Tienenie – možno s exteriérovými žalúziami ušetriť?

tienenie uspora energii

Aj keď každoročne vítame príchod prvých letných dní s veľkým nadšením, vyššie teploty so sebou prinášajú nekomfort v interiéroch našich domov či bytov. Aby sme sa teplu doma vyhli, sme nútení zapnúť ventilátory alebo klimatizáciu, a tak nás viac ako dusno začínajú trápiť vyššie účty za prevádzku domu. Tie sú s narastajúcimi cenami energií ešte výraznejšie, preto je dôležité hľadať možnosti, ako sa chladeniu domácnosti prostredníctvom klimatizácie vyhnúť. Významnou pomocou a účinným preventívnym opatrením na znižovanie nákladov je vonkajšie tienenie.

V tomto článku sa dozviete:

  • Čo sú to pasívne solárne zisky a akým spôsobom ich možno efektívne využiť
  • Prečo si zvoliť vonkajšie tienenie
  • Koľko sa dá s exteriérovým tienením ušetriť
  • Prečo je dôležité na  tienenie myslieť už pri návrhu domu

Energeticky efektívne budovy

Pri modernej výstavbe sa kladie veľký dôraz na aspekt energetickej účinnosti. Budovy sa dnes navrhujú tak, aby spotrebovali čo najmenej energie a využívali primárne obnoviteľné zdroje energie. Od roku 2021 musia byť stavby postavené v energetickej triede A0, čo znamená, že spotreba primárnej energie by mala v takejto budove dosiahnuť  maximálnu hodnotu 54 kWh/m2 za rok. Dom s takmer nulovou potrebou energie musí mať z tepelnotechnického hľadiska veľmi kvalitnú obálku, avšak jej vplyv na potrebu primárnej energie má svoje ekonomické limity. Preto je pri návrhu nulového domu najdôležitejší komplexný prístup počnúc návrhom vhodného, energeticky úsporného tvaru, cez vhodnú orientáciu stavby až po vhodnú kombináciu technických zariadení na pokrytie energetických potrieb domu.

Pasívne solárne zisky

Veľmi dôležitou súčasťou obálky stavby sú okná, pretože nimi môže unikať takmer polovica tepelnej energie. Správnym výberom a umiestnením okien sa dá efektívne využívať slnečná energia. A to nielen na prísun dostatočného množstva svetla do domu, ale aj na zníženie nárokov na vykurovanie prostredníctvom využívania pasívnych solárnych ziskov, čo je vlastne slnečná energia získavaná prostredníctvom okien. Pri voľbe otvorových výplní si teda okrem súčiniteľa prestupu tepla treba všímať aj koeficient solárneho tepelného zisku (g). Ten priamo vypovedá o tom, koľko pasívnej solárnej energie dokáže okno do interiéru prepustiť. Čím je táto hodnota väčšia, tým je väčší pasívny solárny zisk, a teda do interiéru preniká viac tepla. Väčšie pasívne solárne zisky dokážete vyťažiť najmä z okien, ktoré budú orientované na juh a juhozápad. V zimnom období je takéto ohriatie interiéru stavby pomocou slnka, ktoré prechádza presklenými plochami, veľmi žiadúce. Keď však príde leto, miestnosti sa cez okná značne prehrievajú, a preto je nevyhnutné zvoliť vhodné tienenie.

Vonkajšie žalúzie alebo rolety na okná

Možností tienenia je hneď niekoľko a každá z nich má svoje výhody a slabosti. Výber typu tieniacej techniky, ktorá bude pre váš dom najvhodnejšia, závisí do veľkej miery od toho, kam ju chcete umiestniť a od funkcie tienených priestorov. V našich zemepisných šírkach je už dlhé roky obľúbené predovšetkým interiérové tienenie, ako sú rolety na okná či vnútorné žalúzie. Ich výhodou je to, že sa ľahko inštalujú a majú veľmi nízke obstarávacie náklady. Vnútorné tienenie je síce efektívne z hľadiska ochrany pred svetlom, ale ani zďaleka neposkytuje dostatočnú ochranu pred teplom. Interiérové tienenie totiž blokuje slnečné lúče až vtedy, keď už prejdú cez sklenenú plochu okna. Teplo sa prenáša na vnútornú stranu interiérových tieniacich prvkov, ktoré ho vstrebú a uvoľňujú postupne do miestností, ktoré sa prehrievajú. Priame slnečné lúče dokážu počas teplého dňa (okolo 25 °C) ohriať plochu okna na viac ako 40 či dokonca 50 °C.

