Ideme stavať: Tesár Michal poradí s výberom strešnej krytiny

ako vybrat stresnu krytinu

Michal Surovčík má viac ako 20-ročné skúsenosti s realizáciou striech na kľuč. Teraz vám poradí, Ktorá strešná krytina je vhodná a čo si všímať pri jej výbere.

Michal, na streche ste od jari do polovice decembra. O zákazky zrejme nemáte núdzu. Čím si to vysvetľujete?

V prvom rade si zakladám na kvalite a poctivej práci. Rád svoju prácu odvádzam kvalitne, aby som sa za ňu vedel zaručiť. Som si vedomý, že dávať záruku na prácu u nás nie je štandard. Ja však chcem ísť cestou kvality, či už v realizácii, alebo pri používaní materiálov. A to aj za cenu vyššej ceny.

Nie je to ale tak, že dnes zákazníci tlačia na cenu a termíny?

Nie každý chápe, že my pokrývači nečakáme so založenými rukami na ich telefonát. Už koncom leta máme rezervované termíny do konca roka. Kto chce kvalitu, ten si počká. Nájdu sa aj takí, čo si povedia, že sme drahí. Ale ak vám neskúsení majstri odpíšu strechu a vy ju budete musieť opravovať, tak v konečnom dôsledku zaplatíte dvakrát.

Ako sa dá vyhnúť tomu, aby sme platili za strechu dvakrát?

Základom je výber spoľahlivej pokrývačskej firmy a materiálov, ktoré používa pri práci. Pokrývačské remeslo funguje na referenciách. Nikdy by som sa nenechal zákazníkom dotlačiť k riešeniu, o ktorom by som pochyboval.

Keramicka stresna krytina Figaro Deluxe
Referencia Michala Surovčíka: Strecha z keramickej škridly Figaro Deluxe.
Dominantným prvkom horského bývania v Oravskej Lesnej je strecha. Model keramickej škridly Figaro Deluxe v originálnej povrchovej úprave engoba matná antik harmonicky zapadol do okolitej krajiny. Otvorený krov v interiéri umožňuje veľkolepé výhľady smerom von. Poskladať strechu s lepenými klenbami dovezenými z Nemecka bola pre Michala síce výzva, ale podarilo sa to bez jediného chybného zárezu.

Ako by mala znieť prvá otázka, ktorú by si mal človek položiť pred tým, než sa pustí do novej strechy?

Najdôležitejšie je zabezpečiť svojou voľbou dlhodobú a bezproblémovú funkčnosť strechy. Súčasné materiály umožňujú zhotoviť strechu so životnosťou viac ako 100 rokov. Avšak, aby to naozaj tak bolo, musí byť nielen správne navrhnutá strecha v celej svojej skladbe, musí byť tiež správne zhotovená.

Čo je kľúčovým faktorom vplývajúcim na životnosť krytiny?

Medzi najdôležitejšie parametre patrí odolnosť proti vonkajším atmosférickým vplyvom. Strešná krytina musí zvládnuť silné mrazy, nápor snehu a vetra, páliace horské slnko, ale aj chemické zložky v ovzduší. Na severe Slovenska treba byť rozhodne prísnejší na mrazuvzdornosť krytiny než v južných oblastiach.

Do akej miery treba pri výbere zvažovať hmotnosť strechy?

Pri novostavbách sa krov navrhuje podľa predpokladaného zaťaženia. Tam sa netreba obmedzovať pri výbere krytiny. V takom prípade je jedno, či si zvolíme plechovú strechu, asfaltové šindle, vláknocement, alebo ťažšiu skladanú keramickú či betónovú krytinu.

Čo ak vyberáme materiál na rekonštrukciu strechy?

Pri výbere krytiny na rekonštrukciu bude zásadným faktorom statické posúdenie krovu. To by mal realizovať odborník – statik alebo skúsený pokrývač. Toto posúdenie by malo brať do úvahy aj klimatické podmienky v danej oblasti, akými je napríklad pôsobenie vetra alebo snehu.

Je výber krytiny pre tento región špecifický aj z hľadiska klimatických podmienok?

Áno, zima a najmä bohatá snehová nádielka dokážu poriadne preveriť kvalitu strešnej krytiny. Okrem toho, že strešná krytina by mala zabezpečiť streche ochranu v náročnejších klimatických oblastiach, musí byť samozrejmosťou použitie komplexného systému vrátane ochrany okoloidúcich pred pádom snehu zo strechy, napríklad dostatočným počtom snehových zábran. Tie zabraňujú nekontrolovanému pohybu snehu po strešnej krytine a zároveň umožňujú pozvoľné topenie snehu.

