Neželaní obyvatelia pod strechou

Strecha chráni naše obydlia pred nepriaznivým počasím. Často sa však stáva útočiskom aj pre mnohé živočíchy. Ak sa pod vašou strechou usídli zviera, je to varovný signál poškodeného strešného plášťa. Vtáky, netopiere, kuny, myši či hmyz – všetky tieto zvieratá vám môžu spôsobiť nemalé škody.

V tomto článku sa dočítate:

  • Ako zistiť, či je vaša strecha okupovaná nechcenými nájomníkmi
  • Prečo je dôležitá pravidelná kontrola strechy
  • Ako bojovať s rôznymi druhmi votrelcov

Najlepším opatrením je prevencia

Najlepším opatrením proti vniknutiu zvierat do podstrešného priestoru je prevencia. Dôležitá je najmä správna realizácia strechy a jej jednotlivých detailov. V lokalitách so zvýšeným výskytom živočíchov, ktoré majú vo zvyku budovanie hniezd v strešnom plášti, sa odporúča zvýšená ochrana. Neželaní návštevníci využívajú na vstup do domu predovšetkým poškodenú strešnú krytinu alebo nedôslednosť pri realizácii strechy. Medzi rizikové časti patria aj žľaby či komín. Strešné vetracie otvory, ktoré zabezpečujú správnu cirkuláciu vzduchu v podkroví, sú ďalším možným miestom vstupu menších zvierat do domu.

Základom ochrany proti vniknutiu živočíchov do strešného plášťa, je celoplošné debnenie strechy, ktoré zabráni tomu, aby sa dostali škodcovia až do podkrovia. Na zamedzenie vniknutia pod strešnú krytinu najmä cez privádzací vetrací otvor v odkvapovej hrane sú vhodné hliníkové ochranné pásy proti vtákom namiesto štandardných plastových pásov, ktoré môžu kuny prehrýzť. Pri detaile v štítovej hrane sa odporúča oplechovanie pod okrajovými škridlami, alebo použitie hliníkových ochranných vetracích hrebeňov tak, aby sa zabránilo vniknutiu cez okrajovú škridlu. Pri škridlách s vysokým profilom je vhodné použiť hliníkový ochranný hrebeň aj v úžľabí.  

Mám pod strechou nepozvaných návštevníkov

Zvieratá vnikajú do domu najčastejšie na jar, keď je obdobie párenia a potrebujú útulné miesto na zahniezdenie, prípadne na jeseň, keď hľadajú teplý úkryt pred prichádzajúcou zimou. Ak počujete pod strechou podozrivé zvuky či pohyb, choďte strechu ihneď skontrolovať. V prípade, že narazíte na zvieracích návštevníkov, zakročte včas, aby sa živočíchy u vás nestihli zabývať a aby ste predišli prípadným škodám.

Pravidelná údržba strechy

Správna a pravidelná údržba strechy dokáže eliminovať výskyt neželaných návštevníkov u vás doma. Každoročne strechu kontrolujte, aby ste sa vyhli nákladným opravám či rekonštrukciám. Zamerajte sa predovšetkým na netesnosti, chýbajúce škridly, poškodené strešné krytiny, skontrolujte izoláciu či poistnú fóliu. Okrem pravidelnej kontroly strešnej krytiny je dôležité monitorovať aj situáciu pod ňou, čiže skontrolovať podkrovie, drevené trámy a pod. Malým živočíchom ako sú hlodavce a kuny stačí aj menšia prasklina, cez ktorú dokážu vojsť dovnútra.

Oprava detailov strechy

Akékoľvek diery alebo poškodené miesta je potrebné okamžite opraviť. Odporúčame tiež skrátiť konáre na všetkých stromoch v blízkosti domu, a tým sťažiť pohyb zvierat z vetvy smerom na dom. Pri kontrole nezabúdajte ani na odkvapy. Odstránením usadeného lístia a nečistôt z odkvapov nielenže zlepšíte odtok vody, ale vtáky nebudú tento priestor považovať za miesto na hniezdenie.

udrzba strechy

Ako so zvieratami pod strechou bojovať

Existuje mnoho spôsobov, ako bojovať proti zvieracím votrelcom. Závisí to od konkrétneho druhu zvieraťa, ktoré nájdete vo svojom podkroví či na streche. S čím všetkým môžete prísť do kontaktu?

