Rekonštruujeme: Tesár Michal poradí, kedy je potrebná oprava strechy

rekonstrukcia sikmej strechy

Michal Surovčík má so strechami viac ako 20-ročné skúsenosti. Poradí, ako zistiť, či si vaša strecha žiada rekonštrukciu.

Kedy nastane čas na opravu strechy?

V lepšom prípade ľudia uvažujú nad výmenou strechy, ak im krytina už nevyhovuje svojím vzhľadom alebo plánujú zobytnenie podkrovia. V horšom prípade ich k rekonštrukcii doženie zatekajúca strecha, silne poškodená krytina alebo kuna, ktorá sa usalaší v izolácii. Vtedy je to problém.

Kedy treba začať riešiť problém s poškodenou strechou?

Problémy so zatekajúcou strechou odporúčam riešiť včas. Dobrí pokrývači nemajú o prácu núdzu. Nie je žiadnym prekvapením, že termíny majú rezervované na niekoľko mesiacov dopredu. Preto ak objavíte problém, odporúčam ho hneď riešiť. U nás to máme napríklad nastavené tak, že väčšinou sa na jar robia rekonštrukcie a od leta až do zimy pracujeme na novostavbách.

Od čoho závisí rozsah rekonštrukcie strechy?

V prvom rade si treba zvážiť, či stačí oprava strechy (napr. výmena strešnej krytiny) alebo či chcem priestor pod strechou plnohodnotne využívať, napríklad na bývanie a pristúpime k rekonštrukcii strechy spojenou so zobytnením podkrovia.

Je záujem o bývanie v podkroví?

Veľmi veľký. Z našich skúseností môžem povedať, že len 2 z 10 striech sa rekonštruujú bez obytného podkrovia. Mať priestor navyše je praktické. Investor má v tomto smere tiež hneď niekoľko možností. Závisí od preferencie či chce zvýšiť strop, alebo zachovať pôvodnú pomúrnicu a krov ťahať z pôvodného miesta. Niekto vyslovene chce mať pochôdznu výšku až k stene. Vtedy treba urobiť betónový strop, nadmurovku aj vence. Niekedy pri rekonštrukcii podkrovia doslova zostanú len obvodové múry. Avšak pri krove s nevhodnou veľkosťou by bola len minimálna využiteľnosť priestoru.

Aká je teda cena rekonštrukcie strechy so zobytnením podkrovia?

nvestícia na zhotovenie nového krovu, materiál atď. sa pohybuje okolo 9000 eur. Samozrejme, hovoríme o bežnej streche bez komplikovaných prestupov a detailov. Vždy platí, že každú strechu treba posudzovať individuálne. Niekedy treba krov zhodiť úplne, inokedy ho možno zachovať. To všetko povie odborník po zhodnotení stavu strechy.

Na posúdenie stavu strechy treba vždy volať odborníka?

Prvotnú kontrolu si zákazník dokáže spraviť aj sám. Vizuálne skontroluje krov: či na ňom nie sú plesne, či nie je napadnutý škodcami. Treba skontrolovať aj mechanické poškodenia krovu, či nie sú niektoré krokvy nalomené alebo prehnuté. Následne treba vyjsť na strechu a skontrolovať či krytina nie je poškodená, popraskaná, alebo odlúpnutá. A na základe týchto zistení zhodnotiť, či strechu treba opraviť čiastkovo, alebo či sa pustí do komplexnej rekonštrukcie a vymení celú krytinu.

Kedy stačí čiastková oprava strechy?

Ak vidím, že krov aj latovanie sú v poriadku, strecha nie je zatečená, ani nič nahnité, vtedy stačí vymeniť starú krytinu za novú. V tomto smere je výhodou skladaná krytina (keramická alebo betónová), ktorú zvládne vymeniť aj zručný domáci majster. Ďalšou výhodou skladanej krytiny je, že v prípade, ak je porušený krov alebo latovanie, stačí ju zložiť zo strechy a ak nie je poškodená, použiť ju znova.

