to prírodný stavebný materiál, ktorý neobsahuje chemické prísady a neuvoľňuje do prostredia žiadne škodliviny. Vďaka pórovitosti keramického črepu tehál je difúzia vodnej pary dostatočná, preto je zvlášť vhodný, ak chcete vytvoriť domov pre zdravé bývanie. Pri jednovrstvovom obvodovom murive však treba venovať zvláštnu pozornosť návrhu a realizácii konštrukčných detailov. Odborne zhotovené detaily v obvodovej stene s použitím doplnkových tehál pomáhajú udržiavať dostatočne vysoké povrchové teploty a zabezpečujú príjemnú klímu v dome bez rizika vzniku plesní.
Komfort bývania zvyšuje aj exteriérové tienenie
Keď v sparnom letnom dni dopadajú slnečné lúče na vaše okná, interiér domu sa môže rýchlo premeniť na rozpálenú pec, čo spôsobuje, že udržiavanie chladného vnútorného prostredia je energeticky náročné. Komfort bývania v letnom období môžete ale zlepšiť vhodným vonkajším tienením v podobe roliet alebo žalúzií. V šikovne navrhnutom tehlovom dome s využitím pasívneho a aktívneho tienenia počas horúcich letných dní nie je potrebná ani klimatizácia.
Efektívna prevádzka tehlového domu
Najčastejším spôsobom aktívneho tienenia patria u nás exteriérové žalúzie alebo rolety. Jednoduchým a estetickým riešením bez výrazného zásahu do vzhľadu fasády je zabudovanie vonkajších roliet alebo žalúzií pod úroveň fasády. Umožňujú to napríklad tehlové preklady v kombinácii s univerzálnymi roletovými a žalúziovými schránkami. Pre istotu sa však odporúča pri výbere roliet overiť rozmery zvinutej rolety, resp. naskladaných žalúzií a porovnať ich s vnútornými rozmermi schránky. Tehlové preklady sú vhodné najmä do jednovrstvových obvodových stien. Použiť sa však dajú aj v obvodových stenách so zateplením.
Montáž vonkajších žalúzii
Pri montáži prekladov s roletovými a žalúziovými schránkami do tehlových stien treba dodržiavať niekoľko zásad. Pri určitej zručnosti je možná aj svojpomocná montáž, inak odporúčame obrátiť sa na odborníkov. V prvom rade je dôležité dodržiavať technologické postupy predpísané výrobcom. Architekti a stavitelia môžu zakomponovaním prekladov do stavby tehlového domu vytvoriť celistvú a tepelne optimalizovanú obálku domu, ktorá spĺňa vysoké nároky a požiadavky pre udržateľné a dobre izolované obytné priestory.