Kuny pod strechou domu

Kuny sa v našich obydliach cítia mimoriadne dobre, vyskytujú sa najmä na miestach v blízkosti lesa. Z podkrovia ich môžete počuť najmä v nočných alebo skorých ranných hodinách. Tieto zvieratá sú síce veľmi plaché, dokážu ale narobiť na streche vážne škody. Svojimi malými zúbkami vedia rozhrýzť všetko, čo im príde do cesty. Sú jedným z najväčších postrachov tepelnoizolačného materiálu, strešných fólií a káblov, ktoré rozhryzú, akonáhle sa im dostanú do cesty. Sú tiež nositeľmi parazitov, besnoty a svoje teritóriá si značkujú močom či trusom. Verte, že za stálych susedov ich rozhodne mať nechcete, preto sa kún treba zbaviť čo najrýchlejšie.

Ako sa zbaviť kuny

Tieto na pohľad milé zvieratá  – kuny vo všeobecnosti nemajú radi hluk. Na trhu sú k dispozícii mnohé elektronické odpudzovače vydávajúce nepríjemné zvuky s určitými frekvenciami, ktoré počujú iba kuny a sú pre ne tak nepríjemné, že v prípade, že ich počujú, odídu z daného priestoru dobrovoľne. V prípade, že frekvenčné plašiče neuspejú, môžete vyskúšať pasce v podobe klietok, do ktorej sa kuna bezbolestne chytí a následne ju môžete vypustiť späť do prírody. Po vypustení ale existuje riziko, že sa kuna do svojho starého príbytku pokúsi vrátiť. Ak sa kuny chcete zbaviť natrvalo, je potrebné zamedziť jej vstup do domu.

Oprava strechy po kune

Strechu po návšteve kunou je, bohužiaľ, takmer vždy potrebné kompletne opraviť. Zhodnotiť stav strechy by mal odborník, ktorý navrhne vhodný spôsob rekonštrukcie. Pri rekonštrukcii z vnútornej strany bude potrebné rozoberať a znovu namontovať podhľady. Tento spôsob renovácie sa dotkne aj interiéru, nevyhnete sa väčšej prašnosti a znečisteniu vnútorných miestností. Rekonštrukcia strechy z vonkajšej strany sa obytných priestorov nedotkne, bude však nutné venovať pozornosť ochrane pred zrážkami. Pri tomto spôsobe sa rozoberie krytina, určite bude potrebná výmena tepelnej izolácie i poškodených strešných fólií. Na strechu sa inštaluje nová tepelná izolácia, prekryje sa fóliou poistnej hydroizolácie, a tá sa na krokvy upevní pomocou kontralát. Potom už stačí inštalovať vhodný typ strešnej krytiny. Pri rekonštrukcii treba na streche urobiť také úpravy, aby sa kuna pod ňu nedostala. Dbajte predovšetkým na detaily, ako je dokonalé utesnenie otvorov a montáž kovových pásov proti vtákom. Tieto všetky opatrenia by mali napomôcť zbaviť sa kuny natrvalo.

Hlodavce v dome

Ďalším veľkým postrachom striech sú hlodavce, čiže myši, hraboše a potkany. Nenechajte sa zmiasť ich malou veľkosťou – tieto tvory môžu vo vašom dome spôsobiť veľké škody, kontaminovať potraviny a šíriť dokonca choroby.

Ako sa zbaviť myší a potkanov

K obľúbeným spôsobom boja s myšami patria návnady na lepidle. Nejde však o humánny spôsob odchytu hlodavcov, keďže na lepidle môžu umierať aj niekoľko dní. Zabíjanie hlodavcov jedom je účinný spôsob, opäť však nie príliš humánny. Zviera umiera niekoľko dní a otrava môže byť nebezpečná aj pre domácich miláčikov či dokonca deti. Ku klasickému spôsobu účinného zneškodnenia hlodavcov patria pasce, ktoré usmrtia zviera okamžite. Ak im nechcete spôsobovať zbytočnú bolesť, môžete vyskúšať niektoré prírodné odpudzovače. Majte ale na pamäti, že s domácim receptom nespravíte zázraky, pokiaľ ide o rozsiahle zamorenie hlodavcami.

Spoľahnúť, aj keď nie stopercentne, sa môžete na prirodzeného nepriateľa hlodavcov – mačku. Títo chlpatí predátori nie sú len skvelými spoločníkmi, ale ochránia váš domov pred myšami a potkanmi. Hlodavce budú loviť, a keď sa im dostanú do cesty, zneškodnia ich. Jednou z možností, ako zabrániť vniknutiu hlodavcov a ich usídleniu pod strechou, sú tiež elektronické odpudzovače.

