Zdravé bývanie vďaka kvalitným stavebným materiálom

zdrave byvanie vdaka stavebnym materialom

Interiéry budov sú vystavené rozličným výzvam. Plesne, alergie, vlhkosť v miestnostiach, kvalita okien, zateplenie, to všetko sa podpisuje pod komfort nášho bývania. Nečakajte, kým sa u vás objavia viditeľné stopy nesprávneho projektovania a následného užívania domu. Naučte sa správnej prevencii a užívajte si zdravé a komfortné bývanie. Poradíme vám, ako na to.

Ako sa vyhnúť plesniam, alergii a vlhkosti v dome

Mnohé obytné a kancelárske priestory či obchodné prevádzky bojujú s vlhkými stenami, prítomnosťou plesní, sú nedostatočne vetrané, spôsobujú únavu. Existuje niekoľko jednoduchých trikov, ako interiéru pomôcť. Z dlhodobého hľadiska je však najlepšie týmto  neduhom predchádzať správnym výberom stavebných materiálov a myslieť na to už pri projektovaní domu či budovy.

Vezmite to od podlahy, tehly sú dobrý základ

Zdravý dom musí mať zdravé základy. Ak môžete výstavbu vášho ideálneho bývania ovplyvniť, venujte pozornosť najmä kvalite použitých stavebných materiálov a nebojte sa pýtať odborníkov. Orientovať sa dá zároveň ekonomicky aj ekologicky a vďaka kvalitnému spracovaniu môžete pri stavbe ušetriť značnú časť vášho rozpočtu.

Osvedčené stavebné materiály

Tradičným murovacím materiálom na Slovensku je keramická tehla, pálená pri teplote 900 °C. Oproti ostatným stavebným materiálom získavajú tehly pri vypaľovaní jedinečné výhody. Medzi najdôležitejšie patria nulová výrobná vlhkosť, objemová a rozmerová stálosť a požiarna odolnosť. Proces výroby a vnútorná vlhkosť stavebného materiálu ovplyvní aj vlhkosť domu a jeho schnutie. Novostavba z murovacích materiálov vyrábaných mokrou technológiou schne 4-5 rokov, takže pri vykurovaní nového domu prekúrite prvé roky veľa peňazí. Tehly však opúšťajú výrobné linky v dokonale suchom stave, vďaka čomu ich tepelnoizolačné vlastnosti ihneď dosahujú maximálne hodnoty. Tehlovej stavbe stačí jeden rok, aby úplne vyschla. Vďaka tomu vytvárajú príjemné prostredie na bývanie bez kondenzácie vodných pár a obáv z plesní.

Pri výrobe tehál sa používa prírodný materiál hlina, ktorý sa odpradávna využíva v mnohých kultúrach na prevenciu, liečbu, ale aj na kozmetické účely, a tiež na  skrášľovanie tela. Poskytuje jedinečný obsah minerálov,  ktoré priaznivo pôsobia na celý organizmus človeka. Jej prírodná sila sa s obľubou používa aj na výrobu riadu a v neposlednom rade na výrobu kvalitných stavebných materiálov, ktoré majú pozitívny dopad na naše zdravie a teda aj zdravé bývanie.

Stavebné systémy pre zdravé bývanie

V sortimente tehál nájdete aj doplnkové tehly určené na zhotovenie niektorých detailov ako sú roh domu, parapet a ostenie. Účelom doplnkových tehál nie je len zjednodušiť zhotovenie najčastejších detailov na stavbe. Detaily vytvorené s použitím doplnkových tehál tiež napomáhajú minimalizovať tepelné straty a dosiahnuť dostatočné hodnoty povrchových teplôt, a tým eliminujú riziko vzniku plesní na povrchu stien.

Náš tip: Stavebné prvky, ktoré sú súčasťou premyslených stavebných systémov, poskytujú množstvo výhod. Pri výbere stavebného materiálu je preto dobré použiť všetky prvky systému, na ktoré navyše výrobcovia poskytujú ucelenú záruku. Súčasťou tehlového stavebného systému môže byť sortiment keramických prekladov pre zhotovenie prekladov nad oknami, dverami, pre izoláciou venca, nosníky pre stropy a ďalšie užitočné detaily, bez ktorých sa stavba domu s parametrami zdravého bývania nezaobíde. K ďalším benefitom neodmysliteľne patrí šetrenie energie, ľudskej práce, nákladov na prepravu a podobne.

Tradicne stavebne materialy pre zdrave byvanie
Prírodný stavebný materiál tehla pre zdravé bývanie

Prečo netreba váš dom zatepliť?

Novodobé technológie produkujú také murovacie materiály, ktoré spĺňajú najprísnejšie tepelnoizolačné kritériá a sú vhodné ako jednoobvodové murivo. Váš dom už nie je potrebné zatepľovať, aj keď vám „sedliacky rozum“ našepkáva, že by ste to mali urobiť.

