Prečo je pre zdravé bývanie potrebné ticho?
K zdravému bývaniu neodmysliteľne patrí ticho. Potrebujeme ho k tomu, aby sme našli vnútornú harmóniu, je dôležité, keď pracujeme z domu, alebo keď sa chceme dobre vyspať. Ako však dosiahnuť bývanie v tichu, v harmonickej akustike, ak je vonkajšie prostredie hlučné? Odpoveďou je akustická izolácia.
Zvuková izolácia domu
Nie každý má to šťastie bývať mimo mesta v pokojnom prostredí, kde hrozí tak nanajvýš zvuk kosačky trávy od susedov. Aj ten však vie byť niekedy riadne nepríjemný. Preto je veľmi dôležité, pri stavbe či prerábke domu alebo bytu, dbať na kvalitu použitých materiálov a dostatočnú zvukovú izoláciu.
Po náročnom dni sa každý túži zregenerovať v pokoji svojho domova. Steny a priečky z tehál sa vyznačujú výbornými zvukovo-izolačnými vlastnosťami vďaka svojej hmotnosti a konštrukcii a poskytujú tak primeranú protihlukovú ochranu. Existujú dokonca aj špeciálne akustické tehly, ktoré dokážu hluk z okolitého prostredia odfiltrovať veľmi efektívne. Pri novostavbe bytového domu, ak máte možnosť dohliadnite, aby tieto špeciálne tehly developer použil na zhotovenie stien medzi bytmi. Akustická izolácia medzibytových priečok je riešením, ako sa vyhnúť rušivým zvukom od susedov.
Škodlivé účinky hluku
„Hluk patrí dnes k najrozšírenejším škodlivinám životného a pracovného prostredia, hoci si to človek možno ani neuvedomuje,“ hovorí MUDr. Svetlana Hadvabová z Ambulancie klinickej imunológie a alergiológie v Komárne. „Okrem toho, že nadmerný hluk môže poškodiť náš senzorický orgán, vnútorné ucho, má vplyv aj na vegetatívne nervstvo, to je to, čo nevieme ovplyvniť, a na endokrinné funkcie. To znamená na normálne fungovanie našich žliaz.“
Vedeli ste?
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO hladina hluku presahujúca 55 dB pôsobí na ľudí rušivo. Ak chceme znížiť šancu poškodenia sluchu, hluku 85 dB by sme nemali byť vystavení dlhšie ako 8 hodín. Pričom pre hluk na úrovni 100 dB je odporúčaných max 15 minút a 110 dB len 1 minútu a 30 sekúnd. Hluk nad 130 dB môže poškodiť sluch už po jednom vystavení.
Prečo je akustická izolácia dôležitá?
Nadmerný hluk je každý hluk, ktorého hodnota je vyššia ako 60 decibelov a má vplyv na zhoršenie kvality nášho života. Bežne cez deň je v norme byť vystavený hluku maximálne do hodnoty 50 decibelov. V noci je to maximálne 45 decibelov.
„Ak je hodnota hluku nad 60 decibelov, klinické štúdie preukázali vplyv na zmenu krvného tlaku. Automaticky nám stúpa tlak aj pulzová frekvencia, ako aj dychová frekvencia. U pacientov napojených na EKG sa v týchto štúdiách preukázali zmeny srdcového rytmu, až arytmie. Okrem iného, hluk ovplyvňuje spánok, psychické funkcie a veľmi interferuje s rečovou komunikáciou. To znamená, že ak sa dvaja ľudia rozprávajú a do toho im hučia napríklad domáce spotrebiče, kvalita takejto komunikácie je nižšia, povedala by som, že až nulová,“ vysvetľuje MUDr. Svetlana Hadvabová. Daná štúdia tiež preukázala zvýšené riziko infarktu myokardu. Toto sú dôvody, prečo by sme sa mali pred nadmerným hlučným prostredím chrániť primeranou zvukovou izoláciou. Hovoríme o izolácii domu od vonkajšieho prostredia, rovnako rovnako dôležitá je aj akustická izolácia medzibytových priečok a priečok v rámci domu či bytu.
Hluk vnímame rôzne
Najčastejšou reakciou človeka na hluk je tzv. rozmrzenosť, čo je medicínsky výraz. Je to pocit nespokojnosti, mrzutosti, podráždenosti, ktorý nám vyvolá zvuk, ktorý nemusí byť veľmi hlučný, ale nám vadí, sme naň až ´alergickí´. Vzniká ako reakcia na narušenie rôznych aktivít. Hluk vnímame inak podľa toho, čomu sa práve venujeme. Či oddychujeme, spíme, relaxujeme, venujeme sa práci, ktorá si vyžaduje viac alebo menej sústredenia a pod. Záleží aj na tom, či sme v dobrom fyzickom a psychickom stave, nič nás netrápi. Ak sme chorí, chceme byť v tichu, rovnako, ak nás napríklad bolí hlava, sme vyčerpaní z práce a podobne.
