Budúcnosťou stavebníctva sú rekonštrukcie domov

STavebne povolenie na stavbu domu

Budeme v budúcnosti viac stavať na zelenej lúke alebo budú prevládať rekonštrukcie? Primkne sa slovenská architektúra späť k svojim tradíciám? Architekt Pavol Paňák, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov súčasnej slovenskej architektúry, nám prezradil viac o svojom pohľade na rekonštrukcie domov a stavebníctvo budúcnosti.

Budú ľudia čoraz viac túžiť po originálnom bývaní?

Nemyslím si, že ľudia túžia bývať originálne. Väčšine stačí štandard bungalovu z katalógu. A potom sú takí, ako my (Ateliér BKPŠ), ktorí vidíme potenciál predĺženia života v každej stavbe. Príkladom je sídlo nášho ateliéru. Učarovala nám od vojny opustená vodná veža, ktorú sme si prerobili a nasťahovali sme sa do nej.

Zmení sa vzťah širokej verejnosti k rekonštrukciám? Začneme viac obnovovať ako stavať na zelenej lúke?

Budeme musieť preferovať rekonštrukcie domov. V budúcnosti musí byť ťažisko na revitalizácii jestvujúceho stavebného fondu. Tento prístup je z hľadiska environmentálnej zodpovednosti najzmysluplnejší. Prerobiť ide všetko. V zahraničí máme príklady, kedy prestavali opustený kostol na bytový dom.

Kedy by sme mohli dospieť do tohto štádia?

U nás to vidím veľmi kriticky. V našich ranokapistalistických podmienkach má bytový trh v rukách developerský sektor, ktorý nepotrebuje stavať trvácne. Je to zrkadlo stavu našej spoločnosti.

Nezmení tento vývoj ani klimatická kríza, ktorá sa začína prejavovať?

Tu existuje jediné východisko: musíme stavať energeticky veľmi zmysluplné stavby – novostavby a musíme čo najviac pracovať s jestvujúcou výstavbou. Ale energeticky a surovinovo rozumné správanie neznamená, že budeme svoje domy baliť do polystyrénu.

Zasiahne tento prístup skôr mestá alebo sa rozšíri aj v regiónoch?

Celkom určite sa takýto prístup k rekonštrukciám týka aj domčekov v dedinách. Ťažisko musí byť na revitalizácii celého jestvujúceho stavebného fondu. V konečnom dôsledku ide o najzmysluplnejšie riešenie, ktoré šetrí najviac surovín a úsilia.

Vy sám idete príkladom. Bývalú tehelňu a chátrajúcu tehelnú pec v Čachticiach ste prerobili na svoj osobný ateliér. Dokonca ste za túto premenu získali medzinárodné ocenenie. Čím je pre vás táto stavba výnimočná?

Keď som objavil ruinu tehliarskej pece, lákal ma jej potenciál. Dedinčania si mysleli, že som blázon, ale zafungovalo to. Vďaka tomu sa podarilo zachovať relikt z pôvodnej dedinskej malovýroby, ktorý žije ďalej. Inak by bol spadol.

Rekonstrukcia a pristavba domu v usadlosti na vyrobu tehly
Prestavba bývalej tehelne v Čahticiach na ateliér

Aktuálne ste získali ocenenie CE ZA AR za prístavbu vášho víkendového domu. Pozoruhodné je, že ste na stavbu krovu použili tehly, ktoré ste vybúrali pri prestavbe tohto ateliéru.

Prišlo mi to ako vhodný spôsob, ako si uctiť kultúru tehelného remesla.Považujem za dôležité starať sa o takéto zdanlivo stratené stavby. Oni súčasne znamenajú akúsi kultúrnu kontinuitu toho spoločenstva a sú zdrojom identity dediny.

Nebránia masívnym rekonštrukciám domov finančné limity a  nedostatok predstavivosti investorov?

Rekonštrukcie domov budú vždy o niečo drahšie ako novostavby. Ak si však zrátate všetky náklady, požiadavky na materiál a na energiu v celom životnom cykle jestvujúceho domu, tak vždy bude rozumnejšie dom opraviť ako postaviť nový. Vždy je to zmysluplnejšie. K tomu však budeme musieť ako spoločnosť ešte kultúrne dospieť.

