Tehla – nestarnúci dizajnový prvok
Nepravidelnosť a autentickosť tehly sú mimoriadne žiadané aj v interiéri. Tehlový obklad sa skvele hodí nielen do dizajnových predajní, kaviarní, kancelárií či barbershopov. Textúra a hrejivý vzhľad tehly skvele vynikne aj u vás doma.
V tomto článku sa dozviete:
- Prečo sú tehly vhodnou voľbou aj do interiéru.
- Oplatí sa renovovať staré tehlové múry alebo je jednoduchšie siahnuť po inom riešení?
- Ako vybrať vhodnú škárovaciu hmotu.
- Ako najlepšie použiť tehlu v jednotlivých miestnostiach.
Tehla sa vyznačuje najmä svojou univerzálnosťou, vďaka ktorej poskytuje pri navrhovaní budov mnoho funkčných výhod. Tento odolný prírodný stavebný materiál sa však osvedčil aj ako originálny obklad stien v exteriéri, ale aj interiéri.
Tehlový obklad je vysoko cenený pre svoje prednosti, akými sú ohňovzdornosť, nenáročná údržba, výborné tepelnoizolačné vlastnosti, ale aj pre blahodarný vplyv, ktorý tehla má pri udržiavaní optimálnej mikroklímy v interiéri.
V neposlednom rade sú to textúra a vzhľad, ktoré tehlu z obvodových múrov a spod vrstiev omietky dostali na výslnie medzi dizajnérske prvky, ktoré dizajnéri s obľubou používajú pri zariaďovaní interiérov.
Odkryté tehly v retro štýle, moderné vzory tehlových stien, či vzdušné biele tehlové steny dávajú domovom, kanceláriám a komerčným prevádzkam jedinečný vzhľad.
Široké pole pôsobnosti tehly
Tehla sa vo svojej širokej ponuke tvarov, textúr, farieb a vzorov aplikácií uplatňuje v rôznych architektonických štýloch. Či už staviate nový domov alebo rekonštruujete, existuje veľa spôsobov, ako využiť krásu tehál: od odhalených tehlových stien v kuchyni, obývačke či kúpeľni až po obklady krbu, stĺpov a ďalších plôch.
Obnažené tehlové múry sú trendy riešením. Svojou všestrannosťou sú vhodné pre mestské i vidiecke objekty. Súčasne sa hodia do vintage domácností, ako aj do moderných funkcionalistických interiérov.
Pohľadová tehlová stena dodáva pocit tepla a prináša textúru do prázdneho priestoru. Riešení, ako zakomponovať tehlu do interiéru, je nespočetne veľa a možno ich prispôsobiť všetkým potrebám a rozpočtom. S množstvom tehlových prvkov však pracujte citlivo a nechajte si poradiť skúsenými interiérovými dizajnérmi.
Renovácia alebo nový tehlový obklad?
Ak je konštrukcia, ktorú chcete v interiéri odhaliť zhotovená z pôvodných plných tehál, máte vyhraté. Niekedy si žiada len malú obnovu, môže však byť skrytá aj pod niekoľkými vrstvami omietky.
Rekonštrukcia tehlového muriva
Pri obnove steny z tehál v interiéri je treba odstrániť omietku a vyškriabať škáry (aspoň do hĺbky 4 cm). Tehly treba očistiť tak, aby na nich nezostávali žiadne nesúdržné častice. Následne sa ošetria vhodným ochranným náterom (zvyčajne voskovou impregnáciou na báze včelieho vosku) alebo natrú špeciálnym náterom na uzatvorenie pórov. Týmto spôsobom predídete prašnosti z pôvodných tehál. Impregnáciu tiež voľte na základe vašej predstavy o finálnom vzhľade – na výber je náter so suchým, mokrým, lesklým alebo matným efektom.
Ak hľadáte modernejší a elegantnejší nádych obkladu z tehál, môžete tehlovú stenu namaľovať nabielo.
Pozor! Vždy dbajte na precíznosť, nekvalitne odvedená práca môže spôsobiť drobenie odhalených tehál a škárovacej hmoty.
