Staviame s brúsenými tehlami

stavba domu s brusenymi tehlami

V súčasnosti uprednostňuje brúsené tehly väčšina stavebníkov. Skúsený realizátor stavieb domov na kľúč – Ján Košút nám prezradil, prečo to tak je.

Aké sú vaše skúsenosti s brúsenými tehlami?

Práca s brúsenými tehlami je veľmi jednoduchá. Majú dokonale rovné a navzájom rovnobežné ložné plochy. Táto úprava ložných plôch tehál umožňuje veľmi efektívne murovanie z hľadiska nízkej spotreby malty alebo murovacej peny. Tým pádom je práca jednoduchšia a rýchlejšia.

Je úspora spojovacieho murovacieho materiálu skutočne tak významná?

V porovnaní s klasickým spôsobom murovania na obyčajnú maltu ide o zásadnú úsporu, vyššiu až o polovicu. Na vymurovanie jednej palety stačí pol vrecka tenkovrstvovej malty alebo jedna dóza murovacej peny. Ďalšia výhoda je, že nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie staveniska. Hrubú stavbu z brúsených tehál si dokáže postaviť aj šikovný domáci majster. Musí si však dať pozor na správne založenie prvého radu tehál.

Na čo si dať pozor pri zakladaní prvého radu tehál?

Kľúčové je správne založené maltové lôžko. Vždy sa začína výškovým zameraním základovej dosky s cieľom nájsť najvyššie miesto. V najvyššom mieste sa vytvorí lôžko pomocou zakladacej malty v hrúbke 5 až 10 mm. Zakladacie maltové lôžko sa nanesie a urovná v jednej rovine pomocou nivelačnej súpravy. Murovanie zvyšných radov už potom ide úplne jednoducho.

Niektorí výrobcovia ponúkajú službu založenia prvého radu. Odporúčate túto službu využiť?

Túto službu sa určite oplatí využiť, a to najmä v prípade, že staviate svojpomocne. Stavebník má istotu, že prvý rad budete mať správne založený. Postup prác je potom rýchlejší a v konečnom dôsledku sú náklady na stavbu nižšie.

zalozenie prveho radu z brusenych tehal
Presné založenie prvého radu brúsených tehál je najdôležitejším predpokladom správneho murovania.

Stavba domu svojpomocne vs. stavebná firma

Preferujú stavebníci na Slovensku stavbu svojpomocne alebo si skôr povolávajú firmy?

Trend je taký, že ľudia dnes nemajú toľko času na stavbu svojpomocne. Radšej si zaplatia služby profesionálnej firmy. Murovanie je dnes už síce jednoduché, ale bez skúseností je náročnejšie. Hrozí, že sa človek pomýli. Druhá vec je časová úspora. Keď si predstavíte, že by ste dva mesiace mali murovať po poobediach a víkendoch a my dokážeme hrubú stavbu postaviť za týždeň, tak by ste si to asi tiež rozmysleli.

Ak sa stavebník predsa rozhodne stavať svojpomocne, ako je to s odstraňovaním prípadných chýb pri murovaní?

V minulosti sa chyby odstránili jednoduchšie, tehly murované na tradičné malty stačilo rozobrať. Pri moderných murovacích technikách, ako je napríklad murovacia pena, je oprava chýb veľmi problematická. Preto odporúčame zveriť murovanie hrubej stavby profesionálom.

Ako dlho trvá stavba na kľúč vo vašom podaní?

Závisí to od zložitosti. Jednoduchý dom typu bungalov vieme kompletne postaviť do šiestich mesiacov.

Aké techniky používate pri murovaní s brúsenými tehlami?

Brúsené tehly možno murovať dvoma veľmi efektívnymi technológiami – na maltu pre tenké škáry alebo na špeciálnu murovaciu penu.

Aké sú špecifiká murovania na maltu pre tenké škáry?

Murovanie na maltu pre tenké škáry možno realizovať buď tzv. kontaktným, alebo celoplošným spôsobom. Obe technológie sa aplikujú pomocou nanášacích valcov určených na ten-ktorý spôsob maltovania. V oboch prípadoch sa lepiaca malta nanáša rovnomerným pohybom valca po uloženom rade tehál – buď iba na rebrá tehál, alebo v súvislej vrstve na celú ložnú plochu.

Aké sú vaše skúsenosti s murovaním na penu?