„Vnímavosť je veľmi individuálna. Väčšinou však platí, že ak hluk nastane v prípade, že sa s niekým rozprávame, potrebujeme sa koncentrovať, vznikajú veľmi negatívne pocity ako zlosť, podráždenosť, nespokojnosť, hnev. Následkom toho môžu byť rôzne psychomotorické poruchy. Takto sa môžu spustiť rôzne psychózy u pacientov. Stupeň celkovej rozmrzenosti spolu s citlivosťou na hluk sa často využíva ako indikátor expozície hluku vo vzťahu k jeho nesluchovým účinkom. Toto sú definície, ktoré sa vložili aj do zákonov, pretože existujú zákonné normy, aká je prístupná hlučnosť prostredia. Podľa epidemiologických štúdií, ako som už spomínala, hluk je rizikovým faktorom kardiovaskulárnych ochorení, okrem toho, že zvyšuje tlak, zistilo sa, že ľudia, ktorí sú viac vystavení hluku majú zvýšený obsah lipidov v krvi,“ menuje riziká príliš častého pobytu v hlučnom prostredí lekárka. Nepriamo teda pobyt v nedostatočne zvukovo izolovanom a nadmerne hlučnom prostredí môže viesť aj ku vzniku nadváhy a s ňou spojených civilizačných ochorení.
Vnímanie hluku počas dňa
Cez deň sa ešte ako tak dokážeme s hlukom zmieriť, patrí k pracovnému dňu a najmä v mestách, kde je aktívna výstavba a čulý ruch, sa mu nevyhneme. Niektorí ľudia sú dokonca na hluk takí navyknutí, že im počas dňa chýba. Iní však potrebujú aj počas práce v meste absolútne ticho, k čomu veľmi neprispievajú moderné otvorené kancelárie bez akejkoľvek akustickej izolácie. V práci sa to dá riešiť štupľami do uší či slúchadlami. No doma chceme mať prirodzene pokoj aj bez rôznych pomôcok. K večeru máme prirodzenú potrebu stíšiť ako seba, tak aj prostredie, v ktorom sa nachádzame. Väčšina ľudí rada oddychuje, zaspáva a spí v úplnej akustickej pohode a tichu. Čo však v prípade, že žijeme vo veľkom meste, pod oknami sa nám premávajú autá, autobusy, električky…?
Pomôcť môže bývanie v kvalitnej stavbe, ktorá je dostatočne odhlučnená, zvukovo izolovaná. Akustické tehly, zv. AKU tehly ponúkajú oproti štandardným tehlám akustický útlm o 5 až 7 dB, čo vo výsledku znamená zníženie hluku o 50 až 75 percent.
Akustické parametre bývania
V bytových domoch je vhodné overiť si, ako sú izolované a poziciované výťahy a garážové brány. Ak sa dá, vyberte si byt, v ktorom oboje nebude počuť, alebo dbajte na to, aby boli nehlučné. V nových domoch to zväčša nie je problém, no v starých bytovkách až teraz postupne dochádza k prerábkam výťahov, aj kvôli ich hlučnosti. Nočné podniky v blízkosti obydlia by vám tiež mohli spôsobovať problémy pri zaspávaní, pri školách a škôlkach zas buďte pripravení na džavot detí počas dňa. Susedov si síce nevyberiete, no treba rátať aj s tým, že tiež môžu patriť k hlučnejším typom. V takom prípade je určite na mieste spýtať sa na použité materiály, ktoré vás od susedov oddeľujú stenami. Akustická izolácia a výber vhodných zvukovo-izolačných materiálov je možnosťou, ako sa dá dosiahnuť príjemné, nehlučné prostredie. Aby ste nemuseli počuť každé slovo hádky susedov, alebo každý krok nad vašou hlavou.
Akustická izolácia obálky domu
„V noci nás okrem dopravy môžu rušiť aj rôzne zábavné podniky, no aj priemysel. Najviac nás to rozčuľuje, keď chceme zaspať, čítame si, alebo sa na niečo potrebujeme sústrediť. Vtedy v nás aj nižšia hodnota hluku vie vyvolať spomínanú rozmrzenosť a následne aj všetky tie sekundárne vegetatívne reakcie, ako je zvýšený pulz, krvný tlak a podobne,“ vysvetľuje MUDr. Svetlana Hadvabová. Uvádza sa, že až 60 percent hluku je z mimo pracovného prostredia. Hlavný podiel na tomto čísle nesie doprava. Tento hluk spolu s fajčením sa považujú za najvýznamnejšie rizikové faktory, ktoré ovplyvňujú zdravie našej populácie. Pri výbere materiálov na stavbu domu majte tieto argumenty nepamäti. Investícia do kvalitných stavebných materiálov, poskytujúcich primeranú zvukovou izoláciu, prináša benefity nášmu telu i mysli.