Obklad z tehly
Pri výstavbe nového obkladu z tehly v miestnosti je možné zužitkovať aj pôvodné tehly, ktoré ste vybúrali pri rekonštrukcii domu alebo bytu, prípadne staré tehly, ktoré nájdete pri búraní vidieckych chalúp. Hodnotné sú najmä ciachované kúsky (so znakom alebo nápisom od výrobcu). Tieto vybúrané tehly môžu druhýkrát ožiť, napríklad v podobe vymurovanej priečky. Stena s pohľadovým režným murivom vytvorí zaujímavý kontrast s čistými bielymi stenami, ktoré sú preferovanou voľbou v interiéroch.
Ako dostať tehlu do interiéru
Nie každá stavba je postavená z tehly. Napriek tomu sa mnohí túžia obklopiť týmto surovým a autentickým materiálom. Ak bývate v paneláku, nemusíte sa vzdať sna o tehlovej stene. Stavebnícky priemysel zareagoval na dopyt po tehlových dizajnoch. Ponúka sa hneď niekoľko možností, ktoré zodpovedajú rôznym rozpočtom: od obkladových tehál, cez praktické pásiky, až po imitácie tehlového muriva. Posledné menované svojou farebnosťou a štruktúrou síce imitujú pravú tehlu, a často sú takmer na nerozoznanie, avšak nikdy nedosiahnu jedinečné vlastnosti tehly.
Spoľahlivou voľbou sú lícové tehly a tehlové pásiky, ktoré si nevyžadujú žiadnu ďalšiu povrchovú úpravu a skvelý vzhľad si zachovajú počas celej životnosti. Aplikácia takéhoto obkladu v interiéri je veľmi jednoduchá a zvládne ju aj šikovný domáci majster. Obklady sa lepia priamo na stenu pomocou špeciálnej malty.
Lícové tehly – každá je originál
Lícové tehly robí jedinečnými ich štruktúra. Tieňohra pri dopade slnečného svetla či umelého osvetlenia na tehly a škáry prepožičiava povrchom nezameniteľný pôvab.
Lícové tehly sa vyrábajú technológiou napodobňujúcou ručnú výrobu. Každá tehla sa tvaruje samostatne, nenájdu sa dva rovnaké kusy. Tento technologický postup zanecháva na tehlách charakteristický rukopis – príjemný rustikálny vzhľad, podčiarknutý nepravidelným tvarom bez ostrých hrán a rohov.
Výhodou je bohatá škála farebných odtieňov a povrchových úprav, ktoré lícové tehly ponúkajú. Vyrábajú sa v rôznych farbách, ako je červená, okrová, biela a šedá.
Praktické tehlové pásiky
Jednoduchším variantom, ako dosiahnuť vzhľad tehlového muriva, sú tehlové obkladové pásiky. Vyznačujú sa menšou hrúbkou, no sú na nerozoznanie od tehlového muriva. Vernú imitáciu väzby muriva na rohoch zaručia doplnkové rohové pásiky.
3D dekoračné panely s efektom tehál
Výhodou takýchto panelov je ich nízka hmotnosť a malá hrúbka. Najčastejšie sú vyrobené z odolného PVC materiálu alebo betónu. Vďaka 3D efektu sú veľmi realistickou napodobeninou tehly. Aplikujú sa montážnym lepidlom priamo na stenu (na očistený a suchý povrch). Vzhľadom na veľký formát panelov –nie je ich inštalácia časovo náročná.
Dekoratívna omietka
Efekt muriva možno docieliť aj aplikáciou šablón na dekoratívne omietky. Dekoratívne omietky schnú pomalšie ako klasická sadrová omietka. Plastická zmes dekoratívnej omietky je zvyčajne zložená z rôznych materiálov, ako cement, akryl, silikát, silikón či vápno. Tieto materiály zaistia priľnavosť na stenu a súčasne ponúkajú dostatočný čas na aplikáciu vzorov. Na vytvorenie dekoratívnych textúr je táto omietka doplnená o tzv. plnidlá – piesok, kamienky a pod.
Tapeta s imitáciou tehál
Vinylové, textilné, papierové či vliesové tapety sú ekonomicky najprístupnejšou formou, ako dosiahnuť imitáciu tehlového muriva. Tapety sú najvhodnejšie pre použitie v malých priestoroch, pretože neuberú z veľkosti miestnosti. Nie sú však ani zďaleka tak dôveryhodné ako tehlový obklad.