Môžem si strešnú krytinu vymeniť sám?

Vždy je dobré nechať rekonštrukciu na odborníkov. Realita je dnes však taká, že práca je drahá a realizačných firiem je málo. V prípade, že je domáci majster šikovný, tak si starú strešnú krytinu za novú na jednoduchej streche vymení aj svojpomocne. Sám vo svojom strešnom centre takýmto remeselne zručným laikom radím, ako na to.

S čím mi pri rekonštrukcii pomôže odborník?

Návrh skladby strechy a statické posúdenie stavu krovu patrí vždy do rúk odborníka, a tým je buď projektant alebo špecialista na strechy. Odborníci pomôžu so všetkými fázami procesu. My dodávame strechy na kľúč od návrhu skladby cez položenie krytiny, zhotovenie detailov vrátane klampiarskych prác. Skúsení realizátori vám skontrolujú stav strechy a ihneď navrhnú riešenia pre zabezpečenie funkčnej strechy.

Kedy treba určite osloviť projektanta?

Vždy to závisí od rozsahu rekonštrukcie. Projektanta treba určite prizvať vtedy, ak je plánovaná oprava strechy aj s zobytnením podkrovia. Sú napríklad aj prípady, kedy sme na posúdenie stavu krovu museli prizvať aj špecializované firmy, ktoré pomocou sond zhodnotia kvalitu dreva. To sme robili napríklad na budove ambasády v Bratislave.

Ak môžem použiť pôvodný krov, čo čakať od rekonštrukcie?

V takom prípade bude treba minimálne zhodiť latovanie, dať novú strešnú fóliu, kontralaty, strešnú krytinu. Pravdepodobne bude potrebné strechu aj zatepliť, čo si bude žiadať ďalšie vrstvy ako parozábranu, zhotovenie sadrokartónového podhľadu, čo by už rozhodne mal robiť profesionál. Čoraz populárnejší je tiež priznaný krov a otvorený priestor pod strechou. V takom prípade sa používa nadkrokvová tepelná izolácia a vyžaduje sa krov v 100 %-nom stave.

Takže v takom prípade je asi lepšie zhotoviť nový krov?

Áno, návrh krovu a vôbec celej skladby strechy je veľmi individuálny a vždy ho treba riešiť cez špecialistov.

Čo musí obsahovať skladba strechy?

V prvom rade si treba uvedomiť, že strecha dosiahne svoju životnosť (napr. keramická krytina môže dosiahnuť životnosť 80 až 100 rokov) len vtedy, ak okrem krytiny bude mať správne navrhnutý a realizovaný celý strešný systém. To znamená v prvom rade zabezpečenie správneho odvetrania strechy pomocou doplnkových výrobkov. Správne odvetrávanie strešného plášťa je dokonca hlavnou podmienkou uplatnenia záruky u výrobcov strešnej krytiny.

Aké ďalšie dôležité doplnky sú súčasťou systému?

Ďalšou dôležitou súčasťou sú poistné hydroizolačné fólie, ktoré chránia strechu pred preniknutím zrážok a vlhkosti, prachu a ďalších nečistôt z vonkajšieho prostredia. Vďaka vysokej priepustnosti vodných pár pomáhajú bezpečne odstrániť vlhkosť z interiéru domu, čo má vplyv na celkovú životnosť strechy.

Staré strechy nezvykli mať fólie, a napriek tomu vydržali roky. Ako je to možné?

Je pravda, že v minulosti nebol zvyk používať strešné fólie. Bolo bežné, že na starých povalách bol nafúkaný sneh. Avšak si treba uvedomiť, že domy kedysi neboli také tesné. Ak sa dnu dostala vlhkosť, tak sa bez problémov aj odvetrala. Treba povedať, že žiadna skladaná krytina nie je 100 %-ne vodotesná voči hnanému dažďu alebo snehu, a to ani po čase, keď sa stane tesnejšou v dôsledku zanesenia prachom alebo machom. Preto pri rekonštrukcii treba vždy zvážiť použitie vhodnej poistnej hydroizolačnej fólie.