Mladším hluk vadí menej
Pri výbere nového bývania, najmä lokality, je vhodné zvážiť našu vnímavosť na hlučnosť prostredia. Vo všeobecnosti mladším ľuďom vadí hluk menej, no s vekom citlivosť naň stúpa. Ak si chcete kúpiť byt na prízemí, zvážte pre a proti. Hoci sú tieto byty lacnejšie oproti tým na vyšších poschodiach, hlučnosť v nich je pomerne vyššia. Na najvyššom poschodí vám isto nebudú nad hlavami dupať susedia, no strešné byty môžu mať iné negatíva. Rovnako v starších domoch je zvuková izolácia takmer nepatrná.
Nehlučné bývanie na vidieku?
Bývanie si skrátka treba voliť tak, aby sme boli mimo rušných ulíc, ak vieme, že by nám to mohlo prekážať. Informujme sa, či v blízkosti nie je plánovaná nová výstavba. Aj konštruktéri bytov by mali dbať na to, aby aspoň oddychové miestnosti ako obývačka, spálne, detské izby boli lokalizované na inej strane, ako je frekventovaná ulica. Samozrejme, nie vždy je to možné. Vtedy treba dbať na kvalitnú zvukovú izoláciu.
Ani bývanie na dedine nemusí znamenať úplný pokoj. Moderní dedinčania sú často pracujúci ľudia, ktorí cez víkend dobiehajú všetky povinnosti okolo domu. Treba kosiť, vŕtať, brúsiť, rezať, píliť… Často už ani nedele nie sú dňami pracovného pokoja, hoci vyhlášky a všeobecné nariadenia to väčšinou prikazujú. Môžete sa buď sťažovať a zvyšovať hodnoty vašej rozmrzenosti, alebo si jednoducho zabezpečíte bývanie tak, že keď zavriete vchodové dvere a okná, vytúžené ticho sa dostaví.
Keď ticho nepomáha
V poslednej dobe sa často stretávame s pojmom „biely šum“. Je to monotónny zvuk, ktorý obľubujú najmä bábätká, pomáha im totiž lepšie zaspať. Niektoré malé deti skrátka v úplnom tichu spať nevedia. A sú takí aj dospelí jedinci. Nejde však o hluk, hoci sú bábätká, ktoré v zásade zaspávajú len pri zvuku vysávača. Niektorým ľuďom vyhovuje zaspávať napríklad pri otvorenom okne, keď z diaľky jemne počuť hluk dopravy. Niekoho upokojuje fén alebo pračka.
„Sú to monotónne zvuky, ktoré niekomu môžu pomôcť zaspať, nie sú tam však veľké výkyvy frekvencie a hlučnosť nepresahuje hornú hranicu 45 decibelov, ktoré sú počas nočného pokoja znesiteľné. Je to jeden z možných nástrojov na večerný rituál zaspávania,“ vysvetľuje lekárka. Je to zvláštny fenomén, u malých detí pomerne bežný, keďže počas „pobytu“ v matkinej maternici vlastne nikdy neboli v úplnom tichu. Časom však zvykne táto potreba odznieť a väčšina dospelých ľudí potrebuje k spánku úplné ticho, aj keď možno zaspávajú radi pri zvuku televízora, rádia alebo hovoreného slova. „Opäť sa vrátim k tomu, že s vekom sa naše preferencie aj v tejto oblasti menia. Je preto vhodné, aby s tým človek počítal. Keď si zabezpečujete bývanie v skoršom veku, je možné, že to, čo vám nevadí teraz, vám vo vyššom veku vadiť môže.“
Vyberajte starostlivo
Nájsť v dnešnej dobe pokojné bývanie a pritom mať dostupnosť služieb a vymožeností moderného človeka je veľmi ťažké. Je vhodné sa poradiť s odborníkmi, aby ste zbytočne nemuseli riešiť nežiaduce situácie. Keď idete na obhliadku bytu cez deň, rátajte s tým, že vaše uši sú nastavené na inú citlivosť vnímania hluku. Na druhej strane však aj v hlučných lokalitách býva večer pokojnejšie. Je dobré nájsť si vlastné rituály, ktoré vám pomôžu stíšiť svoje vnútro bez ohľadu na ruch v okolí. Niekedy sa s ním skrátka musíme naučiť žiť. No zároveň je fajn vybaviť svoje bývanie takým spôsobom, aby sme po zabuchnutí vchodových dvier mali príjemný pocit, že sme sa ocitli v našej oáze pokoja.