Spoločným znakom všetkých našich projektov je multifunkčnosť

bytovy dom kamence

Developerská spoločnosť Istrofinal pôsobí na trhu už 20 rokov. Firma má jasne definované hodnoty, ktoré premieta do svojej každodennej práce. K jej prioritám patrí spoločenská užitočnosť, kvalita bez kompromisov, profesionálna spolupráca a inovácie. Jej vysoké renomé potvrdzujú aj pravidelné nominácie na cenu ARCH (v prípade 45 stavieb skončili vo finálovej 9tke) či zisk prestížneho ocenenia CE ZA AR  2021 za projekt mestskej štvrte Kamence v Kysuckom Novom Meste. Čo stojí za úspechom firmy nám prezradil Ing. Slavomír Bodis, riaditeľ spoločnosti Istrofinal.

O spoločnosti Istrofinal

Vaša firma je na stavebnom trhu dlhé roky. Za sebou máte množstvo významných a zaujímavým projektov. Čo všetko máte vo svojom portfóliu?

          Nevenujeme sa prioritne len jednej oblasti, ale zameriavame sa na komplexnú činnosť. Riešime majetkovo-právne vysporiadanie pozemkov a nehnuteľností, kupujeme a staviame retailové a priemyselné parky, multifunkčné bytové objekty, ale v portfóliu máme aj obchodné zóny či supermarkety. V neposlednom rade sa zaoberáme aj revitalizáciou území. Rozsah našej činnosti je naozaj pestrý a ku všetkým projektom pristupujeme s maximálnou vážnosťou. Ku každému z nich robíme architektonicko-urbanistickú súťaž, prostredníctvom ktorej vyberáme vhodných architektov a projektantov pre daný typ projektu. Následne vybavujeme všetky povolenia a v súčinnosti s dodávateľskými firmami samotné projekty aj realizujeme. Niektoré objekty predávame, niektoré si nechávame vo svojom vlastníctve a dlhodobo ich spravujeme.

Cena CE ZA AR

Minulý rok ste v kategórii bytové domy získali cenu CE ZA AR za prvú etapu bytového komplexu Kamence na nábreží rieky Kysuca.  Čo podľa vás rozhoduje o úspechu rezidenčného projektu?

Podľa mňa o úspechu rezidenčného projektu rozhoduje najmä lokalita. Pre nás je v oblasti bytovej výstavby kľúčové mať dobré urbárne riešenie daného územia. Snažíme sa investovať do väčšieho priestoru a ten rozvíjať. Netvoríme len samotné bývanie, ale vytvárame komplexné miesto na život, prácu, nákup a oddych, kde sa človek bude cítiť príjemne. Nechceme, aby vznikali anonymné rezidenčné štvrte, ale miesta, kde sa budú ľudia poznať, stretávať, spoločne žiť a zároveň sa vzájomne budú aj motivovať. Aj preto sme samotnú štvrť Kamence zakomponovali do zvyšku mesta a nijako sme ho od neho nevyčlenili.

Na druhej strane je dôležitá aj dobrá architektúra. Projekt ale nesmie len pekne vyzerať z vizuálneho hľadiska, architekt by mal dokázať vyriešiť aj problémy bývania na základe požiadaviek budúcich obyvateľov obytnej štvrte. To znamená, aby bol funkčný samotný byt, ale aj celý bytový dom a tiež prostredie a okolie stavby. V prípade projektu Kamence sa to skvelo podarilo architektonickému štúdiu SLLA.

Výstavba projektu Kamence

V akom štádiu sa projekt aktuálne nachádza? Dotkla sa ho nejakým spôsobom dva roky trvajúca pandémia COVID-19?

Na projekte Kamence sa neustále pracuje a hoci nás pandémia zasiahla, výstavbu sme nemuseli prerušiť. Dokonca všetky naše projekty boli dokončené v pôvodne dohodnutom termíne. Počas pandémie sme sa museli vysporiadať najmä s nedostatkom pracovníkov na stavbách – niektorí ochoreli, niektorí boli v karanténe a tí zo zahraničia sa nevedeli kvôli lockdownu dostať na Slovensko. Problémy sme mali aj so stavebným materiálom, ktorý občas ostal niekde na hraniciach a jeho dodanie meškalo. A keďže v obmedzenom režime pracovali aj úrady, nebolo jednoduché dostávať priebežné stanoviská a vyjadrenia k našim projektom. Všetko sme to však zvládli a projekt Kamence úspešne pokračuje. Aktuálne je hotová prvá etapa, druhá etapa by mala byť dokončená na jeseň tohto roka a začala sa i výstavba tretej etapy.