Od januára 2021 musia byť stavby ekologické a spĺňať požiadavky na tepelnoizolačné vlastnosti obvodových konštrukcií podľa normy STN 73 0540-2. Tá pre obvodové steny vyžaduje tepelný odpor (R) minimálne 4,4 a súčiniteľ prechodu tepla (U) maximálne 0,20. Keramické stavebné materiály napomáhajú k dosiahnutiu ideálnych tepelnoizolačných vlastností vďaka poréznej štruktúre. Na trhu nájdete napríklad keramické tehly s množstvom vzduchových dutín oddelených tenkými keramickými rebrami, alebo keramické tehly plnené minerálnou vlnou ukrytou v ich dutinách. Takéto tehly normu hravo splnia aj bez potreby dodatočného zateplenia a okrem dosiahnutého komfortu sa vyhnete aj vlhkosti a plesniam v dome.

Z čoho postaviť dom bez zateplenia

Tu je hneď niekoľko dôvodov, prečo dom z kvalitných keramických tehál nemusíte dodatočne zatepľovať:

  • Pri použití tehál s dostatočnými tepelnoizolačnými vlastnosťami ušetríte čas i peniaze.
  • Tým, že vašu stavbu nezateplíte, ušetríte aj zastavanú plochu vašej nehnuteľnosti.
  • Dosiahnete úsporu vykurovania alebo chladenia. Veľkoformátové tehly chránia interiér pred prehriatím počas letných horúčav a pred ochladením v zime.
  • Kvalitný tehlový dom má životnosť 100 rokov, no zatepľovací systém len 30 rokov.
  • Novostavby sa zatepľujú bezprostredne po hrubej stavbe, no vtedy ešte nemusia byť všetky stavebné materiály vyschnuté. To zapríčiňuje napríklad aj vznik plesní – sú dôsledkom hromadenia skondenzovanej vlhkosti v murive, ktorá nemá ako uniknúť z plášťa domu. Zároveň treba myslieť aj na zvýšené náklady na kúrenie, kým dom úplne vyschne.

Zapamätajte si:

Pálené keramické tehly sa dajú využiť ako jednovrstvové obvodové murivo, ktoré netreba zatepľovať, takže ušetríte aj na zateplení, aj na dobe schnutia vášho domu. Na porovnanie, novostavba z murovacích materiálov vyrábaných mokrou technológiou schne 4 – 5 rokov, takže pri vykurovaní nového domu prekúrite za prvé roky veľa peňazí.

Pri rekonštrukcii starého domu sa rovnako orientujte na kvalitu použitých stavebných materiálov. Mnohé prerábané nehnuteľnosti bojujú so zarosenými oknami či plesňami. Vysvetlíme vám prečo.

Vetranie a vlhkosť v dome. Prečo sa okná rosia?

Otvoríte okno, aby ste vyvetrali, vyprášili, zakričali na suseda… V moderných budovách sa  niektoré okná ani nedajú otvoriť a o všetko sa starajú klimatizačné jednotky a rekuperácia. O moderné technológie sa preto treba starať a pravidelne ich čistiť, aby ste zo zanesených filtrov nedýchali alergény. Ako správne vetrať doma?

Výber okien

Pozorní by ste mali byť už pri samotnom výbere okien. Vopred sa dostatočne informujte, ako dokážete vetrať vnútorné priestory prirodzene, teda či sa dajú okná otvárať, a ako kvalitne sú okná osadené. Dobré osadenie okien vás ochráni pred nežiaducimi únikmi tepla, vďaka ktorým by ste siahli hlbšie do peňaženky.

Správne vetranie proti vlhkosti v dome

Pravidelné vetranie pomáha v boji proti nepriaznivej vlhkosti interiéru, proti vzniku nežiaducich plesní, proti zápachu, škodlivinám, ale aj oxidu uhličitému. Ak je oxidu uhličitého v nevyvetranom interiéri veľa, začnete pociťovať únavu, ospalosť, bolesť hlavy, prípadne až nevoľnosť a sťažené dýchanie.

Odborníci odporúčajú vetrať až 3x denne – ráno, po príchode z práce a aj pred spaním. Pozor, v zimnom období sa neodporúča vetrať na ventilačku, ale nárazovo, rýchlo, aby ste v miestnosti vymenili vzduch, ale eliminovali tepelné straty. Pri nárazovom vetraní sa neochladia steny a podlahy a studený vzduch v miestnosti sa rýchlo dokáže ohriať.

Naopak, v lete môže celodenné vetranie zapríčiniť veľké teplo v miestnostiach. Výrobcovia okien udávajú, že v letných mesiacoch by ste mali vetrať 20 – 30 minút, v zime len 4 – 6 minút.

Rosenie okien v rekonštruovaných domoch

Keď zaizolujete starý dom novými oknami, môžu sa začať rosiť a začne sa vytvárať vlhkosť. Prečo? Pretože staré domy boli prirodzene vetrané špárami a keď ich nové okná zatesnia, tepelné straty sa síce eliminujú, ale dom prestane dýchať. Vtedy je potrebné viac vetrať.

Rosenie okien a optimalna vlhkost v dome
Pravidelné vetranie pomáha v boji proti nepriaznivej vlhkosti interiéru, proti roseniu okien a vzniku nežiaducich plesní.

