Nič lepšie ako tehlový dom neexistuje

Firma Rokystav sa výstavbe tehlových rodinných, bytových i polyfunkčných objektov venuje už viac ako 15 rokov. Pôsobí prevažne na západnom Slovensku, ale jej stavby a spokojných zákazníkov možno nájsť po celej krajine. Primárne murujú stavby z tehál, s ktorými pracujú na dennej báze. O dôvodoch, prečo táto realizačná firma považuje tehlu za ideálny materiál na stavbu domu a prečo ho vrelo odporúčajú aj svojim zákazníkom, sme sa rozprávali s jej konateľom, Petrom Rokyčákom.

Akej výstavbe sa primárne venujete a aké materiály na hrubú stavbu najčastejšie používate?

Staviame prevažne rodinné domy i bytové domy, ktoré sú u zákazníkov v najväčšej obľube. Aktuálne prevažujú najmä domy so šikmou strechou, ale, samozrejme, nemáme problém postaviť ani dom s plochou strechou. Čo sa týka materiálov, všetko závisí od požiadaviek zákazníka. Staviame z tehál i pórobetónových tvárnic. Až 90 % našich stavieb však tvoria práve tie tehlové.

Prečo práve tehly? Ak by ste ich mali porovnať s ostatnými materiálmi, v čom vidíte ich hlavné prednosti?

Podľa mňa je tehla na stavbu rodinného domu ideálna a odporúčam ju každému koncovému zákazníkovi. Ide totiž o trvácny, overený a spoľahlivý materiál. Snažím sa vždy poukázať na jej výborné tepelnoizolačné či akustické vlastnosti, pevnosť, ale aj na jednoduchosť a rýchlosť výstavby. Navyše aj dokončenie stavby je pri tehlovom dome podľa mňa ľahšie. Čo sa týka napríklad bytovej výstavby, tam sa tehly nahrádzajú za pórobetónové tvárnice ťažšie, či už z akustického hľadiska a rovnako aj z hľadiska tlaku. Som rád, že väčšinou si ľudia nechajú od nás poradiť a aj tí, ktorí boli predtým rozhodnutí pre iný stavebný materiál, si nakoniec zvolia na stavbu domu tehlu.

Máte od majiteľov tehlových domov aj nejakú spätnú reakciu, či sú s domom spokojní aj po rokoch?

Najlepšou reklamou pre nás, ale aj pre samotný materiál, sú reakcie našich zákazníkov. Až 30 % našej výstavby tvoria odporúčania zákazníkov, ktorým sme stavali rodinný dom a teraz staviame rodinný dom ich rodinným príslušníkom, známym či kamarátom.

Ľudia však majú často pocit, že tehlové domy sú drahé. Je tehlová stavba naozaj v porovnaní s konkurenčnými materiálmi drahšia?

Ja si to vôbec nemyslím. Tehla podľa mňa nie je drahšia ako pórobetónová tvárnica vyššej kvality. Navyše si myslím, že dokončovacie práce sú pri pórobetónových stavbách nákladnejšie. V interiéri totiž treba tvárnice celoplošne presieťkovať a až následne na ne možno aplikovať vnútorné omietky. To znamená rozdiel aj 3-4 eurá na jeden m2 oproti tehlovej stavbe.

V porovnaní s drevodomami sa zas murovaným domom vyčíta pomalšia, a teda dlhšia výstavba. Ako dlho trvá stavba tehlového domu skúsenej firme?

Základová doska pod  murovaný dom alebo drevodom je rovnaká. To znamená, že aj jednotlivé procesy jej výstavby i čas schnutia sú rovnaké. Potom je tu samotná stavba obvodových múrov. Drevodom veľkosti 10 x 12 m  za jeden deň postaviť nemožno, zatiaľ čo tehlový dom áno. Vlastnosti tehlového domu sú takisto neporovnateľne lepšie a aj z hľadiska ceny sú výhodnejšie, pretože komponenty do drevodomu sú podstatne drahšie.

Existujú však aj v rámci tehál nejaké rozdiely?

