Tehlový obklad zvýrazní každý interiér

tehlove obklady, ako lepit obklad z tehly

S tehlovým obkladom možno veľmi zaujímavo skrášliť každý interiér. Hodí sa do moderného industriálneho bývania, ale aj do vintage či vidieckeho štýlu. Tehlový obklad je ideálnym riešením na skrášlenie stien či kozuba v obývačke, skvelo vyzerá za policami s knihami či dokonca v kúpeľni alebo kuchyni. 

Postup lepenia tehlových obkladových pásikov v interiéri

1. Príprava podkladu – penetrovanie

Pred aplikáciou tehlových obkladových pásikov treba zo steny najskôr demontovať kryty na vypínače a zásuvky a oblepiť páskou styčné plochy ostatných povrchov a podlahových líšt. Škrabaním jemne narušte pôvodnú omietku steny rovnomerne po celej ploche. Následne rovnomerne aplikujte hĺbkovú penetráciu (v žiadnom prípade nepoužívajte fasádnu penetráciu). Penetračný náter nechajte schnúť približne 1,5 hodiny.

priprava podkladu na tehlovy obklad

2. Príprava obkladových pásikov na tehlový obklad

Rubovú stranu tehlových pásikov pred lepením očistite od prachu pomocou suchého štetca alebo kefky. Počas lepenia treba mať po ruke 3-4 krabice pásikov, z ktorých budeme striedavo odoberať. Týmto spôsobom dosiahneme premiešanie obkladových pásikov tak, že nám nevzniknú neželané ostré rozhrania farieb alebo štruktúr na výsledne obloženej interiérovej stene.

3. Vyznačenie ukladania obkladových pásikov

Po vyschnutí penetračného náteru si na stene vyznačte pomocné čiary, ktoré vám zjednodušia ukladanie obkladových pásikov. Tieto čiary by mali korešpondovať s dôležitými líniami na stene, ako sú napríklad parapet okna alebo nadpražie okna či dverí. Rozmeraním jednotlivých radov pásikov s rešpektovaním týchto línií sa vyhneme zbytočnému rezaniu pásikov a nevydareným detailom.

pomocne ciary na tehlovy obklad

4. Lepenie obkladových pásikov na interiérovú stenu

Pokiaľ obkladáte dve steny, ktoré sa stretávajú na spoločnom rohu, alebo stenu s otvorom, začnite lepiť rohové pásiky na rohu alebo osteniach otvorov pozdĺž vyznačených pomocných čiar. Od rohov alebo ostení pokračujeme lepením rovných pásikov. Nanášanie lepidla je možné robiť dvoma spôsobmi: na podklad (stenu) alebo na rubovú stranu pásikov. V oboch prípadoch nanášame lepidlo pomocou hrebeňového hladidla. Naše obrázky zachytávajú lepenie obkladových pásikov s nanášaním lepidla na rubovú stranu pásikov. Pri tomto postupe je dôležité nanášať lepidlo v rovnakej hrúbke, aby vo finále boli pásiky v rovnakej úrovni. Jednotlivé pásiky s lepidlom treba pritlačiť na stenu a jemným pohybom zo strany na stranu dosiahneme rovnomerné uchytenie k podkladu. Na urovnanie tehlových obkladových pásikov je možné použiť aj gumové kladivo, treba však pritom byť opatrný, aby sa pásiky pod kladivom nezlomili.

lepenie tehlovych pasikov

5. Meranie a rezanie obkladových pásikov

Tak ako pri murovaní, ani pri lepení pásikov sa nezaobídeme bez dorezov, ktoré budeme potrebovať v mieste rôznych detailov. Dorezy treba najprv presne zmerať a následne odrezať. Vhodným náradím na rezanie pásikov je malá uhlová brúska s vhodným rezným kotúčom. 

6. Lepenie pásikov bez škár

Okrem lepenia pásikov na spôsob režného muriva s maltovými škárami je možné lepiť obkladové pásikyv interiéri aj na dotyk, čiže bez škár. Týmto spôsobom aj s rustikálnejšími obkladovými pásikmi môžeme dosiahnuť moderný vzhľad. Veľkou prednosťou takéhoto spôsobu lepenia je to, že ušetríme nemálo času a materiálu na škárovanie.   

obklad z tehal bez skar

7. Dekorovanie stien obloženej tehlových obkladom

Na zavesenie obrazov, fotiek či iných predmetov je vhodné využiť väčšie medzery v škárach medzi tehlovými pásikmi. Pri vŕtaní dier alebo pri zatĺkaní klincov v miestach, kde sa pásiky tesne dotýkajú, môže dôjsť k ich odlúpnutiu. Takéto riziko nehrozí pri obklade s klasickými maltovými škárami. Pri vŕtaní dier pre hmoždinky odporúčame preto vŕtať radšej v strede pásikov.

vrtanie na tehlovy obklad
Vŕtanie a vešanie obrazov na tehlový obklad

Obkladové tehlové pásiky

Pri realizácii zobrazenej steny boli použité obkladové pásiky Terca, ktoré sú vyrobené z prírodných materiálov a majú hrúbku iba 23 mm. Vyznačujú sa nepravidelným tvarom bez ostrých hrán a rohov a vďaka doplnkovým rohovým pásikom môžete dosiahnuť efekt na nerozoznanie od tehlového muriva. Možno ich lepiť do rôznych väzieb, spravidla s vynechaním škár, ale takisto je možné lepiť pásiky na dotyk, tzn. bez škár. Tehlové pásiky sa vyrábajú v širokej palete rôznych farieb. Výsledný vzhľad obloženého povrchu veľmi závisí aj od farby škárovacej malty a hrúbky škáry. Kombináciou tých istých pásikov so škárovacou maltou rôznych farieb dosiahnete úplne odlišné farebné odtiene obkladanej steny.

Autor článku:
logo-redakcia
admin
21. apríla 2023