Tehla je stavebným materiálom číslo 1

Aký materiál ste použili na výstavbu bytových domov 1. etapy tejto rezidenčnej štvrte?

Prioritne vo všetkých projektoch, ktoré sme robili a robíme, uprednostňujeme tehlu. Ide totiž o tradičný prírodný materiál, ktorý ľudia poznajú. Už môj otec staval z tehly, dedo staval z tehly a teraz staviam z tehly ja. A takto je to v mnohých ďalších rodinách. Jednoducho tento materiál ľudia poznajú, má u nás dlhodobú tradíciu, a preto sa k nemu neustále vracajú. My tiež ostávame verní tomuto materiálu, hoci pri zložitejších stavbách, samozrejme, využívame aj monolitickú železobetónovú konštrukciu. Veľmi dobre sa nám spolupracuje so spoločnosťou Wienerberger. Oceňujeme komplexnosť ponuky tohto výrobcu, ktorý ponúka širokú škálu tehál nielen pre nosné múry, ale aj nenosné priečky, preklady, a pod. Pri výstavbe priečok v jednotlivých bytoch využívame tiež AKU tehly. Komplexnosť ponuky je veľkou výhodou, pretože všetko, čo k stavbe potrebujeme, nájdeme pod jednou strechou.

Výhody stavieb z tehál

Prečo by mali ľudia chcieť bývať v tehlovom dome? V čom vidíte hlavné prednosti tohto materiálu? 

Vyzdvihol by som najmä výborné tepelnoizolačné vlastnosti tehál. Stabilné parametre si pritom zachovávajú počas celej svojej životnosti. Tehlové steny majú schopnosť výborne akumulovať teplo, čiže odvádzajú vysokú nadmernú vlhkosť v byte, pokiaľ tam je a na druhej strane privádzajú potrebnú vlhkosť späť, keď je v byte príliš sucho. Pri tehlových stavbách vznikajú minimálne tepelné odpory. Ďalšou prednosťou tehly je minimalizácia porúch muriva, čo je z hľadiska záruky pre nás takisto veľmi podstatné. Práca s tehlou je okrem toho jednoduchá a bývanie v tehlových stavbách, ktoré majú dlhú životnosť, je príjemné a komfortné.

Už môj otec staval z tehly, dedo staval z tehly a teraz staviam z tehly ja. A takto je to v mnohých ďalších rodinách. Jednoducho tento materiál ľudia poznajú, má u nás dlhodobú tradíciu, a preto sa k nemu neustále vracajú.

Ideálna veľkosť bytov

Aké byty z hľadiska veľkosti dnes ľudia preferujú? Prispôsobujete sa ich požiadavkám?

V minulosti sa ľudia dopytovali po 1 a 2-izbových bytoch, posledné roky zas prevládali skôr 3 a 4- izbové byty. Aktuálny vývoj na realitnom trhu potvrdzuje, že opäť stúpa dopyt po menších bytoch, a to aj z dôvodu rastu cien hypoték, inflácie a menšieho príjmu ľudí. Preto zvažujeme, že v ďalšej etape BD Kamence sa opäť zameriame na metrážovo menšie byty.

Pri výstavbe bytových komplexov treba vždy zvážiť cenový limit lokality, v ktorej sa bude stavať a tomu veľkosť bytov prispôsobiť. V bytových domoch Kamence máme rôzne byty. Nájdete tu byty nižších štandardov pre mladé rodiny, ale aj tie luxusnejšie pre náročnejších klientov. Chceme týmto spôsobom najmä motivovať začínajúce rodiny, že v prípade vynaloženia dostatočného úsilia a snahy môžu aj oni v budúcnosti prejsť z menšieho bytu do väčšieho, mať lepší život a pritom nezmeniť lokalitu. Súčasťou našej ponuky sú aj luxusné mezonety na najvyšších poschodiach so strešnou terasou a pôsobivým výhľadom či byty s predzáhradkou.

Miesto pre zdravé a spokojné bývanie

Odborníci pri projekte Kamence ocenili možnosť spoločenskej interakcie v komunitných záhradách a verejnom priestore. V čom je tento projekt výnimočný a čo by ste na ňom ešte vyzdvihli?

Snažili sme sa vytvoriť zaujímavý projekt, a to po všetkých stránkach. Kamence sú ideálnym bývaním pre rôzne skupiny ľudí a každý si tu môže nájsť niečo pre seba. Nesporným benefitom lokality je promenáda okolo rieky, ktorá je stvorená na dlhé prechádzky. Zakomponovali sme do rezidenčnej štvrte  množstvo zelene, miesta na sedenie a každý byt má prístup do komunitnej záhrady svojho bytového domu.