Stretáva sa tento prístup s pochopením u developerov?

Povedomie o trvalej udržateľnosti je u nás stále slabé. Developeri sa tomu bránia, a potom dochádza k nešťastným riešeniam, ako je napríklad prestavba územia Istropolisu v Bratislave. Znamená to jediné. Naša spoločnosť si ešte neuvedomila, že takto sa správať, je cesta do pekla. Nikto však nevie, koľko to potrvá, kým k tomu naša spoločnosť dospeje.

Je na tom lepšie Individuálna výstavba rodinných domov?

Dominujúcim vkusom na Slovensku je vkus malomeštiacky. Jemu to vyhovuje, jeho vkus je kŕmený kriedovými časopismi a lifestyle magazínmi. Nehovorím, že aj vo vyspelejšom svete to tak nie je, ale nie až v takej veľkej miere. Darmo, katalógový bungalov je najlacnejší rodinný dom, aký si môžete postaviť. Mladá rodina chce mať dom postavený lacno a rýchlo. V istom zmysle sú tieto domy veľmi logické. Trh presne vie, čo ľudia chcú, koľko sú ochotní investovať a akú hranicu už neprekročia. A na toto nastavia svoju ponuku.

Do akej miery sú prvky architektúry typickej pre náš región prítomné v súčasnej architektúre?

Prístupom, ako som spomenul vyššie, u nás vzniká prostredie, ktoré nemá so slovenskou regionálnou architektúrou nič spoločné. V skutočnosti v našom novodobom stavaní nejestvuje uplatnenie regionálnej staviteľskej tradície.

Vráti sa do architektúry viac tradičných prvkov typických pre náš región?

Myslím, že nie. K pôvodnému sa už určite nevrátime. Ľudia to nepotrebujú, keďže je tá identita dostatočne sýtená pseudofolklórom alebo developerskými zrubovými štvrťami. V skutočnosti to ľudové nikomu nechýba.

V akej forme by sa teda mala zachovať naša staviteľská tradícia?

S týmto hlbokým a zložitým problémom zápasí celý svet. Nemalo by to však byť ťahanie historickej podobnosti v nejakých formálnych podobenstvách. Ide skôr o vyťaženie z našej staviteľskej múdrosti. V nej sa stále dajú nachádzať veci, a pritom sa buduje na tých predchádzajúcich vedomostiach alebo technikách. Vnímavý pozorovateľ to v architektúre dokáže nájsť, a pritom stavba nemusí mať vonkoncom podobu naivnej perníkovej chalúpky alebo drevenice.

Pre náš región sú typické aj šikmé strechy. Zachovajú sa aj v budúcnosti?

Šikmá strecha je úplne prirodzená a mnoho storočná reakcia na elementárne vlastnosti klímy. Nebojím sa, že by sa z nášho regiónu vytratili. Ide o symbol ochrany. Pálená strešná krytina je prirodzenou a celkom logickou súčasťou šikmých striech.

rekonstrukcie domov so sikmou strechou

Na čo myslieť pri stavbe viacgeneračných domov?

V tomto prípade je nesmierne dôležitá téza trvácnosti. Keď už raz staviam, musí byť najvyšším kritériom trvácnosť. Stavať rýchlo a lacno je veľká pasca. Solídne postavený dom je odolný proti zmene. Ak dom postavím rýchlo a lacno, znehodnotím tým vážnosť svojho rozhodnutia.

Ako budú ľudia v budúcnosti vnímať murovaný dom?

Myslím si, že vždy ako niečo solídne. Pálená tehla má dve elementárne vlastnosti, pre ktoré bude stále žiadaná. Má výborné a veľmi komplexné stavebno-fyzikálne vlastnosti a je veľmi skladobná. Z toho neveľkého formátu tehly dokážete spraviť čokoľvek. V tom je jej potenciál a sila.

Čítajte aj

Najvyšším kritériom výstavby má byť trvácnosť

PREČÍTAŤ
Autor článku:
logo-redakcia
Ing. arch. Pavol Paňák
17. decembra 2020