Smart homes alebo inteligentné domácnosti sa stávajú realitou
Inteligentné prvky v domácnostiach sú vďaka technologickému pokroku čoraz viac populárne. Zvyšujú nielen komfort, prinášajú aj mnohé bezpečnostné a ekonomické výhody. Pozrite sa s nami na najväčšie benefity smart homes – inteligentných domov a domácnosti.
V tomto článku sa dozviete:
- prečo rastie záujem o inteligentné domy,
- aké sú výhody smart homes a zariadení,
- všetko na dosah: od audio systému po inteligentnú kuchyňu,
- sú naše dáta a súkromie v bezpečí?
Smart home je vízia domova budúcnosti – bezpečného, automatizovaného a užívateľsky prívetivého. Optimálnym využívaním technológií dopomáha k naplneniu všetkých požiadaviek na bývanie bez toho, aby užívateľ musel pristúpiť na kompromisy v oblasti architektúry domu.
Inteligentné domy a domácnosti na vzostupe
Automatizácia v domácnostiach bola kedysi iba vzdialeným snom, no čoraz viac sa stáva bežnou súčasťou komerčných i rezidenčných nehnuteľností po celom svete. Smart zariadenia prenikajú do životného štýlu mnohých z nás a s ich pomocou si môžeme užívať väčší komfort s názvom „inteligentná domácnosť“
Čo si pod pojmom Smart homes predstaviť?
Jednoducho povedané – sú to inteligentné systémy, ktoré efektívne usmerňujú chod domácnosti. Riadia osvetlenie, vykurovanie či klimatizáciu. Otvárajú a zatvárajú okná a dvere, ako aj tieniace prvky, dokonca bez toho, aby sme na to museli myslieť. Ovládanie je zabezpečené zväčša cez aplikáciu, či centrálnu ovládaciu jednotku, ktorá uchováva vami nastavené preferencie. Doslova jediným dotykom tak môžeme ovládať multimédia i bezpečnostné technológie v našom domove.
Inteligentný systém budovy môže pracovať dvomi spôsobmi: ako samostatne riadený úsek (iba časť budovy alebo určitá aktivita – osvetlenie, kúrenie) alebo ako komplexný celok.
Dopyt po inteligentných domoch
Trh s inteligentnými nehnuteľnosťami neustále rastie vďaka rýchlemu technologickému pokroku a rozvoju bezdrôtových technológií. Aktuálne sa najviac investícií sústreďuje do oblasti zvyšovania bezpečnosti pomocou bezpečnostných smart systémov a zvyšovania energetickej efektívnosti.
Smart technológie a ich výhody
Žijeme v zlatom veku vývoja technológií. Za niekoľko posledných desaťročí sme prešli od káblových telefónov k malým počítačom či smartfónom, ktoré sú schopné vykonávať niekoľko simultánnych funkcií. Automatizácia domácnosti so sebou prináša tiež široké množstvo praktických výhod.
Riadenie viacerých zariadení z jedného miesta
Faktor pohodlia je obrovský. Schopnosť ovládať všetky technológie domácnosti pripojené prostredníctvom jedného rozhrania je krokom vpred v oblasti užívania budov.
Zvyšovanie bezpečnosti domov a komerčných budov
Možností ochrany pre bezpečnosť budov je mnoho, v súčasnosti sa však využíva len časť z týchto nástrojov. Detektory pohybu, kamery, automatizované zámky dverí a ďalšie bezpečnostné opatrenia môžete aktivovať z jedného mobilného zariadenia, napríklad pred spaním. Môžete tiež dostávať upozornenia počas dňa v prípade, že v dome nastane neznáma aktivita.
Zvyšovanie energetickej efektívnosti domácnosti
Energetickú efektívnosť domu možno zvýšiť v závislosti od typu technológie na riadenie vnútorného prostredia. Napríklad pomocou programovateľného termostatu môžete mať presnejšiu kontrolu nad vykurovaním a chladením domu.
