Holistické myslenie o domove, rodinný dom e4, Varšava

Súčasné stavby kladú na architektov a projektantov veľmi vysoké požiadavky. A to nielen na zásady projektovania domov, ale aj na parametre stavebných materiálov. Aktuálny trend šetrenia energií sa však scvrkáva na vnímanie domu cez technické parametre a získané hodnoty. Nie vždy sa teda myslí na samotné zdravie a komfort bývania.

 

Koncept domu e4 Wienerberger je odpoveďou na požiadavky na zodpovednú, energeticky úspornú a zdravú výstavbu realizovanú s vysokým rešpektom k životnému prostrediu a starostlivosti o ľudské zdravie. Predstavuje komplexný prístup k domovu ako organizmu, ktorý sa v priebehu času mení. Ide o koncept budovy s takmer nulovou spotrebou energie, ktorá spĺňa normy Európskej únie pre stavebný sektor týkajúce sa spotreby energie. Piliermi filozofie e4 sú štyri oblasti, ktoré sú z pohľadu človeka a prostredia, v ktorom žije, dôležité: emócie a zdravie, energetika, ekológia a ekonomika.

 

Moderný tvar domu

Návrh rodinných domov e4 vo Varšave vytvorilo renomované štúdio Mąka-Sojka Architekci z Varšavy. Moderný tvar stavby bol navrhnutý tak, aby sa dispozícia rodinného domu dala ľahko meniť a prispôsobovať veľkosti a potrebám konkrétnej rodiny. Snahou architektov bolo efektívne spojiť inovatívne riešenia s kvalitnou architektúrou a funkčnosťou.

 

VIAC O REALIZÁCII

Nevšedné domy z čiernych tehál, Litva

rodinny dom s fasadou zo skridly

Dokonalý celok – rodinný dom v Alsasku, Francúzko

Rodinny dom s tehlovou fasadou

Viacgeneračný rodinný dom s tehlovou fasádou, Nemecko

Štýlový tehlový dom, Veľký Meder