Brúsené tehly a technológia murovania na penu ušetrí ďalších 20 % času v porovnaní s technológiou murovania na maltu. Pena sa na tehly nanáša pomocou aplikačnej pištole priamo z dózy, čo zaručuje ľahkú a pohodlnú manipuláciu. Je to v podstate ako keby sa skladalo lego.

Je na Slovensku záujem o murovanie na penu?

Áno, z našich skúseností až 60 % zákazníkov preferuje murovanie na penu. Je nielen rýchle, ale aj praktické. Ak sa murovanie nedokončí, stačí zatvoriť dózu a použijete ju neskôr. Pri malte je viac práce. V prvom rade treba kvalitne zarobiť maltu, aby mala dobrú konzistenciu, zakaždým treba umývať aplikačný valec a pod.

Aký je cenový rozdiel medzi murovaním na penu a maltu?

Z finančného hľadiska je to úplne rovnaké. Niektoré firmy ponúkajú pri objednaní palety tehál lepiaci materiál zadarmo. Zákazník si už len vyberie, či má záujem o penu alebo murovaciu maltu.

Stavba domu na kluc s brusenymi tehlami
Stavba domu z brúsenej tehly vám ušetrí čas aj investície

Aké máte skúsenosti s murovaním v zime?

Ak sa viete spoľahnúť na materiály, murovať aj v zime určite nie je na škodu. Ak nie sú tuhé zimy a počasie to dovoľuje, môžete využiť suchý spôsob murovania s použitím zimnej murovacej peny, dokonca až do teploty –5 °C. Murovanie na maltu na tenké škáry by som v zimnom období určite neodporúčal.

Na čo si dať pozor pri murovaní pri nízkych teplotách?

Dôležité je založiť prvý rad tehál na špeciálnu zimnú zakladaciu maltu. Vždy treba zabrániť tomu, aby sa tehlové murivo napíjalo vodou. Ak príde dážď alebo iné zrážky, murivo treba zakryť.

Aké máte skúsenosti s doplnkovými tehlami?

Doplnkové tehly sú veľmi dôležité. Som zástancom ich používania. Základom je použitie polovičných a rohových tehál. U nás v projekcii je ich zapracovanie do projektu štandardom. Navrhujeme dom tak, aby nám nevyšli skoro žiadne odrezky. Keď je dopredu jasné, aký materiál použijem na stavbu, navrhujeme stavbu tak, aby sme murovali takmer bezodpadovo. Na jednom rade režeme maximálne 2 až 3-krát, viac nie.

V čom sú doplnkové tehly užitočné?

Polovičné tehly sa používajú najčastejšie pri osteniach. Častou chybou na stavbách je, že murári vystrčia pílenú časť tehly do ostenia. To spôsobuje problém pri montáži okien na pásky, ktorá je dnes povinná z hľadiska tepelno-technickej normy. Preto treba pri ostení vždy používať koncové tehly. My to ešte robíme tak, že presieťkujeme murivo do roviny, aby sme zabezpečili perfektné fungovanie pások na montáž okien.

Ako pri stavbe pomáhajú rohové tehly?

Ak sa nepoužijú rohové tehly, bude na stavbe veľa rezania. V každom rohu 2 rezy. A keď si zákazníci myslia, že ich to vyjde lacnejšie, tak to nie je pravda. Plátky do píly sú oveľa drahšie a čas potrebný na rezanie je ďalší faktor v neprospech tohto riešenia.

Aké riešenie odporúčate pri zhotovení prekladov okien?

Preklady realizujeme v závislosti od toho, aký typ konštrukcie murujeme a od požiadaviek zákazníkov. Vždy však odporúčame predprípravu na vonkajšie žalúzie. Ak murujeme tehlu s integrovaným zateplením alebo len s tenkou vrstvou tepelnej izolácie, tak odporúčame použiť roletový preklad špeciálne navrhnutý na zabudovanie vonkajšej rolety pod úroveň fasády. Je to praktické. Treba však povedať, že je to aj finančne náročnejšie riešenie.

Ak murujeme konštrukciu, kde sa používa tehla s hrúbkou 30 cm a hrubšou vrstvou zateplenia, vtedy netreba použiť podomietkový kastlík, vždy však treba myslieť dopredu s predprípravou na zapustené žalúzie.

Je možný aj dodatočný zásah a montáž vonkajšieho tienenia?