Diaľková kontrola smart zariadení
Aj keď sa vám môže zdať diaľkové kontrolovanie domu ako nadbytočný bonus, nepodceňujte túto funkciu. Ovládaním na diaľku môžete napríklad zapnúť rúru alebo kúrenie pred príchodom, alebo ovládať svetlá počas vašej neprítomnosti.
Zvyšovanie komfortu života ľuďom s obmedzenou mobilitou
Asistenčné technológie umožňujú zdravotne postihnutým a starším ľuďom udržať kontrolu nad svojím prostredím a každodennými činnosťami, a tak zabezpečujú vyššiu kvalitu života.
Udržateľnosť a energetická efektívnosť vďaka smart homes
Vyššia energetická efektivita a s tým súvisiace úspory energií zvyšujú záujem o smart riešenia u čoraz vyššieho počtu užívateľov. V čase, kedy sa pozornosť sveta sústreďuje na ochranu našej planéty, je prínos smart technológií pri hľadaní riešení, ako ušetriť vzácne zdroje, nepopierateľný. Naša spoločnosť sa vo všeobecnosti stala oveľa ekologicky uvedomelejšou a smart technológie nám umožňujú žiť udržateľnejšie.
Inteligentné vykurovanie domácnosti
Systém inteligentných domácností vyhodnocuje spotrebu energií a následne sám znižuje prevádzkové náklady na minimum. Podľa svetových štúdií dokážu inteligentné termostaty ušetriť až štvrtinu nákladov na vykurovanie. Smart termostaty sú súborom zariadení a systémov, ktoré umožňujú regulovať teplotu v dome bez manuálnej interakcie s radiátormi. Tieto termostaty sú najlepším riešením pre tých, ktorí hľadajú inteligentné kúrenie pre svoju domácnosť, a to z hľadiska nízkych nákladov, ako aj vynikajúcej funkčnosti. Ide o chronotermostat, veľmi podobný tradičným termostatom, ktorý ovláda zapínanie a vypínanie vykurovacieho systému.
Klasické termostaty sa zvyčajne zapnú a vypnú v predurčenú hodinu, alebo keď je v miestnosti dosiahnutá želaná teplota. Zásadný rozdiel medzi klasickým a inteligentným termostatom spočíva v tom, že smart termostaty nereagujú iba na základe vnútornej teploty izby, ale tiež vonkajšej teploty.
Kúrenie sa zapína tiež na základe prítomnosti osôb v dome. Ak systém spozná, že nie ste v dome (je to možné na základe geolokácie smartfónu), kúrenie sa nezapne. Klasické termostaty nedokážu rozpoznať prítomnosť osôb v domácnosti, a preto je nutné ich manuálne vypnúť, napríklad pred odchodom na dovolenku.
Ďalšou možnosťou je využiť inteligentné termostatické hlavice. Táto metóda je výhodná predovšetkým do panelákov, kde nemá užívateľ prístup k regulácii centrálneho vykurovania. Mnohé termostatické hlavice disponujú funkciou nočného režimu a vykurujú iba miestnosti, v ktorých spíte.
Osvetlite dom inteligentnými žiarovkami
Svetlo má obrovský vplyv na kvalitu nášho života. Nedostatočné osvetlenie znižuje našu pozornosť, spôsobuje únavu a tiež znižuje pocit bezpečia. Inovácie a technologický pokrok priniesli nové a efektívnejšie možnosti osvetlenia. Týmto osvetlením sú LED žiarovky. Všetky inteligentné žiarovky používajú technológiu LED, ktorá spotrebuje oveľa menej energie ako klasické žiarovky.
Ak chcete nainštalovať sieť inteligentných žiaroviek, nemusíte robiť žiadne veľké zmeny. Stačí použiť súčasný elektrický systém. Upevnenie na luster či lampy sa nelíši od systému, ktorý sa používa zvyčajne. Každá žiarovka je vybavená bezdrôtovým konektorom, ktorý umožňuje pripojenie k wifi sieti a komunikáciu s mobilným zariadením alebo domácim asistentom.