Aké odporúčania by ste dali pri výbere týchto doplnkov?

Na zhotovenie strechy použite vždy systém od jedného výrobcu. Dopĺňať skladbu strechy lacnejšími alternatívami sa neoplatí. Vymeniť zdegradovanú strešnú fóliu totiž znamená, urobiť celú strechu nanovo.

Ako si poradiť napríklad s kunou v podkroví? 

Ak bývate blízko lesa, tak je už z preventívnych dôvodov vhodné pri stavbe alebo rekonštrukcii strechy zabezpečiť plné debnenie a hliníkové ochranné pásy proti vtákom, ktoré ochraňujú vzduchovú medzeru medzi strešnou fóliou a krytinou. Táto izolácia je účinná aj voči vniknutiu hlodavcov, akým je kuna.  Inak budete musieť strechu, vrátane izolácie meniť, nanovo

Aká krytina je vhodná na rekonštrukciu strechy?

V našom regióne nič nepokazíte keramickou škridlou, ktorej overená životnosť je 80 až 100 rokov. A v porovnaní s ostatnými krytinami ponúka výhodu stálofarebnosti po celý čas životnosti. Samozrejme, treba vždy zvážiť aj záruky, ktoré výrobca poskytuje na svoj materiál. Tondach napríklad poskytuje na funkčné vlastnosti keramickej krytiny záruku až 33 rokov. S tým, že v prípade chyby materiálu zabezpečí bezplatnú výmenu krytiny.

Ak sa teda rozhodnem pre pálenú škridlu, aké sú možnosti?

Odporučil by som najmä škridlu s možnosťou dostatočného posuvu. Rozsah posuvu niektorých škridiel je až 6 cm, vďaka čomu sa škridla prispôsobí latovaniu použitému na danej streche.

Oplatia sa aj veľké formáty?

Veľkoformátové škridly sa vyznačujú nízkou hmotnosťou, čo je výhoda pri zachovaní pôvodného krovu. Niektoré veľkoformátové škridly sú dokonca oproti bežným skladaným krytinám ľahšie o 20 %. Avšak treba počítať s tým že si to bude žiadať zmenu latovania. Na druhej strane je pokrytie strechy rýchlejšie a efektívnejšie.

A čo tradičné bobrovky?

Tie sa síce vyznačujú vyššou spotrebou aj vyššou hmotnosťou, napriek tomu sú neodmysliteľnou súčasťou historických stavieb. Obľubujú ich aj obyvatelia preferujúci vidiecky štýl. V súčasnosti sa bobrovky  ponúkajú v rôznych tvaroch a farebných prevedeniach. Sú tiež zdokonalené o bočnú drážku pre väčšiu odolnosť.

Máte aj nejaké lokálne odporúčania pre výber škridly?

Na Slovensku sa často používala stará pezinská škridla, na trhu ju nájdete aj pod názvom Steinbrück. Modernejšia alternatíva je Bravura. Tieto škridly sa vyrábajú v pôvodných rozmeroch a možno ich bez problémov vymeniť kus za kus.

Michal Surovčík radí, na čo nezabudnúť pri výbere strešnej krytiny:

  • V prvom rade by som rekonštrukciu zveril do rúk serióznej firme.
  • Pri rekonštrukciách sa vyžaduje rýchlosť stavebných prác, aby sa vlhkosť nedostala do strechy.
  • Poistkou bezproblémovej funkčnosti strechy je správna skladba podstrešia. S tou vám pomôže špecialista.
  • Najdôležitejšou zásadou pri rekonštrukcii strechy je jej správne odvetranie.
  • Jedinou spoľahlivou ochranou proti kunám v streche je zhotovenie plného debnenia.
  • Posuvné škridly uľahčujú prácu.

