Syndróm chorých budov: Ako sa ho zbaviť a mať zdravé bývanie?
Pociťujete vo svojom dome alebo v kancelárii neutíchajúcu bolesť hlavy, motanie, závraty alebo úzkosti, no neviete odhaliť príčinu svojich zdravotných problémov? Možno za to môže syndróm chorých budov (Sick Building Syndrome – SBS), ktorý sa niekedy dá ľahko zameniť za obyčajnú chrípku alebo alergiu. Poradíme vám, čo treba urobiť, aby bolo vaše bývanie opäť zdravé.
Syndróm chorých budov je označenie zdravotnej kondície, keď ľudia trpia v budovách symptómami choroby alebo sa necítia dobre bez zjavného dôvodu. Údaje Svetovej zdravotníckej organizácie hovoria o tom, že viac ako 30 % nových alebo renovovaných budov podporuje vznik syndrómu chorých budov.
Čo by ste mali vedieť:
Keď sa cítite v dome alebo v budove zle, môžete na sebe pozorovať rozličné príznaky. Zásadný rozdiel medzi syndrómom chorých budov a inými ochoreniami odborníci vysvetľujú tak, že keď opustíte chorý interiér, hneď sa vám uľaví. Bolesť hlavy utíchne, dýchacie ťažkosti a podráždenie hrdla sa upokoja, prejavy alergie sa utlmia. Neplatí to však úplne pre každého. Niekedy sa, naopak, môžu príznaky syndrómu chorých budov prejaviť mimo interiéru ako následok opakovaného alebo dlhodobého pôsobenia. Sami to určite poznáte, že vás niekedy rozbolí hlava až po tom, čo ste vypätú situáciu už prežili alebo jednoducho „vypli“ po náročnej skúške.
Čo neprospieva zdravému bývaniu?
Príčinou chorého domu môže byť zlá ventilácia, zafajčené prostredie, vysoká prašnosť, nedostatočné osvetlenie miestností, ozón z používaných tlačiarní a faxov, nízka vlhkosť vzduchu, azbest, oxid uhoľnatý, chemikálie v čistiacich prostriedkoch, prítomnosť plesní a húb, pesticídy, trus hmyzu alebo zvierat. Všetky tieto aspekty môžu mať vážny vplyv na zdravie.
Prchavé látky a ich vplyv na vaše zdravie
Jedným zo strašiakov zdravého bývania sú prchavé látky. Patria medzi toxíny, sú neviditeľné a zvyčajne aj bez zápachu. Môžu spôsobovať kožné alergie, ekzémy, respiračné problémy či dokonca rakovinu.
Depresiu, zvracanie či dýchacie ťažkosti má na svedomí etylénglykol. V domácnosti ho nájdete napríklad v nemrznúcej zmesi uskladnenej v garáži, čističoch trúby alebo v náplniach do atramentových pier.
Strata pamäti, bolesti hlavy či poškodenie nervového systému, za to je zodpovedný dichlórmetán, ktorý sa nachádza napríklad v bezkofeínovej káve.
Suchú pokožku, nespavosť alebo poškodenie nervového systému spôsobuje toluén. Nenápadne sa skrýva v kúpeľňových podložkách, zvlhčovačoch, v nábytku či riedidlách.
Točenie hlavy, dýchacie problémy či svrbiace oči má v domácnosti na svedomí acetón, ktorý nájdete v kondicionéroch, odlakovačoch či textilnom nábytku.
Prečo potrebujete čerstvý vzduch v miestnosti?
Podľa odborníkov trávime v interiéri až 80 % svojho času. Vetranie je tak jedným z prostriedkov, ako odstrániť nežiaduce látky z interiéru, upraviť teplotu či vlhkosť v miestnosti. A zle vyvetraný interiér je mimoriadne škodlivý pre všetkých obyvateľov domu či zamestnancov v kancelárii.
Problematike vetrania by ste sa mali venovať už vtedy, keď plánujete stavať svoj vlastný dom alebo môžete výstavbu akokoľvek ovplyvniť. Je nutné klásť dôraz na také stavebné materiály, ktoré sú priepustné. Zvážte použitie 100 % prírodných materiálov z pálenej hliny – keramické tehly a škridly. Rovnako je nutné vyberať také okná, ktoré nezatesnia váš interiér bez možnosti prirodzeného vetrania, no minimalizujú úniky tepla.
Nové domy a kancelárie často vetrajú a vykurujú prostredníctvom klimatizačných jednotiek, no dávajte pozor hlavne na zanesené filtre, a teda ich dôsledné a pravidelné čistenie. V opačnom prípade sa vystavujete chorobám respiračného traktu, oslabeniu imunity či bolestiam hlavy. A to rozhodne nie je prostredie na zdravé bývanie, ktoré každý z nás požaduje.
Zdravé bývanie a plesne
Podľa štatistík Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) sa u 40 – 50 % obyvateľov budov, kde sa tvoria plesne, vyskytujú známky dráždenia. Plesne vyvolávajú alergické reakcie, môžu spôsobovať zápal priedušiek, chronický kašeľ, dráždenie sliznice, kožné problémy. ÚVZ tiež uvádza, že plesne sa spolupodieľajú na skutočnosti, že 10 až 30 % detskej populácie postihujú alergie dýchacích ciest. Plesne sa tvoria najmä na ťažko dostupných miestach, napríklad aj v klimatizačných systémoch, z ktorých sa rozptyľujú priamo do vašich obývačiek.
