Prečo je správna teplota interiéru dôležitá?
V interiéroch trávime približne 80 % nášho času. Preto je nevyhnutné, aby boli podmienky vo vašom dome optimálne. To zahŕňa aj primeranú vlhkosť v dome a teplotu, ktorá má oveľa väčší vplyv na každodenný život, než si možno myslíte. Iba niekoľko stupňov navyše môže spôsobiť zásadný rozdiel.
V tomto článku sa dozviete:
- Aký dopad má interiérová teplota na naše zdravie
- Či je potrebné prispôsobiť vnútornú teplotu ročným obdobiam
- Ako dosiahnuť príjemnú klímu v domácnosti
Udržiavanie ideálnej teploty v domácnosti je prospešné pre vaše zdravie, životné prostredie a aj účty za energiu. Koniec koncov, domov je miestom, kde zvyčajne trávime najviac času. Aby sa naše telo dokázalo optimálne zregenerovať, treba sa za každú cenu vyhnúť zmenám teploty, ktorým sa náš organizmus ťažko prispôsobuje. Náhle teplotné výkyvy totiž môžu ovplyvniť náš prirodzený termoregulačný mechanizmus, ktorý udržiava telesnú teplotu na konštantnej úrovni približne 37 °C.
Ideálna izbová teplota
Čo si predstavíte pod pojmom izbová teplota? Všeobecne sa vzťahuje na teplotu okolia v miestnosti, teda na to, aký teplý alebo studený je vzduch v miestnosti. To, ako vnímame teplotu, závisí ale aj od toho, čo máme na sebe oblečené, či od úrovne našej aktivity. Mnoho ľudí svoje príbytky často a s obľubou prekuruje, no na druhej strane existujú jedinci, ktorí si chladné miestnosti doslova užívajú. Väčšina populácie ale volí zlatú strednú cestu. Regulácia teploty v domácnosti je dôležitá ako pre úsporu energie, tak aj pre zdravie jej členov. Môžeme povedať, že ideálna teplota v domácnosti by mala byť okolo 20 °C.
Správna teplota v byte má vplyv nie len na komfort ale aj zdravie
„Pre každý typ miestnosti je optimálna rôzna teplota. Zatiaľ čo vo vstupných priestoroch a na schodisku postačí aj 16 °C, v kúpeľni by vás táto teplota určite nepotešila. V miestnosti, kde sa zdržiavame dlhšie, napríklad pracovňa, obývacia alebo detská izba, by sa mala denná teplota pohybovať medzi 22 až 24 °C. V prípade spálne je ideálna hodnota okolo 18 stupňov. Je to však individuálne, mnoho ľudí preferuje chladnejšiu spálňu, ale nájdu sa aj takí, ktorým v tejto miestnosti vyhovuje vyššia teplota. Dôležité je však myslieť na to, že teplota v domácnosti by nemala klesnúť pod 15 °C. Aj keď sa v byte či dome práve nenachádzate, mali by ste teplotu nechať temperovať na približne 15 – 16 °C,“ hovorí MUDr. Svetlana Hadvabová z Ambulancie klinickej imunológie a alergiológie v Komárne.
Teplote v domácnosti je potrebné venovať zvýšenú pozornosť aj vtedy, ak sú v dome malé deti, ktoré majú problém s reguláciou telesnej teploty. „Teplota 20 °C je vhodná aj v prípade, že v spálni spí malé dieťa, ktoré ešte nemá dostatočne vyvinutú termoreguláciu a dochádza uňho k väčšej strate tepla,“ upozorňuje lekárka.
Nielen teplota, ale aj vlhkosť v dome zaváži
Okrem teploty je dôležité sledovať aj vetranie a predovšetkým úroveň vlhkosti v dome.
- Pre blaho nášho tela je vhodné udržiavať vlhkosť vzduchu na úrovni približne 45-55 %.
- Vlhkosť v dome nad 55 % sa stáva živnou pôdou pre roztoče. Ideálna hodnota interiérovej vlhkosti pre človeka sa môže ale líšiť aj v závislosti od faktorov, ako je vek, zdravotný stav a fyzická aktivita.
- Nadmerná vlhkosť v byte (nad 70 %) vedie k zvýšenému riziku vzniku plesní na stenách, ktoré sú hlavnou príčinou vzniku zdravotných problémov, ako sú alergie či astma.
- Naopak, vlhkosť menej ako 30 % vedie k problémom s dýchaním a vysúšaním slizníc.
Aký vplyv má nesprávna vlhkosť vzduchu na naše zdravie?