Aké sú požiadavky na vzhľad strechy?

Strešná krytina by mala prirodzene zapadnúť do okolitého prostredia. Iná estetika sa vyžaduje v historických centrách miest, iná zas v moderných mestských štvrtiach. Dnes sú možnosti stvárnenia striech ozaj široké.

Aké preferencie majú Slováci na vzhľad strechy?

Aktuálne sú zaujímavým príkladom keramické šindle, ktoré sú čoraz populárnejšie najmä v rázovitých regiónoch. Svojho dreveného predchodcu prevýšia napríklad mnohonásobne dlhšou životnosťou a bezúdržbovosťou. Bobrovka je neodmysliteľnou súčasťou historických centier, a to sa nezmení ani v budúcnosti. Tento stáročiami overený model pálenej škridly sa dnes vyrába v rôznych tvaroch. Je ideálny na sanáciu historických striech, pretože sa veľmi dobre kombinuje s pôvodnou krytinou.

Stresna krytina Bobrovka s vinou glazurou z palenej skridly Mediteran Plus Engoba
Referencia Michala Surovčíka: Strecha z pálenej škridly Bobrovka s vínovou glazúrou.
Tradičná bobrovka v atraktívnej povrchovej úprave – vínovej glazúre – skvelo doplnila tehličkový obklad na novostavbe rodinného domu.

A čo moderná architektúra? Aké sú preferencie tam?

Zákazníci preferujú strechy s jednoduchým tvarom a čistými líniami. Tomu zodpovedá aj voľba vhodnej krytiny. Čoraz viac sa na strechách objavujú moderné ploché škridly, ktorým pristane napríklad aj čierna farba.

Nie je čierna farba krytiny na strechu nevhodná?

Keramická škridla v čiernom farebnom prevedení je poistkou, že vaša strecha nevybledne ani po rokoch. Povrchové úpravy ako glazúra a engoba totiž nielenže zvyšujú odolnosť keramickej škridly, ale zabezpečujú jej stálofarebnosť. Keramická strešná krytina sa vyznačuje vysokou odolnosťou aj v extrémnych podmienkach a vďaka technológii výroby nepodlieha žiadnym zmenám a znehodnoteniu počas svojej životnosti.

Akú úlohu by mala pri výbere zohrať cena krytiny?

Pri streche treba vnímať nielen cenu krytiny, ale celkové náklady na zhotovenie strechy. Napríklad potreba plného debnenia pri niektorých strešných krytinách alebo náklady na zhotovenie strechy. Do úvahy treba brať aj podmienky záruky a trvácnosť riešenia. Rozhodne by som sa však vyvaroval podozrivo lacným variantom striech, ktoré budete musieť o pár rokov opravovať.

Dá sa na krytine rozumne ušetriť?

Určite sú spôsoby, ako ušetriť na správnom mieste. Napríklad veľkoformátová strešná krytina vyzerá mimoriadne dobre na objektoch s väčšími strešnými plochami. Veľkoformátové škridly sa vyznačujú menšou spotrebou kusov na štvorcový meter a rýchlejšou montážou. Ďalšou výhodou skladanej krytiny je možnosť zložiť ju zo strechy a použiť znova.

Prečo ste si pre svoju prácu vybrali práve keramickú škridlu?

S pálenou krytinou pracujem už 20 rokov. Strechy realizujem na kľúč podľa požiadaviek zákazníka, takže sa nevyhýbam ani iným materiálom, napríklad ľahkým plechovým strechám. Novú strechu zabezpečíme od návrhu do posledného detailu. Dokonca by sme na kľúč vedeli stavať aj celé domy, ale radšej zostávame špecialistami na strechy.

Môže si na výmenu strechy trúfnuť aj domáci majster?

V prípade jednoduchých striech to nie je problém. Krytinu si môžete položiť aj sami, bez toho, aby ste bol pokrývač a nestratíte pritom nárok na záruku. Strecha však musí byť zhotovená podľa aktuálnych platných noriem a zásad a pravidiel výrobcu. Treba si overiť, či výrobca podmieňuje realizáciu certifikovaným pokrývačom a či svojpomocnou realizáciou nestratíte záruku.

Za akých podmienok je možné získať záruku na samozhotovenú strechu?