Proti hlodavcom je najlepšia prevencia, ktorá spočíva v precízne zvládnutých detailoch pri realizácii strechy, aby sa tieto zvieratá nedostali do podstrešných priestorov. Zabúdať netreba na pravidelnú kontrolu a utesnenie i tých najmenších medzier.

Vtáky v podkroví

Aj keď sa spočiatku nemusia vtáky javiť ako veľký problém, stavebné konštrukcie poškodzujú svojím trusom, vytrhávajú časti zateplenia či trhajú strešné fólie. Aj keď je vyčíňanie vtákov často nepríjemné, je potrebné zvážiť, či je nutné podniknúť kroky na ich odpudenie. Mnohé druhy sú totiž na našom území chránené. Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny je zakázané odstraňovať alebo úmyselne poškodzovať, či ničiť hniezda chráneného živočícha v jeho prirodzenom areáli. Účinnou ochranou je dôkladné utesnenie vstupných priestorov do podstrešia a použitie strešných systémových doplnkov, ako sú vetracie hrebene, vetracia mriežka alebo ochranný pás proti vtákom. Tieto pásy zabránia vlietavaniu vtákov, hlodavcov či hmyzu do vetracích otvorov.

hlinikovy ochranny pas pod strechou
Na zamedzenie vniknutia pod strešnú krytinu najmä cez privádzací vetrací otvor v odkvapovej hrane odporúčame použitie hliníkového ochranného pásu proti vtákom a vetracieho hrebeňa namiesto štandardného plastového pásu, ktorý môžu kuny prehrýzť.
Zdroj: Tondach

Mechanické zábrany proti vtákom

V boji proti vtákom môžete využiť rôzne ligotavé predmety voľne zavesené v priestore, ako sú CD, zrkadielka či alobal. K mechanickým zábranám patrí aj hrotový systém tvorený oceľovými drôtmi, ktoré sa inštalujú na okrajové časti domu, rímsy alebo parapetné dosky, efektívne sú aj na miestach, kde si stavajú hniezda lastovičky. Lankový systém sa používa ako alternatíva k hrotovým či tŕňovým pásom. Ide o sústavu mimoriadne tenkých laniek, na ktoré si vtáci nedokážu sadnúť. Tento systém je obľúbený nielen na ochranu domov, ale aj mostov či billboardov. Existujú aj siete proti vtákom, ktoré sú tkané z veľmi jemného a ľahkého materiálu, ktorý dokonale splýva s prostredím. Používajú sa všade tam, kde nie je možné aplikovať hroty ani lanká. Ich výhodou je, že okrem vtákov ochránia aj pred väčším hmyzom.

Elektrické zariadenia

Obľúbené sú ultrazvukové odpudzovače, ktoré odplašujú vtáctvo ultrazvukom s nemenným kmitočtom. Svetelné odpudzovače sa osvedčili najmä pri nočnom plašení, ideálne je preto ich kombinovať s ultrazvukovým zariadením. Ich účinnosť počas dňa totiž klesá. Elektrické zariadenia spôsobujú sadajúcemu vtáctvu slabý elektrický šok. Systémy sú však schválené a tolerované aj ochrancami prírody. Keďže sú to elektrické zariadenia, treba ich chrániť pred vlhkosťou. Plašiť zahniezdených vtákov je však zakázané.

Chemické odpudzovače vtákov

Chemické prostriedky vo forme gélov a sprejov sú obľúbené pre jednoduché použitie. Je možné ich naniesť na akýkoľvek povrch a zvyčajne postačí jedna aplikácia za rok. Tieto produkty obsahujú mix éterických olejov, ktoré vtáky prirodzene odpudzujú. Ide o mimoriadne obľúbenú humánnu formu ochrany domu, pretože tieto prostriedky vtáky neohrozujú a nespôsobujú ani škody na budove. Aplikujú sa na vonkajšie parapetné dosky, rímsy, výklenky, zábradlia, sochy, obklady, škridly a ďalšie ohrozené miesta.

Hmyz

Bodavý hmyz miluje strešné konštrukcie, pretože ide o teplé a suché útočisko.