Samozrejme, nie je tehla ako tehla. My staviame najčastejšie s tehlami značky Wienerberger a tento materiál zákazníkom môžem s čistým svedomím aj odporučiť. Výhodou tehál Porotherm je pevnosť a ich vnútro sa navyše pri rezaní nerozpadáva. Na stavbu chodia v nepoškodenom stave, zatiaľ čo pri iných tehlách sa dosť často stáva, že na palete možno nájsť aj niekoľko rozbitých či poškodených tehál. Veľký rozdiel pri brúsených tehlách predstavuje aj ich nerovnomerné zbrúsenie na šírku. Porotherm tehly sú rovné a ak je uvedené, že majú 30 cm, naozaj aj túto šírku majú. Pri iných výrobcoch sa objavujú menšie odchýlky v šírke tehál, ktoré sú však pri výstavbe domu veľmi viditeľné a hrubá stavba tak z vizuálneho hľadiska nie je pekná. Navyše narastajú náklady aj pri povrchových úpravách, pretože na vyrovnanie nerovností je potrebné väčšie množstvo materiálu.

Poďme sa bližšie pozrieť na tehly a jej vlastnosti. Má voľba tehál vplyv na energetickú účinnosť domu a tepelnú izoláciu?

Toto je asi skôr otázka na výrobcu tehál. Podľa môjho názoru však majú tehly veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti. V tehlách sú totiž vzduchové medzery a vzduch je sám o sebe izolant. Máme to odskúšané aj overené a potvrdzujú to aj slová našich zákazníkov. Odozvy na domy postavené z tehál sú pozitívnejšie než na domy z pórobetónu.

Dokáže sa tehlová stavba podľa vás dostatočne vysporiadať aj s vlhkosťou?

Stavba domu trvá nejaký čas a je veľmi málo pravdepodobné, že by vám počas celej výstavby do domu vôbec nezapršalo. Navyše sa vlhkosť do stavby dostáva aj zo základovej dosky, pri omietaní stien alebo z fasády nedokončeného domu, na ktorý prší. Keďže tehla má na celú výšku vzduchové medzery, dokáže túto vlhkosť rýchlejšie odviesť medzi kontaktný zatepľovací systém a tehlu, kde sa vlhkosť stratí. Pórobetónovú stavbu naopak nemožno tak rýchlo a dobre vysušiť. Pórobetón totiž nasáva vlhkosť cez póry do seba a keďže tento materiál nemá rebrá, nedokáže ju len tak ľahko odovzdať. Steny preto schnú pomalšie, sú dlhšie vlhké a zákazníci sa častejšie stretávajú aj s plesňami – to je realita.

O tehlách sa šíria mýty, že sú ťažké, lámu sa a náročné je aj ich vŕtanie či drážkovanie. Aká je vaša osobná skúsenosť?

Pórobetónové tvárnice majú dĺžku 60 cm a tehly Porotherm 25 cm. Z tohto dôvodu tehla nemôže byť a ani nie je ťažšia ako pórobetónová tvárnica. Ani ukladanie tehál Porotherm nie je namáhavé, pretože majú v strede vybraté drážky na uchytenie, vďaka čomu sa ľahšie prenášajú. Pri ostatných tehlách neviem o tom, že by tento spôsob uchytenia mali, takže ich ukladanie a prenos môže byť komplikovanejší. Čo sa týka vŕtania a sekania, tehlová stavba je podľa mňa na vysekanie jednoduchšia ako pórobetónová. S drážkovacou frézou si možno tehly pekne narezať na hrúbku, akú potrebujete. Na sekanie do pórobetónu je, naopak, potrebná zbíjačka, keďže ide o hutný materiál. Občas tiež majú zákazníci pocit, že do tehlovej steny sa omnoho náročnejšie montujú poličky. Avšak dnes už aj na tehlové stavby existujú vhodné kotvy, vďaka ktorým na stenu pohodlne dáte poličku akejkoľvek veľkosti a hmotnosti.

Výrobcovia ponúkajú rôzne typy tehál. Na zlepšenie zvukovoizolačných vlastností sa pri murovaní priečok odporúčajú AKU tehly. Mnohí zákazníci však o takýchto tehlách nevedia. Odporučili by ste ich do rodinného domu?