Niektorí výrobcovia podmieňujú realizáciu certifikovaným pokrývačom a aj na to sa väčšinou vzťahuje záruka 2 roky. Toto neplatí napríklad pri škridle Tondach. V prípade, že si krytinu položíte sami, odporúčam zabezpečiť si finálnu obhliadku technikom od výrobcu strešnej krytiny alebo obchodným partnerom, ako som napríklad ja. Niekedy v mojom strešnom centre vo Višňovom robím aj také mini školenia, ako si postaviť strechu, určené pre zákazníkov, ktorí sú remeselne zruční. Takúto službu ponúka napríklad aj spoločnosť Wienerberger, ktorá každoročne realizuje Akadémiu pre pokrývačov.

Prihodia sa aj vám reklamácie?

Samozrejme, ľudia robia chyby. Je to vždy o tom, ako sa k tomu človek postaví. Nikdy sa nestane, že by ste sa mi v prípade problému nevedeli dovolať. Ak má zákazník problém a ukáže sa, že som ho spôsobil ja, alebo niekto z mojej partie, tak chybu samozrejme bezplatne odstránime.

Čo však v prípade, ak ide o problém materiálu?

To je dôvod, prečo treba venovať pozornosť výberu správneho materiálu na strechu i spoľahlivého výrobcu. Reklamácie sa dejú. Ja však napríklad pracujem s Tondachom preto, lebo na ich keramické škridly je záruka 33 rokov, v rámci ktorej garantujú aj bezplatnú výmenu. Takúto garanciu nemá každý výrobca. V prípade chyby materiálu príde profesionálna firma, krytinu demontuje, nainštaluje novú a odpad bezpečne zlikviduje. Zákazník je spokojný, že má bezchybnú strechu a nestojí ho to ani euro.

Toto je férový prístup výrobcu krytiny.

Presne, preto nespolupracujem s firmami, ktoré nedávajú záruku a ktoré šetria na kvalite materiálov. Cením si výrobcov, ktorí idú cestou systémových záruk. Strecha s keramickou krytinou so životnosťou 80 až 100 rokov si žiada použitie kvalitných materiálov v celej svojej skladbe. Funkčnú a bezproblémovú strechu si poistíte len komplexným strešným systémom.

Čo je ešte dôležité pri výbere pokrývačskej firmy?

Firma by sa mala neustále vzdelávať. My máme na to vyhradené prvé mesiace roka. Navštevujeme aj medzinárodné veľtrhy. Do zahraničia síce chodím na rozumy, ale nikdy som tam nepracoval.

Je dôležité aj vybavenie firmy?

Ľudia dnes nechcú manuálne pracovať, preto sme aj my investovali do vybavenia. Kúpili sme manipulátor, ktorý uľahčuje prácu. U našich susedov v Rakúsku a Nemecku je to bežná vec , u nás je to zatiaľ málo rozšírené. Moja práca je zo 70 %  presun materiálu a 30 % remeslo. Všade na pracovnom trhu chýbajú ruky. Tak tento prístroj dokáže ušetriť 2 až 3 ľudí pri presune škridly na strechu. Praktický je aj pri čistení striech.

Ďalšie dobré triky a tipy, čo si všímať?

Všímajte si prácu firiem na strechách. Niektoré firmy si materiál režú priamo na streche. Špinia fóliu, nechávajú stavebný odpad za latami na streche, lebo sa im ho nechce znášať dolu. To nie je dobrá vizitka. Najlepšie je všetko si predpripraviť na zemi. Na streche to nikdy nespravíte tak kvalitne ako dolu. Spoľahlivá firma si nameria a doreže krytinu pomocou špeciálneho náradia a až potom ju ukladá na strechu.

Stresna krytina z palenej skridly Mediteran Plus Engoba
Referencia Michala Surovčíka: Strecha z pálenej škridly Mediteran Plus.
Južanský vzhľad strechy sa podarilo docieliť pomocou melírovanej keramickej krytiny Mediteran Plus Engoba v bronzovej povrchovej úprave. Technicky náročný detail na streche v podobe volského oka si vyžadoval precíznu prácu.

Michal Surovčík radí, na čo si dať pozor pri výbere strešnej krytiny:

  • Všímajte si, v akom prostredí sa strecha nachádza.
  • Dajte pozor na životnosť krytiny. Overená životnosť pri keramických krytinách sa pohybuje na úrovni 100 a viac rokov.
  • Všímajte si podmienky záruky, ktoré výrobcovia ponúkajú na svoj materiál.
  • Nezabúdajte, že návrh skladby strechy patrí do rúk odborníkom – projektantovi alebo skúsenému pokrývačovi.
  • Pokrývačskú firmu vyberajte na základe referencií.
Autor článku:
logo-redakcia
Michal Surovčík
05. októbra 2020