Výber osvetlenia do smart homes
Pri nákupe žiaroviek sa stretávame s niekoľkými parametrami:
- Farebná teplota – meria sa v stupňoch Kelvina (K). Pri žiarovkách sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí 2000 až 6500 K. Nižšia hodnota označuje teplejší odtieň, vysoké hodnoty smerujú k studenším bielym odtieňom. Veľkou výhodou použitia inteligentných žiaroviek je, že nemusíte vopred zvoliť farebnú teplotu. Existujú tiež žiarovky RGB/RGBW, ktoré produkujú svetlo v tisícoch (alebo miliónoch) rôznych farieb. Takto môžete dosiahnuť jedinečnú atmosféru, napríklad osvetlenie vhodné na relaxáciu (chromoterapia).
- Parameter, ktorý je tiež potrebné vziať do úvahy pri výbere LED žiarovky je lúmen (lm). Lúmen označuje množstvo svetla vyžarovaného žiarovkou (svetelný tok). Tieto údaje sú označené na obale žiaroviek.
- Ďalším parametrom, ktorý na obale nie je zvyčajne udávaný, je jednotka intenzity osvetlenia lux (lx). Vyjadruje osvetlenie vytvárané svetelným tokom. Na výpočet uvádzame jednoduchý vzorec a tabuľku s ideálnou hodnotou osvetlenia: 1 lx = 1lm/m2
Priestor | Ideálna hodnota osvetlenia (lx) |
Chodba a schodisko | 50-100 |
Kuchyňa, jedáleň | 150-300 |
Kúpeľňa | 100-200 |
Spálňa | 100-200 |
Domáca kancelária, zóna na čítanie, obývačka | 250-500 |
Bezpečnosť v smart homes
Ochrana vašej rodiny a domova je tou najvyššou prioritou. Využívanie inteligentnej domácnosti sprístupňuje množstvo funkcií, ktoré zlepšia celkovú bezpečnosť domácnosti – od kontroly prístupu až po bezpečné vstúpenie dovnútra. Zvážte tieto kľúčové funkcie, ktoré môžu mať vplyv na zabezpečenie vášho domova.
Alarmy
Alarmy majú dve kľúčové výhody: oznámia votrelcom, že boli spozorovaní. Síce vám alarm nepomôže zlodeja chytiť, môže ho však odradiť. Ďalšou funkciou alarmov je možnosť upozornenia polície na rýchle a efektívne vyslanie pomoci v prípade potreby.
Kamery
Smart kamery zvyšujú zabezpečenie domova. Cez smartfón alebo počítač prehrávajú video v reálnom čase. Takéto monitorovanie vám umožní vidieť, kto stojí pred dverami. Pri výbere bezpečnostných kamier je lepšie ísť na istotu výberom kvalitných modelov. Tieto modely sú stabilnejšie, spoľahlivejšie a poskytujú dvojfaktorovú autentizáciu, ktorá znemožňuje prístup cudzím osobám.
Nezabúdajte na pohodlie a zábavu
Zariadenia ako smart televízie, projektory, displeje či reproduktory patria už niekoľko rokov k základnej výbave mnohých domácností. Smart televízie boli medzi prvými inteligentnými zariadeniami, s ktorým sme sa stretli.
Smart home asistent
Jednou z najväčších inovácií súčasnosti je takzvaný smart home asistent, ako napríklad Google Home či Amazon Echo. Aj keď v našich končinách nie sú ešte veľmi rozšírené, záujem o tieto technológie rastie aj u nás.
Ide o softvér pre automatizáciu navrhnutý ako centrálny riadiaci systém domácej smart technológie. Tento systém spája všetky smart zariadenia domácnosti a dovolí im komunikovať medzi sebou pomocou hlasových príkazov. Môžete napríklad kedykoľvek spustiť svoj obľúbený zoznam skladieb, nastaviť teplotu na požadované stupne či zapnúť inteligentné žiarovky jednoducho pomocou hlasu. Rovnako – jediným pokynom spustite upratovanie v dome. Spárovaný robotický vysávač, povysáva a umyje podlahy, kým vy sa venujete iným činnostiam.