„Pri rozmnožovaní plesne uvoľňujú do prostredia voľným okom neviditeľné spóry, ktoré sú zdrojom alergénov. Tieto mikroskopické čiastočky sa dostanú veľmi ľahko do akéhokoľvek vnútorného prostredia a pri vhodných podmienkach, ako je vlhko a teplo, sa veľmi rýchlo rozmnožujú. U ľudí precitlivených na tieto alergény môžu spôsobovať rôzne klinické príznaky, ako sú prejavy alergickej nádchy, zápal očných spojiviek, astmatické ťažkosti a iné,“ opisuje v interview so spoločnosťou Wienerberger imunologička MUDr. Zuzana Abaffyová. Výrobca suchých pálených tehál uvádza, že aj keď sa vlhkosť počas stavby dostane do tehlového muriva, dá sa jej zbaviť prostredníctvom otvorenej pórovitej štruktúre tehliarskeho črepu, vďaka čomu tehlové murivo vyschne po jednom roku užívania novostavby. Ak máte stavbu staršiu alebo používate murovacie materiály vyrábané mokrou technológiou a s uzatvorenou pórovitou štruktúrou, bude trvať aj 4-5 rokov, kým dom vyschne na úroveň bežnej vlhkosti.
Hromadenie skondenzovanej vlhkosti v murive môže spôsobovať interiérové plesne a dochádza k nim napríklad aj vtedy, keď sa dom zatepľuje bezprostredne po ukončení hrubej stavby. Vtedy však nemusia byť murovacie materiály ešte vyschnuté. Ak pri stavbe zvolíte ekologické (a aj ekonomické) tehly s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami, ktoré sú určené na jednovrstvové murované obvodové steny, nemusíte zbytočne zatepľovať. Ušetríte tak čas, peniaze a najmä predídete rizikám prípadných plesní, ktoré ohrozujú vaše zdravé bývanie.
S chorým domom súvisí aj nízka produktivita
Bolesť hlavy, slzenie očí, dráždivý kašeľ, suchá sliznica, únava, napätie idú ruka v ruke aj s poruchami pozornosti, nízkou produktivitou a vysokou zdravotnou absenciou v práci. Syndróm chorých budov zasahuje do pracovného a súkromného života viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.
Jednoduchým tipom, ako zvýšiť produktivitu v práci, môže byť umiestnenie zelene v interiéri. Nie je to novodobé klišé, zelená v interiéri má podľa mnohých štúdií priaznivé účinky na náš organizmus. Podľa štúdie Dr. Chrisa Knighta a psychológov z Exeterskej univerzity sú zamestnanci o 15 % produktívnejší, keď sú v kancelárii izbové rastliny. Vedci z NASA dokonca identifikovali 50 izbových rastlín, ktoré odstraňujú znečisťujúce látky a plyny z vnútorného prostredia.
Aby ste sa zbavili nebezpečného formaldehydu, benzénu či oxidu uhoľnatého zo vzduchu, skúste si zaobstarať tieto rastliny (pre správnu identifikáciu rastliny uvádzame latinské názvy):
• Chrysalidocarpus lutecens • Hedera helix • Rhapis excelsa • Chamaedorea seifrizii • Ficus robusta • Dracaena deremensis • Philodendron sp. • Phoenix roebelenii • Ficus macleilandii • Nephrolepis exaltata • Spathiphyllum „Mauna Loa“.
Čo pomáha na syndróm chorého domu?
Vyskúšajte tieto jednoduché triky. Ide o drobnosti, vďaka ktorým môžete uzdravovať samých seba a docieliť zdravé bývanie.
- Vdýchnite interiéru čerstvý vzduch pravidelným vetraním a rekuperáciou (vetranie s minimálnym únikom tepla).
- Pravidelne vysávajte, aby ste sa vyvarovali kopiacemu sa prachu.
- Využite v interiéri vlnu, ktorá ako jediné vlákno môže prirodzene absorbovať prchavé látky a redukovať ich prítomnosť vo vašej domácnosti. Vyskúšajte vlnené koberce a posteľné prikrývky či matrace, ktoré dokážu čistiť vzduch vo vašej domácnosti najbližších 30 rokov.
- V boji proti nebezpečným prchavým látkam vám pomôžu čistiace prostriedky bez chemikálií a prídavných vôní. Mimochodom, bez chemických prísad sa vyrábajú aj strešné škridly! Vyskúšajte napríklad Tondach.
- Nájdite správnu vlhkosť, odporúča sa na úrovni medzi 50-70 percentami.
- Skontrolujte svoj interiér a odstráňte plesne či huby. Nielen správnym vetraním, ale aj izoláciou či stavebným materiálom. Už spomínaný tehlový dom je schopný prirodzene regulovať vlhkosť vnútorného prostredia a zabrániť vzniku nežiaducich plesní.
- Vymeňte v interiéri alebo kancelárii svetlá. Zvážte LED svetlá a modré svetlo na zníženie energetického výkonu.
- Už pri samotnej výstavbe domu myslite na prírodné stavebné materiály. Vyskúšajte tepelnoizolačné vlastnosti tehál, ktoré spĺňajú technické požiadavky aj bez potreby zateplenia, a rozhodne venujte pozornosť aj dobrej streche. Orientujte sa na prírodné materiály z pálenej hliny, na keramické tehly a škridly.