Pri bytovej výstavbe sú AKU tehly samozrejmosťou. Pri rodinnom dome, ktoré stavajú developeri, sa tieto tehly veľmi nevyužívajú. Povedal by som, že pravdepodobnosť ich použitia v takejto výstavbe je nízka. Koncoví zákazníci, ktorí si nechajú dom navrhnúť a postaviť realizačnej firme, sa k akustickým priečkam prikláňajú často. AKU tehly určite majú zmysel, lebo si takto viete efektívne oddeliť dennú a nočnú časť, resp. obytné priestory od kúpeľní a toaliet.

Na trhu sú aj tehly určené pre jednovrstvové murivo, napr. tehly plnené minerálnou vlnou. Aký máte názor na stavbu domov bez potreby zateplenia?

Tieto tehly sú veľmi dobrá vec, ale toto murivo je drahšie a myslím si, že na Slovensku nie je veľmi reálne aktuálne z tohto muriva stavať. Možno ani nejde tak o samotnú kúpu a výstavbu z takýchto tehál, problém vidím skôr v povrchovej úprave muriva z vonkajšej strany. Aby tieto tehly plnili svoju funkciu, musia byť omietané tepelnoizolačnými omietkami, a to v niekoľkých vrstvách, čo je náročné z finančného i realizačného hľadiska. Pri výstavbe z týchto tehál treba dbať na to, aby do nich nenapršalo a aby minerálna vlna, ktorou sú tehly plnené, nenasiakla vodou. Stavba musí  byť prikrytá a pri výstavbe treba postupovať rýchlo. Ich výhodou je najmä to, že v radovej výstavbe, kde sú domy a ich steny veľmi blízko pri sebe, nie je potrebné obvodové murivo dilatovať veľkou hrúbkou izolácie. Dostatočné akustické vlastnosti možno vďaka tehlám plneným minerálnou vlnou dosiahnuť aj s murovacím materiálom menšej hrúbky a minimálnou hrúbkou dilatácie.

S výstavbou tehlových domov máte bohaté skúsenosti. Aké techniky murovania preferujete?

V dnešnej dobe už málokto muruje na maltu či tenkovrstvové lepidlo a naša firma nie je výnimkou. Murujeme výlučne s penou. Keďže pracujeme najmä s tehlami Porotherm, využívame penu Dryfix. Z hľadiska rýchlosti je to bezkonkurenčný výrobok s výbornou pevnosťou. Neodporúčam však túto penu nahrádzať lacnejšou alternatívou, ale používať komplexný systém, ktorý je navrhnutý výrobcom tehál, lebo iba tak funguje správne.

Aké výhody komplexný systém a doplnkové tehly prinášajú?

Používať systémové prvky a doplnkové tehly sa oplatí z hľadiska kvality, logistiky, ale aj z pohľadu záruky. Aj pre nás ako realizátora je používanie doplnkových tehál veľmi výhodné, pretože nám to uľahčuje a urýchľuje prácu, nemusíme tehly rezať a nevzniká zbytočný odpad. Spoločnosť Wienerberger má vo svojej ponuke širokú škálu rôznych prvkov, ako sú koncovky, parapety, rohové tehly a ďalšie. Pri správnom naprojektovaní domu si tak dokážete postaviť dom len s minimálnym počtom rezov. Pri pórobetónových stavbách systémové prvky nie sú, preto tam častejšie dochádza k vzniku tepelných mostov, realizácia stavby je náročnejšia a podľa mňa aj ekonomicky nákladnejšia.

Stavať tehlový dom možno aj svojpomocne. Na čo by si však ľudia mali dať pozor?

Najdôležitejším krokom pri stavbe domu z tehál je založenie prvého radu. Mať rovný základ je pri brúsených tehlách naozaj veľmi podstatná vec. Preto by som im odporúčal, aby tento krok zverili do rúk odborníkov. Využiť môžu napríklad asistenčnú službu Wienerberger, ktorá zákazníkom pomôže založiť prvý rad tehál s maximálnou presnosťou a zvyšok domu si následne môžu veľmi jednoducho vymurovať už aj sami.

Autor článku:
logo-redakcia
admin
08. novembra 2023