„Ak sa pri kúrení nekladie dôraz aj na vhodnú úroveň vlhkosti vzduchu, dochádza k oslabovaniu slizničnej imunity ako aj fagocytózy, čiže zložiek vrodenej imunity. Ide o schopnosť bielych krviniek pohlcovať baktérie a vírusy. Na druhej strane príliš suchý vzduch znižuje pohyblivosť povrchových vlások (cílie), ktoré sa nachádzajú na povrchu dýchacích ciest. Ich úlohou je napomáhať prirodzenej schopnosti dýchacích ciest odstraňovať nečistoty, ktoré sa zachytili na sliznici dýchacích ciest. Ľuďom, ktorí majú chronické ochorenia dýchacích ciest, ako napríklad chronická obštrukčná choroba pľúc alebo chronická bronchitída, môže veľmi suchý vzduch podráždiť hlienotvorné bunky a spôsobiť zvýšenú produkciu hlienu, čo spôsobuje dráždivý produktívny kašeľ,“ hovorí MUDr. Hadvabová.
„Aby sa predišlo problémom s nízkou vlhkosťou v byte, predovšetkým vo vykurovacom období, každá domácnosť by mala mať k dispozícii vlhkomer, ktorý pomôže udržiavať vnútornú klímu v optimálnom stave. Na problém s nízkou vlhkosťou by si mali dávať pozor hlavne majitelia podlahového kúrenia, ktoré má tendenciu vysúšať vzduch v miestnosti.“
Vplyv teploty na naše zdravie
Nastavenie vhodnej klímy v domácnosti či kancelárii je mimoriadne dôležité, a to najmä vo vzťahu ku kvalite nášho zdravia a života. MUDr. Hadvabová poukazuje na problematické aspekty nesprávneho vykurovania. „Ak je v spálni teplota nad 20 °C a my sa ešte prikryjeme, môže to spôsobiť nadmerné potenie, ktoré znižuje celkovú pohodu počas spánku. Keď sa v noci spotíme a odkryjeme, naše telo je náhle vystavené inej teplote a prúdeniu vzduchu. Aj keď nejde o silné prúdenie, citlivejších jedincov môže ofúknuť a ráno sa prebudia s bolesťami krížov. Takéto vonkajšie stimuly môžu brániť mozgu, aby sa dostatočne upokojil a oddýchol si, čo môže narušiť kvalitu spánku. Zvýšená teplota tiež vysušuje sliznicu nosa alebo úst. Opäť ide o nepríjemné pocity, ako je upchatý nos alebo vysušenie sliznice nosohltana, ktoré môžu narúšať pokojný spánok.“
Cez zimu sa prekurovať nevyplatí
Prekurovanie interiéru nemá vplyv iba na kvalitu spánku a schopnosť nášho organizmu zregenerovať sa. Príliš vysoké teploty vytvárajú ideálne prostredie na šírenie vírusov. „Samotné prekurovanie vedie k vysušovaniu slizníc, ktoré môže u alergikov zhoršiť prejavy ich alergie. Zvýšená teplota vytvára optimálne podmienky pre množenie vírusov a baktérií. Je to aj jeden z faktorov, ktorý prispieva k vzostupu počtu viróz v zimnom období. Počas vykurovacieho obdobia, od jesene do jari, sme viac exponovaní vírusovým ochoreniam, a práve zvýšená teplota v domácnostiach je jedným z dôvodov, ktoré podporujú prežívanie vírusov a aj schopnosť ich šírenia. Vyššia teplota v interiéri v kombinácií so zníženým prísunom vitamínu D zo slnečného žiarenia vytvára akúsi zmes faktorov, ktorá umožňuje vírusom rýchlejšie sa množiť,“ vysvetľuje MUDr. Svetlana Hadvabová.
Máte radi chlad?
Opačným príkladom sú ale ľudia, ktorým aj počas zimného obdobia vyhovujú skôr nízke teploty v domácnosti. Ak teploty klesnú na príliš nízku hodnotu a zvýši sa vlhkosť, hrozí riziko vzniku plesní. Existujú však ľudia, ktorí preferujú nižšie teploty jednoducho preto, že sa cítia komfortnejšie. „V súčasnosti nám pribúdajú pacienti, ktorí zaznamenali určitú zmenu vo vnímaní tepla po prekonaní ochorenia Covid-19. Po vyliečení môže dôjsť u niektorých ľudí k narušeniu termoregulácie a oni začnú tolerovať iné teploty, ako pred ochorením. Často totiž dochádza k nerovnováhe vegetatívneho nervového systému, čo je následkom neurologického postihnutia počas Covidu,“ hovorí odborníčka o fenoméne, s ktorým sa lekári aktuálne stretávajú vo svojich ordináciách.