interierove zalizie tienenie

Vonkajšie tienenie okien

Účinnejším opatrením je montáž exteriérového tienenia. To je umiestnené z vonkajšej strany okna a blokuje slnečné lúče skôr, ako preniknú cez sklo do miestnosti. Práve schopnosť zabrániť vniknutiu tepla dovnútra je základným rozdielom medzi vonkajším a vnútorným tienením. Výdavky na chladenie stavby (klimatizáciu) budú tak podstatne nižšie. Exteriérové tienenie však prináša pozitíva nielen v lete, ale aj v zime. Čiastočne  totiž prispieva aj k zníženiu tepelných strát. Medzi oknom a zatiahnutou žalúziou sa totiž vytvorí vzduchová kapsa, ktorá v zimnom období funguje ako ďalšia izolačná vrstva. Vonkajšie tienenie predstavujú skvelý spôsob, ako zlepšiť energetickú účinnosť vášho domu a ušetriť peniaze na účtoch za energie.

Exteriérové žalúzie

Existuje niekoľko spôsobov vonkajšieho tienení a. Závisí iba od vás, ktorý typ si zvolíte a ktorý vám bude najviac vyhovovať. Najčastejšie sa stretávame s vonkajšími roletami a žalúziami. Exteriérové rolety dokážu vytvoriť v miestnosti absolútnu tmu. Na druhej strane však množstvo svetla môžete regulovať iba čiastočne, a to vytiahnutím rolety do určitej výšky. Oproti tomu s vonkajšími žalúziami môžete svetlosť v miestnosti  regulovať, pretože lamely sa dajú ľubovoľne natáčať. Žalúzie sú dostupné v niekoľkých tvaroch, a to najčastejšie v tvare písmena S, Z, T alebo C.

Exteriérové žalúzie prinášajú nižšie náklady za vykurovanie či klimatizáciu

Výška finančných úspor, ktoré možno s exteriérovým tienením dosiahnuť, je veľmi individuálna a odvíja sa od mnohých faktorov (veľkosť domu, materiál a hrúbka zateplenia, orientácia domu, klimatické podmienky atď.). Uvedieme si jeden príklad. Predpokladajme, že je júl, vonkajšia teplota 35° a vy sa nachádzate v dobre izolovanom rodinnom dome. Čo sa stane, ak nemáte vonkajšie tienenie? Všetko teplo sa dostane dovnútra, dom a všetky jeho prvky (podlahy, steny, nábytok atď.) sa prehrejú a začnú vyžarovať teplo. Vnútorná teplota v domácnosti sa rapídne zvýši a tepelná izolácia domu zabráni rozptylu naakumulovaného tepla – teplo tak ostane doslova uväznené v dome. Jediné, čo vám ostáva je skúsiť v takomto dome vydržať a horúčavy prežiť alebo zapnúť ventilátor či klimatizáciu. Používaním chladiacich systémov však dochádza k väčšej spotrebe energie a zvyšovaniu prevádzkových nákladov rodinného domu. Vedeli ste, že na  zníženie teploty v interiéri o 1 °C je dokonca potrebné vynaložiť 3x viac finančných prostriedkov ako na jej zvýšenie?

Účinnosť vonkajších žalúzii v lete

Práve z tohto dôvodu je dôležité myslieť na preventívne opatrenie, ktoré je účinnejšie ako chladenie. S exteriérovými žalúziami dokážete teplotu vo vnútri domu znížiť až o 7-10 °C a v porovnaní s klimatizáciu ušetriť až 30 % nákladov. Je však veľmi dôležité pamätať na správne používanie vonkajšieho tienenia, predovšetkým zatváranie a otváranie vonkajších roliet a žalúzií v ten správny čas. Počas horúcich dní treba lamely úplne zatvoriť, čím zabránite prenikaniu slnka a prehrievaniu miestnosti. Počas letných večerov, keď sa vonkajšia teplota zníži, treba lamely pootvoriť, aby teplo nahromadené počas dňa mohlo uniknúť do chladnejšieho vzduchu.