Vlhkosť v dome a alergie

Udržiavate optimálnu vlhkosť vzduchu vo vašom interiéri? Najlepšie to zistíte vlhkomerom, kvalitnejší vám odmeria aj vlhkosť stien a stavebných materiálov. Vnútorné prostredie domu alebo budovy ovplyvňuje náš celkový pocit a tiež naše zdravie. O kvalite klímy v interiéri rozhoduje teplota a vlhkosť vzduchu. Optimálna teplota vzduchu by mala byť okolo 20 °C a vlhkosť vzduchu v rozmedzí 45 až 55 %. Vedeli ste, že tieto čísla môžete dosiahnuť aj použitím priepustných stavebných materiálov z pálenej hliny, keramických tehál a škridiel? 

Zdravé bývanie bez plesní

Nadmerná vlhkosť v domácnosti je dôvodom vzniku plesní. Naopak, nízka vlhkosť vám vysušuje sliznice a môže spôsobiť dýchacie problémy. Suchý vzduch praje roztočom, znižuje obranyschopnosť organizmu a spôsobuje rozličné alergické reakcie, napríklad aj s kožnými prejavmi.

Optimálna vlhkosť v dome

Ideálna vlhkosť v interiéri by nemala klesnúť pod 40 %. V prípade, že bojujete so suchým vzduchom, hodnoty vlhkosti sa pravdepodobne pohybujú na úrovni okolo 20 – 30 %. Pri nízkej vlhkosti v interiéri musíte viac kúriť, čo má vplyv aj na vaše mesačné finančné náklady. Je preto potrebné tieto údaje strážiť. Ak máte možnosť ovplyvniť vlhkosť vášho príbytku pri jeho výstavbe alebo rekonštrukcii, odporúčame stavať z keramických tehál.

Náš tip: Ako zvýšiť vlhkosť v miestnosti?

Jednorazovým trikom môže byť sušenie vlhkej bielizne v miestnosti. Dlhodobé riešenia vyžadujú kvalitné zvlhčovače vzduchu a odparovače na kúrenie, ktoré sú dnes k dispozícii v rozličných dizajnových prevedeniach.

Náš tip: Izbové rastliny!

Tie produkujú kyslík, zelená farba listov upokojuje, pohľad na ne spríjemňuje aj tie najnáročnejšie dni, ale hlavne zbavujú vzduch toxických látok, vstrebávajú škodliviny z náterov, ktorými sa snažíme vdýchnuť nový život staršiemu nábytku, v suchých miestnostiach zvlhčujú vzduch a pozitívne vplývajú na dýchacie cesty.

Optimalna vlhkost v dome pre zdrave byvanie
Optimálna teplota vzduchu by mala byť okolo 20 °C a vlhkosť vzduchu v rozmedzí 45 až 55 %.

Ako sa zbaviť plesní v dome

Plesne sa môžu ukrývať v budove aj vtedy, keď ich voľným okom nevidíte. Najlepšie sa im darí v teple a vlhku a vyskytujú sa najmä na ťažko dostupných miestach. Ich prítomnosť môže vyvolávať alergické reakcie, zápal očných spojiviek a astmatické ťažkosti. Zdrojom alergénov sú drobné spóry, ktoré plesne pri rozmnožovaní uvoľňujú do prostredia. Aj preto sa drobné častice plesní dostanú jednoducho všade.

Vymenili ste na dome všetky okná a robíte všetko preto, aby bolo vaše bývanie čo najpríjemnejšie, ale vlhkosti a plesne sa v dome zbaviť nedokážete? Problém je v tom, že ste svoj príbytok dokonale izolovali a dom prestal dýchať. Keď ho pravidelne nevetráte, dávate vlhkosti a plesniam zelenú. Ako pôsobia plesne a zle vetrané priestory na váš organizmus? Príznakov je dosť. Môžete pociťovať závraty, bolesť hlavy, úzkosť. Takýto pocit nepohodlia vyvoláva syndróm chorých budov, o ktorom možno hovoriť vtedy, keď podobné príznaky udáva viac ako 20 % obyvateľov domu alebo užívateľov konkrétnej budovy a ich ťažkosti pretrvávajú viac ako dva týždne.

Zapamätajte si:

Plesne a alergie v dome môžete tiež eliminovať výberom správnych stavebných materiálov. Odborníci odporúčajú voliť pálené tehly. Ide o prírodný stavebný produkt, ktorý neobsahuje žiadne chemické prísady a preto je ideálny pre zdravé bývanie. Vďaka vypáleniu v tehliarskej peci neobsahuje žiadnu výrobnú vlhkosť a poskytuje dokonalé tepelnoizolačné vlastnosti. Tehly výborne akumulujú teplo a udržiavajú v miestnosti stálu teplotu. Navyše, tehla je tradičným stavebným materiálom a vyniká aj dlhou životnosťou.
Čítajte aj

Prečo je pre zdravé bývanie potrebné ticho?

PREČÍTAŤ

Autor článku:
logo-redakcia
admin
01. februára 2021