Včely, osy a sršne v podkroví

Každoročne sa kolónie včiel zmenšujú, a preto je nevyhnutné hľadať spôsoby, ako zabrániť ich usídleniu na povale a nie ako ich zlikvidovať. V prípade veľkej kolónie včiel môžete kontaktovať akéhokoľvek včelára z blízkeho okolia, ktorý vám ochotne pomôže premiestniť včely na vhodnejšie miesto. Osy a sršne sú problémom jednej sezóny. Osie kolónie po jeseni uhynú, na jeseň tak hniezdo možno bez problémov zlikvidovať. Sršne sa do starého hniezda nikdy nevracajú, ale každý rok vybudujú nové hniezdo. Aby ste predišli uhniezdeniu bodavého hmyzu vo vašom podkroví, môžete si zaobstarať falošné hniezdo. To zvyčajne iná kolónia považuje za obsadené teritórium, a miesto pre svoj príbytok bude hľadať inde. Okrem takýchto atráp môžete skúsiť aj „babské“ recepty. Zaužívané sú citrónové vonné sviečky, či zmes citrónovej kôry, čili a klinčeka. Niektorí nedajú dopustiť na rozotretý cesnak s čili, do ktorého namočia paličky a rozvešajú ich v okolí. Pomáha vraj aj potrieť octom zárubne okien a dverí. Ak je kolónia na povale mimoriadne veľká a ohrozuje bezpečnosť obyvateľov domu, kontaktujte deratizátora.

hmyz pod strechou

Drevokazný hmyz

Škody strešnej konštrukcie môže spôsobiť aj drevokazný hmyz – červotoče, kôrovník či mravec. Aj v tomto prípade je najlepšia prevencia. Na výstavbu podkrovia treba použiť suché drevo. Ak sa k vám červotoč dostane, napadnuté drevo treba ošetriť vhodným náterom, ktorý dostanete v ktorejkoľvek predajni stavebnín. Ďalšou možnosťou je nahriať napadnuté drevo pomocou mikrovlnného žiariča. Ak je napadnutie príliš veľké, musí prísť krovár a zničené prvky odstrániť.

Netopiere pod strechou domu

Netopiere zohrávajú v ekosystémoch veľmi dôležitú úlohu, pretože sa živia hmyzom a kontrolujú jeho populáciu. Ich počet v posledných rokoch rapídne klesá, za čo môže predovšetkým masívna výstavba a strata ich prirodzeného obydlia. Ak sa netopier usídli pod strechou, skôr či neskôr budete mať problém s ich zapáchajúcim trusom, ktorý ničí trámy. Netopiere sú na našom území chránené, a preto je nezákonné ich kolónie vyhnať zo strechy alebo dokonca zneškodniť. Pokiaľ ich vo vašom podkroví objavíte, je nutné takéto zistenie nahlásiť Štátnej ochrane prírody SR, obvodnému úradu životného prostredia alebo Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku, kde vás budú informovať o ďalšom postupe. S netopiermi podľa možností vôbec nemanipulujte.

Bocian na komíne?

Ďalším zákonom chráneným obyvateľom strechy alebo komína je bocian. Na jar na naše územie prilietajú z Afriky a vracajú sa do svojich starých hniezd, ktoré ihneď po príchode začnú opravovať. Iba nové páry stavajú nové hniezda. Bociany počas hniezdenia nie je možné vyrušovať a zasahovať do ich hniezdenia. Je na to potrebný súhlas príslušného okresného úradu životného prostredia. V prípade, že hniezdo vašu nehnuteľnosť ohrozuje, je potrebné konzultovať premiestnenie hniezda s príslušnými orgánmi. Môžete požiadať o náhradu škody, ktorú vám tento chránený živočích spôsobí.

Ako ochrániť dom proti hlodavcom a vtákom?

Ako sme už uvideli, v boji proti vniknutiu živočíchov do podkrovných a strešných priestorov domu je najdôležitejšia prevencia, hlavne pravidelná údržba strechy. Dôležitú rolu zohráva správna realizácia strechy a jednotlivých detailov ako aj výber strešných krytín, ktoré poskytujú komplexné systémové riešenia, zahŕňajúce ochranu strechy proti živočíchom ako sú vtáky, kuny, hlodavce či hmyz. Tieto detaily vám zaručene poskytne pálená škridla. Vyberte si výrobcu, poskytujúceho kompletný strešný systém so všetkými potrebnými doplnkami.

Čítajte aj

Rekonštrukcia strechy: kedy potrebujem stavebné povolenie?

PREČÍTAŤ
Autor článku:
logo-redakcia
admin
25. apríla 2022