Veľkú pozornosť sme upriamili na najmenších obyvateľov a návštevníkov. Vytvorili sme tu neštandardné detské ihrisko, ktoré by malo prebúdzať detskú predstavivosť. Jeho hlavným motívom je rieka, čo súvisí s miestom, kde sa samotný projekt nachádza. Dominantnou súčasťou je špeciálna loď, ktorá je zároveň aj veľkou hojdačkou.  Je tam šmykľavka, ktorá má navrchu akoby maják či pieskovisko v tvare záchranného kolesa.

Materiály a ich farebné povrchy sme dôkladne ladili. Chceli sme, aby celková farebná zostava zodpovedala farebnosti budovy i okolia a bola zároveň v kontraste k tmavému pozadiu lesov. K netradičným prvkom komplexu patrí dotvorenie vchodov bytových domov umeleckými dielami slovenských umelcov. Na nábreží rieky sme vytvorili na voľnej zelenej ploche pokojné miesto so sochou Panny Márie, ktoré je určené najmä pre veriacich obyvateľov lokality, ale chvíľu ticha si tu môže užiť ktokoľvek.

tehlovy bytovy dom pre zdrave byvanie

Občianska vybavenosť projektu Kamence

V Kamencoch postupne pribudne aj kompletná občianska vybavenosť. Čo všetko tu obyvatelia v budúcnosti môžu nájsť?

Našou snahou je vytvoriť kvalitné a komfortné miesto na život. Hlavným cieľom je vybudovať multifunkčnejšie územie, aby človek, ktorý tu bude žiť, mal k dispozícii všetky služby, ktoré k životu potrebuje a nemal pocit, že mu tu niečo chýba. To je dôvod, prečo v najbližších rokoch plánujeme realizovať peší bulvár i obchodnú zónu so širokou škálou služieb. Obyvatelia tu budú mať k dispozícii potraviny, drogériu, kaviareň a ďalšie menšie obchodíky. V tretej etape sme dokonca začali s výstavbou materskej školy.

Ekológia a udržateľnosť v projekte

Patríte k developerom, ktorí pri výstavbe kladú dôraz na prostredie, v ktorom stavajú. Prihliadate vo svojich projektoch aj na ich ekologickú stránku?

Už niekoľko rokov je naším štandardom stavať tak, aby budovy mohli byť následne zaradené do vyššej energetickej triedy. Robili sme to už skôr, ako vstúpil do platnosti zákon, ktorý nariaďuje stavať budovy s takmer nulovou potrebou energie. Projekty sa snažíme navrhovať a realizovať tak, aby sme získali certifikáty BREEM alebo LEED, či certifikát uhlíkovej neutrality.

Stále viac je kladený dôraz na ekologické kvality návrhu vrátane práce s vodným manažmentom. Snažíme sa vo všetkých našich projektoch v plnej miere využívať dažďovú vodu, aby len tak nezmizla a nestratila sa vo verejnej kanalizácii. Používame retenčné nádrže na zber vody, dažďovou vodou polievame záhrady v okolí bytovej zástavby a pod. Do obytných zón navrhujeme fontány, využívame zatrávňovacie a drenážne dlažby a vysádzame množstvo zelene, aby sme prirodzeným spôsobom ochladzovali dané územie a bojovali proti vzniku tepelných ostrovov.

Súčasťou našich projektov sú aj zelené strechy. Ich hlavným benefitom je schopnosť termoregulácie a tlmenia teplotných výkyvov. Zelená strecha zadržiava dažďovú vodu a následným odparovaním ochladzuje okolité prostredie. Byty sa preto v lete neprehrievajú a v zime z nich zbytočne neuniká teplo.

Pri bytovom dome Kamence sme dokonca využili služby vlastného ekológa. Keďže v tejto oblasti pri rieke Kysuca hniezdi veľa vtákov, odporučil nám, aby sme na stromy dali viac búdok. Snažíme sa, aby naše projekty boli kvalitné a výnimočné po všetkých stránkach, nevynímajúc ani ekologické hľadisko a aby ľudia bývali či pracovali v zdravom a príjemnom prostredí.


Ing. Slavomír Bodis, riaditeľ spoločnosti Istrofinal

Čítajte aj

Najvyšším kritériom výstavby má byť trvácnosť

PREČÍTAŤ
Autor článku:
logo-redakcia
admin
08. júla 2022