Rekonštrukcie striech s keramickou strešnou krytinou

V situáciách, keď stav strechy a jej súčastí, ako krov, latovanie či jej statika neumožňuje iba lokálnu opravu pristupujeme k rekonštrukcii. Uvádzame referenčné rekonštrukcie striech, kedy časti strechy nespĺňali technické parametre a oprava strechy by bola nedostačujúca, majitelia teda museli pristúpiť ku kompletnej rekonštrukcii. Ako strešnú krytinu použili keramickú škridlu, ktorá svojimi kvalitami a vzhľadom splnila ich požiadavky na novú strechu. Rekonštrukciu strechy konzultovali a projektovali s odborníkom  Michalom Surovčíkom.

Rekonštrukcia strechy na Orave

Nesprávne navrhnutá skladba strechy na budove spoločnosti MTS s.r.o. v oblasti s náročnými klimatickými podmienkami Oravy viedla až k poškodeniu jej statiky. Majiteľ musel pre poškodenú statiku kompletne vymeniť nielen krytinu, ale aj krov. To strechu predražilo až dvojnásobne.

Rekonstrukcia strechy a krovu
Rekonštrukcia strechy s keramickou škridlu Figaro 11.

Výsledkom je nielen funkčná, ale najmä moderná strecha s plochou keramickou škridlou Figaro v povrchovej úprave čierna engoba, ktorá zároveň nadväzuje na architektúru šindľových striech, ktoré sú typické pre tento región.

Renovácia strechy na Oravskej priehrade

Väčšie zásahy pri rekonštrukcii rodinných domov je vždy lepšie konzultovať s odborníkom. Často sa tak dokážete vyhnúť dvojitej investícii, ktorá hrozí v prípade použitia nevhodných materiálov alebo po nesprávnej realizácii. Poučila sa aj majiteľka rodinného domu pri Oravskej Priehrade. Len pätnásť rokov po nasťahovaní sa do nového domu bola nútená strechu nanovo renovovať.

Renovacia strechy a nova stresne krytina
Keramická strešná krytina Bobrovka a Figaro Deluxe

Rekonštrukciu zverila Michalovi Surovčíkovi. Podkrovie bolo po použití nekvalitnej strešnej krytiny značne poškodené zatečením. Dokonca bolo nevyhnutné vymeniť niektoré časti krovu za nové. Odporučil tiež strechu zatepliť. Ako krytinu si vybrala keramickú pálenú krytinu Figaro Deluxe v atraktívnej čiernej farbe.

Majiteľka si žiadala k novo zrekonštruovanej streche na dome zladiť aj nový altánok. Vzhľadom na kužeľovitý tvar strechy nebolo vhodné na altánok použiť rovnakú strešnú krytinu ako na dom, ale totožnú farbu realizátori ľahko dosiahli použitím bobrovky čiernej farby s glazúrou.

Výmena strešnej krytiny na streche v Krivej

Pôvodná plechová strecha fary v Krivej už vplyvom času doslúžila a bolo nevyhnutné ju vymeniť. Kvalitná a odolná strešná krytina je obzvlášť žiaduca v poveternostných podmienkach, aké na Orave vládnu.

Výmena plechovej strechy za keramickú krytinu Figaro 11.

Ani vidiecky charakter okolitého prostredia nebol problémom pri výbere strešnej krytiny, ktorá by spĺňala nielen kvalitatívne štandardy, ale aj estetické hľadisko. Model Figaro 11 v atraktívnom čiernom prevedení s povrchovou úpravou engoba obe požiadavky bez problémov splnil. Fara tak vo finále zapadla nielen do rázovitého okolia, ale prirodzene nadviazala aj na farebnosť susedného kostola.

Autor článku:
logo-redakcia
Michal Surovčík
22. decembra 2020