Ako vybrať škárovaciu hmotu
Vhodne zvolená škárovacia malta podčiarkne krásu tehlového obkladu. Voľbou svetlejšej malty docielite jemnú eleganciu. Kontrastnou tmavou maltou zas moderný industriálny dizajn. Na aplikáciu malty existujú rôzne spôsoby:
Murárska metóda
Táto metóda je jedným z najpoužívanejších spôsobov aplikácie malty. Výsledok je veľmi profesionálny a čistý, pretože škárovacia hmota sa nedostáva na povrch tehly. Malta sa aplikuje do škár medzi tehlami a špeciálnym nástrojom sa odstráni prebytočná hmota. Povrch steny má potom jemný vzhľad.
Injektážna metóda
Pomocou tohto postupu docielite starý priemyselný vzhľad. V porovnaní s murárskou metódou je injektáž oveľa drsnejšou technikou. Malta sa nanáša na stenu vo väčšom množstve tak, aby bola v jednej rovine s tehlami. Týmto spôsobom sa zvýrazní rovný povrch steny.
Technika špongie
Táto technika je veľmi podobná murárskej metóde, avšak výsledný efekt je rozmazanejší. Vďaka tejto metóde sa na tehlovú plochu dostane viac škárovacej hmoty, čím dosiahnete ilúziu väčších škárovacích línií.
Nemecký náter
Nemecký náter spočíva v pokrytí veľkej časti muriva s jemným prienikom prírodnej farby tehly. Táto technika napodobňuje vzhľad nepravidelných kameňov a starobylých chalúp a zámkov – architektonický prvok, ktorý sa vyskytuje v severnom Nemecku. Bielou maltou sa vytvoria silné línie škárovacej zmesi. Prebytočná malta sa roztrie po celej ploche, aby sa dosiahla ilúzia nedokonale tvarovaných tehál.
Tehla v jednotlivých miestnostiach
Surová tehla v pohodlí obývačky
Moderné obývacie izby s akcentovanou tehlovou stenou sú v súčasnosti horúcim trendom. Farba a štýl muriva majú vplyv na konečnú atmosféru miestnosti. V prípade moderných interiérov sa tehla často maľuje nabielo. Biela tehlová stena zachová neutrálny vzhľad miestnosti a súčasne jej dodáva textúru.
Ak ste fanúšikom tradičnej červenej tehly, vytvorte v obývačke akcent – napríklad tehlovým pásom za televíziou alebo okolo krbu. Ak máte radi abstraktný dizajn, odstráňte omietku zo steny v geometrickom tvare a nechajte vyznieť pôvodnú tehlu. Takto dodáte obývačke originálny twist.
Nadčasové kuchyne s tehlovým obkladom
Zmiešaním jedinečných textúr, vzorov a farieb s existujúcim kuchynským dekorom a farebnou schémou má tehlová stena moc obohatiť a skrášliť moderné kuchyne. Všestrannosť tehly pristane rôznym kuchynským štýlom a pôsobí fantasticky tak v malých priestoroch, ako aj v priestranných interiéroch.
Tehlovú stenu za sporákom je vhodné ošetriť povrchovou úpravou. Vyhnete sa absorbovaniu oleja a výparov z varenia. Neriskujete tak, že malta medzi tehlami bude praskať či rozpadávať sa.
Kúpeľňa plná kontrastu
Kúpeľne nemusia byť len sterilné a hladké, prípadne pokryté omietkou. V súčasných kúpeľniach si nájdu svoje miesto aj pohľadové steny z režného muriva. Pár drsných plôch dodá priestoru pre očistu tela nový charakter. Nezabudnite však ošetriť steny v kúpeľni bezfarebným ochranným náterom proti vode. Murivo si tak zachová svoju farbu. Ak prírodné červenohnedé tóny tehál neladia s farebnou paletou vašej kúpeľne, ponúka sa široká paleta ďalších farieb lícových tehál.
Tehlový obklad v spálni
Spálňa je naším útočiskom, miestom pre odpočinok, a hlavne dobrý spánok. Na jej dekoráciu sa zvyčajne používajú neutrálne farby v kombinácii s dizajnovými tapetami. Romantiku do spálne zaručene prinesie aj tehlová stena. Môžete ju použiť ako prázdne plátno – výborný podklad pre súkromnú minigalériu. Textúra tehál dáva možnosť voľného rozloženia obrazov a malieb. Nábytok z tmavého dreva a jemné línie tehly vytvoria atraktívny kontrast, ktorý ale nebude príliš agresívny.