Pozor na klimatizáciu
S príchodom teplejšieho počasia menia ľudia kúrenie za klimatizáciu. Počas horúcich letných mesiacov však máme tendenciu nastavovať na klimatizácii príliš nízke hodnoty, pretože v sparných dňoch chceme nájsť v interiéroch osvieženie. „Náhla zmena teploty prostredia, ktorá je viac ako 5 °C, môže viesť k vysokej reaktivite dýchacích ciest, na čo sú citliví zvlášť alergici alebo astmatici. Pri rapídnych prechodoch z nízkej teploty do vysokej, ale aj naopak, môžu mať pocit ťažšieho dýchania, čo je vyvolané jemným stiahnutým hladkého svalstva priedušiek. Tento proces znižuje dychový komfort. Dochádza tiež k podráždeniu nervových zakončení na sliznici dýchacích ciest, čo vyvolá kýchanie, upchatý nos, dráždenie na kašeľ alebo im začne tiecť z nosa. Z dlhodobého hľadiska nie je vystavovanie sa takýmto kolísavým zmenám teploty optimálne, a to nielen kvôli dýchacím cestám, ale aj kvôli pohybovému ústrojenstvu či bolestiam hlavy u vnímavejších jedincov,“ dodáva skúsená lekárka.
Príjemná klíma v tehlovej stavbe
Ceny energií od začiatku roku 2022 stúpli a predpokladá sa, že počas roka ešte budú rásť. Ak zistíte, že váš domov zápasí s udržaním ideálnej teploty, možno je čas na jeho modernizáciu. Starým nehnuteľnostiam pomôže rekonštrukcia v podobe tepelnej izolácie alebo výmeny starých okien a dverí.
Pri novostavbách môžete optimálnu vnútornú mikroklímu zabezpečiť výberom kvalitných stavebných materiálov, ktoré dokážu prirodzene regulovať vlhkosť a teplotu v interiéri. Akumulačná schopnosť rastie úmerne s objemovou hmotnosťou materiálu, čiže teplo lepšie akumulujú stavby s ťažšou (masívnejšou) nosnou konštrukciou. Z tohto hľadiska sú tehlové steny ideálne. Bránia rýchlemu vychladnutiu alebo naopak prehriatiu vnútorných priestorov domu pri náhlych zmenách teploty v exteriéri. Tehlové murivo má vďaka vlastnostiam páleného tehliarskeho črepu schopnosť akumulovať teplo, a tým zabezpečiť zdravú vnútornú mikroklímu bez náhlych teplotných výkyvov počas celého roka. Vďaka dostatočnej pórovitosti keramického črepu tehál je difúzia vodnej pary dostatočná, zabraňuje kondenzácii vodných pár a zabezpečuje príjemnú klímu v dome bez rizika vzniku plesní.
Zelená obnova domu pre zvýšenie komfortu v interiéri
Za úvahu stojí aj investícia do obnoviteľných zdrojov energie. Solárne panely, riadené vetranie s rekuperáciou tepla či tepelné čerpadlo sú možnosťami, ako zlepšiť energetickú spotrebu domácnosti. Aj keď majú tieto technológie vyššiu obstarávaciu cenu, je na ne možné získať štátne dotácie a z dlhodobého hľadiska vám môžu ušetriť financie vynaložené na energie, ktorých ceny každým rokom rastú. Okrem úspor financií majú aj výbornú ekologickú bilanciu. Ďalšou možnosťou je inštalácia inteligentného alebo programovateľného SMART termostatu, ktorý vám poskytne väčšiu kontrolu nad teplotou v domácnosti. Tieto typy termostatov sú vynikajúcim riešením toho, aby zostali vaše účty za energie prijateľné, a zároveň sa znížilo množstvo vyprodukovaných emisií CO2.
Zhrnutie: Nastavenie ideálnej teploty a vlhkosti vzduchu v dome
- Ideálna teplota v miestnosti je pre každého človeka individuálna – závisí od toho, ako ľudia reagujú na teplo a chlad, zdravotného stavu členov domácnosti i telesnej aktivity
- Malé deti a starší ľudia s obmedzenou pohybovou schopnosťou často potrebujú o niečo vyššiu izbovú teplotu
- Pokúste sa dodržiavať priemernú teplotu 20 °C v celej domácnosti – v spálni sa odporúča nižšia teplota, v kúpeľni zas o niečo vyššia
- Ideálna vlhkosť v dome je 45-55 %
- Prekurovanie miestností zvyšuje riziko množenia baktérií a vírusov.
- Ak teploty v domácnosti klesnú na príliš nízku hodnotu a zvýši sa vlhkosť, hrozí riziko vzniku plesní.
- Vystavovanie sa kolísavým zmenám teploty (najmä v lete pri používaní klimatizácie) môže viesť k problémom s dýchacími cestami, pohybovým ústrojenstvom či k náhlym bolestiam hlavy.
- Pre udržanie zdravej teplotnej a vlhkostnej klímy v interiéri starších budov sa odporúča ich zateplenie či výmena okien.
- Stavby z prírodných stavebných materiálov, ako sú pálené tehly, ktoré majú akumulačnú schopnosť, zabraňujú rýchlemu vychladnutiu a prehrievaniu počas celého roka.