Prechod do inteligentnej domácnosti
Niekedy nákup nových smart zariadení však musí počkať. Ani v tomto prípade ale nemusíte zúfať. Výrobcovia inteligentných zariadení chápu, že počiatočné investície spojené s nákupom nových zariadení sa môžu vyšplhať vysoko. Ak nechcete meniť svoje zariadenia a spotrebiče v domácnosti, môžete napojiť vaše tradičné elektronické zariadenia do smart zásuvky. Tie vám dovolia kontrolovať aj zariadenia, ktoré nie sú inteligentné.
Pomocou aplikácie dokážete jednoducho nastaviť automatické zapnutie či vypnutie pripojeného zariadenia. Aplikácia vám tiež umožní kontrolovať spotrebu energie zapojených spotrebičov a zobrazovať štatistiky.
Nielen energetická efektívnosť
Kuchyňa vždy patrila medzi technologicky najvyspelejšie miestnosti v našich domácnostiach. Nie je teda prekvapením, že „inteligentná kuchyňa“ bola najpomalšie rozvíjajúcou sa miestnosťou v inteligentnej domácnosti.
Smart pomocníci šetria čas aj peniaze
Niektoré spotrebiče, ako chladničku či rúru môžete dnes už diaľkovo ovládať vaším telefónom. Pomocou tejto funkcie môžete napríklad zapnúť rúru a začať predhrievať, keď ste na ceste domov alebo skontrolovať, či je vypnutá po vašom odchode z domu.
Smart chladničky vás dokážu upozorniť na otvorené dvere alebo notifikovať o prípadnej technickej chybe. Technologicky najvyspelejšie kúsky obsahujú veľký dotykový displej, ktorý slúži ako nákupný zoznam 21. storočia. Počas varenia môžete dokonca chladničku prepojiť s telefónom prostredníctvom bluetooth a vybaviť napríklad telefonát. Cez vzdialený prístup môžete z obchodu prezrieť obsah chladničky a nakúpiť iba nevyhnutné potraviny.
Investícia do inteligentnej domácnosti sa oplatí
V kuchyni však nemusí ísť len o pripojenie spotrebičov do internetovej siete. Vylepšenie kuchynských technológií tiež mení spôsob, akým varíme či skladujeme jedlo. Smart spotrebiče monitorujú energetickú spotrebu a znižujú tak uhlíkovú stopu domácnosti. Inteligentné rúry rozpoznajú, či je jedlo dostatočne uvarené a automaticky prepnú na ohrievací mód. Varenie sa stáva časovo efektívne a skutočne intuitívne, nehovoriac o energetickej efektivite. Aj keď sú počiatočné investície do inteligentných spotrebičov vysoké, financie šetria z dlhodobého hľadiska. Domácnosti vybavené smart spotrebičmi a zariadeniami prispievajú k celkovej trvalej udržateľnosti, ktorá má pre budúcnosť našej planéty nemalý význam.
Bezpečnosť a ochrana údajov v inteligentnej domácnosti
Aj keď technológia spôsobila revolúciu v našom spôsobe života, bezpečnosť je v dnešnom digitálnom svete stále veľkým problémom. Inteligentné domy čelia rôznym hrozbám: od úniku údajov až po počítačovú vojnu. Medzi bežné kybernetické hrozby a útoky na inteligentné domáce zariadenia patrí narušenie údajov, krádež identity, únos zariadenia, DDoS (Distributed Denial of Service – distribuované odopretie služby) a PDoS (Permanent Denial of Service alebo tiež phlashing – permanentné odopretie služby).
Inteligentná domácnosť však bude čoraz bežnejšou súčasťou našich domovov, vývojári preto reflektujú aj na tieto problémy. Spoločnosti chápu dôležitosť ochrany súkromia a neustále navrhujú a implementujú bezpečnejšie domáce riešenia, aby sa predišlo hrozbám v technologických infraštruktúrach inteligentných nehnuteľností.