Áno, je to možné. Zákazník sa však bude musieť zmieriť s tým, že ak má okno výšku 150 cm, tak sa zníži o 20 cm. Čím sa pripraví o pomerne dosť denného svetla v interiéri. Takéto kastlíky možno domontovať na fasádu aj dodatočne. Avšak to už nebude veľmi estetické.

Sú brúsené tehly drahšie ako tie tradičné?

Brúsené tehly sú síce o niečo drahšie, ale nie zas o toľko. Rozhodne nie, keď sa pozrieme na to, koľko výhod stavebníkom prináša, napríklad na rýchlosti výstavby, nárokoch na vybavenie staveniska, spotrebe lepiaceho materiálu a pod. Je však pravda, že Slováci ešte stále skôr peniaze investujú do kuchyne, ako do hrubej stavby, ktorú však možno postaviť len raz.

Murovanie s pálenou tehlou

Aké sú vaše skúsenosti zo stavieb? Vedia murári používať brúsené tehly tak, aby skutočne priniesla výhody sľubované výrobcami?

Dnes u nás už pôsobí nová generácia šikovných murárov. Aj murári a pokrývači, ktorí so mnou spolupracujú, sa pravidelne zúčastňujú školení výrobcov materiálu. Myslím, že vedia s nimi veľmi dobre pracovať tak, aby tá tehla priniesla benefity. Dnešní majstri sa chcú vzdelávať. Sú otvorení novým nápadom a novým veciam. Uľahčujú si tým aj vlastnú prácu.

Často narážame na mýtus, že sa s tehlou ťažšie pracuje na stavbe. Ako to vnímate vy?

V minulosti možno bolo mierne problematické zhotovovanie drážok pre elektroinštalácie. Niektorých možno odrádzal prach vznikajúci pri rezaní tehál. Dnes to už nie je vôbec žiadny problém. Súčasné moderné technológie, ako drážkovač, vysávač a ďalšie praktické nástroje, uľahčujú prácu aj v pri týchto činnostiach. Prach sa skoro úplne eliminuje. Tieto prípravné veci: vysekanie elektrických rozvodov, drážok pre vodné potrubie a pod. väčšinou realizujeme pred tým, než sa osadia okná. Čiže nevzniká žiaden prach a po namontovaní okien je stavba čistá. Aj to je jedna z výhod stavby domu na kľúč.

praca s brusenymi tehlami, vrtanie do tehly
Pri použití správnych nástrojov je práca s tehlami rýchla, čistá a jednoduchá.

Ako je to v súčasnosti s tehlami, ktoré netreba zatepľovať? Je o ne záujem?

Záujem o ne je. Je však pravda, že v 95 % sa stavby stále zatepľujú. Ja osobne, kvôli zabezpečeniu detailov, odporúčam ísť do menšej hrúbky obvodovej steny, samozrejme v súlade so statikou, a doplniť ju adekvátnou hrúbkou zateplenia. Tehla je dobrá, ale celý dom by musel byť bez okien, aby to 100 %-ne fungovalo.

Budú sa požiadavky na tepelnotechnické vlastnosti stavebných materiálov ešte viac sprísňovať?

Myslím si, že áno. Aktuálne požiadavky na obvodové múry vyplývajúce z tepelnotechnickej normy sú podľa mňa nastavené dobre. Osobne by som už nešiel do väčších hrúbok izolácií stien. Treba viac využívať rekuperácie a alternatívne zdroje vykurovania. Budúcnosť z tohto hľadiska je viac-menej o technológiách.

Ako sa budú podľa vás vyvíjať stavebné materiály?

Zvyšovať požiadavky sa určite budú na akustické vlastnosti tehál. My už dnes radi používame akustické tehly. Zásadným spôsobom zvyšujú komfort i zdravie bývania. Pri práci s nimi však platia viaceré pravidlá. Ak sa zanedbá čo i len malý detail, konštrukcia nebude fungovať správne. Preto neodporúčam pracovať s nimi svojpomocne. Radšej treba povolať profesionálov.

Čo si myslíte o budúcnosti tehly?

Tehla ako stavebný materiál tu už pár tisícročí je a nepredpokladám, že by sa na tom malo niečo zmeniť.

Čítajte aj

Stavba domu svojpomocne vs. dom na kľúč

PREČÍTAŤ

Autor článku:
logo-redakcia
Ján Košút
08. februára 2021