O osud pálenej tehly sa nebojím

Palena tehla je oblubeny a trvacny stavebny material

Zaujímalo nás, prečo architekt Pavol Paňák vyzdvihuje tehly ako stavebný materiál. Porozprávali sme sa s ním, prečo predpovedá tehle nezastupiteľné miesto v našej architektúre aj v budúcnosti.

Čo môžem očakávať, ak sa rozhodnem postaviť si dom a mojou prioritou je trvácnosť?

V takom prípade rozhodne nemôžete očakávať lacnú a rýchlu výstavbu. Také myslenie je krátkodobé a bez vyhliadky. Stavať rýchlo a lacno je veľká pasca. Človek si musí vidieť ďalej od nosa.

Nie sú problémom financie? Ľudia radšej ako do hrubej stavby investujú skôr do zariadenia kuchyne.

Rozhodnutie stavať dom robíte raz v živote. Ide o príliš vážne rozhodnutie kapitálovo sa zaťažiť. Nemal by som ho znehodnotiť tým, že to urobím lacno a rýchlo. Dnes máte možnosť požičať si viac peňazí, aby ste si postavili drahší dom. Musíte si však byť vedomý toho, že sa ho oplatí postaviť, veď užívať ho budete nielen vy, ale aj vaše deti a ich deti. Solídne postavený dom je odolný mnohým zmenám.

Ako ľudia vnímajú tehlový dom?

Pálená tehla má dve elementárne vlastnosti, pre ktoré bude stále žiadaná. Má výborné stavebno-fyzikálne vlastnosti. A je veľmi skladobná. Z neveľkého formátu tehly dokážete vlastne spraviť čokoľvek. Je to taká stavebnica. V tom je jej potenciál a sila. Tieto dve vlastnosti tehly sú rozhodujúce.

Nezmení tento pohľad súčasný trend ľahkých konštrukcií?

Dnes je módne postaviť korpus domu z menej trvácneho materiálu, dať naň tepelnú izoláciu a omietnuť ho. Taký dom síce postavím rýchlo a iste aj lacnejšie. Je to však veľký rozdiel. Dom má slúžiť desaťročia. Elementárny fyzický komfort, ktorý tehlová stavba ponúka, nikdy nevykompenzujete takýmito rýchlymi nahrádami. Tehla ponúka v tomto smere to najkvalitnejšie bývanie. Stavebno-fyzikálna vlastnosť tehly je veľmi komplexná. A v tej veľkej komplexnosti spočíva jej čaro.

Je ukážkou týchto jedinečných vlastností aj tehlový strop na prístavbe vašej chalupy v Čachticiach?

Na tejto prístavbe som použil tehly, ktoré som pôvodne vybúral pri prestavbe starej tehliarskej pece na ateliér. Tehla pod strechou má nesmierny význam. Ťažký krov mi umožňuje vetrať koľko potrebujem a teplota vnútri sa nezmení. To si pri dnešných ľahkých krovoch, bez ohľadu na hrúbku tepelnej izolácie, nemôžete dovoliť bez toho, aby vám teplota radikálne neklesla.

Čítajte aj

Premena reliktov tehliarskej usadlosti

PREČÍTAŤ

Čo by ste ešte vyzdvihli na vlastnostiach tehly?

Ďalšia dôležitá vlastnosť tehly je, že dokáže naplniť aj istý druh kultúrnej ambície – z tehly môžete postaviť úplne jednoduchý dom a zároveň veľmi ozdobný. A pritom pracujete stále s tou istou tehlou. Môžete stavať dom s ornamentmi, motívmi alebo si postavíte úplne racionálnu debničku.

tepelnoizolacne vlastnosti tehly
Na styčných plochách tehál sú vytvorené špeciálne tvarované perá a drážky. Pri ukladaní tehál vedľa seba vzniká aj v styčných škárach rad vzduchových dutín, ktoré zlepšujú tepelnoizolačné vlastnosti muriva v mieste styku tehál.

Mali ste možnosť byť súčasťou poroty medzinárodnej súťaže Brick Award. Ako s tehlou pracujú architekti v iných krajinách sveta?

Bolo nesmierne zaujímavé vidieť špičkové výkony z celého sveta na jednu tému. Bol som nadšený, keď som videl, ako s tou istou tehlou pracujú geograficky rozličné regióny a pomocnou nej reflektujú vlastnú kultúru. To, že tehla dokáže saturovať rozdielne identity a naplniť istý druh kultúrnej ambície, je jednou z jej univerzálnych vlastností.

Majú teda tehly ako stavebný materiál svoje opodstatnenie aj v budúcnosti?

O osud tehly sa nebojím. Dokedy sa bude stavať, dovtedy tu bude tehla. Má univerzálne vlastnosti. Dokáže naplniť ambíciu originality. Ľahko sa s ňou manipuluje. Nepotrebujete mať technologické zázemie, aby ste z nej postavili dom. Stačí malta a tehla. Doslova ručná práca.

Aké sú architektonické kvality tehly?

Tehla má nevyčerpateľnú ponuku vo výraze architektúry, a to nielen vo výraze povrchu. Ponúka rôzne štruktúry a farby. Tehla je super.

Autor článku:
logo-redakcia
Ing. arch. Pavol Paňák
17. decembra 2020