Úspora s tienením okien v zime

Čo sa týka zimných mesiacov, priemerná ročná spotreba vynaložená na kúrenie v rodinnom dome sa pohybuje medzi 60 až 75 % celkových nákladov domácnosti. Preto je veľmi dôležité zabrániť zbytočným únikom tepla. Dobre navrhnuté a kvalitné žalúzie dokážu znížiť tepelné straty cez okná v priemere od 20 až do 30 %.  V závislosti od spôsobu vykurovania (zemný plyn, elektrina, drevo, tepelné čerpadlo) sa tak ročné úspory môžu vyšplhať na sumu 150 až 300 €. Pri aktuálne sa zvyšujúcich cenách energie môžu byť dosiahnuté úspory ešte vyššie. Počas slnečných zimných dní nechajte rolety a žalúzie vytiahnuté, aby slnečné lúče mohli dopadať priamo na sklo a vy ste v plnej miere využívali pasívne solárne zisky. Na noc exteriérové tienenie zatiahnite tak, aby boli lamely úplne zaklopené. Teplota izieb počas noci v zime klesá o približne 3 °C. Ak vonkajšie rolety na noc zatvoríte, zabránite neželanému úniku tepla do exteriéru. Miestnosť tak vychladne iba o približne 1,5 °C, čo znamená, že vy nemusíte toľko vykurovať. Tienenie exteriérovými žalúziami je teda súčasťou ako dosiahnuť energetickú sebestačnosť domácnosti.

Myslite na tienenie už pri návrhu domu

Exteriérové tieniace prvky treba navrhnúť tak, aby nenarušili dizajn nehnuteľnosti, ale zároveň zdokonalili funkčné vlastnosti budovy. Na vonkajšie tienenie treba myslieť už pri návrhu domu a skonzultovať ho s projektantom. Odporúča sa, aby ste si tienenie kupovali súčasne s oknami. Ak okenná firma, z ktorej si okná objednávate, nebude dopredu poznať typ zvoleného tienenia, jeho dodatočná montáž už môže byť omnoho komplikovanejšia.

Montáž vonkajších žalúzii

Existuje niekoľko spôsobov montáže exteriérového tienenia. Priznaná montáž  je montáž, keď je žalúzia vsadená priamo na rám okna alebo nad oknom na fasáde. Žalúzie nezachádzajú do podomietkovej schránky, ale pod pohľadový krycí plech. Pri fasádnej montáži sa žalúzie inštalujú pred okenný otvor, teda spredu na fasádu. Žalúzie z fasády vystupujú, ale svetlú výšku si týmto spôsobom neznižujete. Najestetickejšia je podomietková montáž, kedy sa schránka so žalúziou inštaluje pod omietku, ale rolety či žalúzie možno montovať kedykoľvek neskôr aj v priebehu ďalších rokov.

keramicky preklad na exterierove zaluzie
Keramický preklad a univerzálna schránka Porotherm.

Výber kvalitných tieniacich prvkov

Pred výberom žalúzií alebo roliet sa však odporúča overiť si vopred ich rozmery vrátane pohonu, a  porovnať ich s vnútornými rozmermi schránky. Netreba zabudnúť najmä na rozmery v zvinutom stave, aby nedošlo k tomu, že zvolená roleta či žalúzia nevojde do schránky. Pohodlné zabudovanie vonkajších roliet alebo žalúzií pod úroveň fasády umožňujú univerzálne roletové a žalúziové preklady pozostávajúce z keramických prekladov a univerzálnej schránky. Preklady sa montujú už počas hrubej stavby a pri ich montáži treba dodržiavať niekoľko zásad. Pri určitej zručnosti a dodržaní technologických postupov výrobcu je síce možná aj ich svojpomocná montáž, odporúčame však obrátiť sa radšej na odborníkov.

Autor článku:
logo-redakcia
admin
08. septembra 2022