Slow fashion je trend aj v interiérovom dizajne

Ako na dobrý interiérový dizajn? Správne navrhnutý interiér má blahodarný vplyv na našu psychiku a kvalitu života. Prinášame niekoľko užitočných tipov, ako docieliť domov, v ktorom sa budete cítiť nielen príjemne, ale aj zdravo.
V tomto článku sa dozviete:
- Čo znamená slow fashion pre interiérový dizajn
- Ako zmenila naše interiéri koronakríza
- Ako správne vybrať materiály, ktoré bude nielen pekné ale aj zdravé
Mnohé štúdie naznačujú, že veľkosť životného priestoru ovplyvňuje psychický stav človeka. Na kvalitu nášho života má vplyv nielen dostatok štvorcových metrov, ktoré obývame. Zásadnú úlohu v tom, ako sa cítime zohrávajú aj stavebné materiály, ktorými sa obklopujeme, rozloženie miestností, interiérové zariadenie či doplnky.
Zdravý domov
Ak má vzniknúť kvalitný a príjemne obývateľný interiér, musí mu predchádzať dobrý stavebný základ – premyslená a dobre zrealizovaná architektúra stavby. „Spolupráca architektov a bytových dizajnérov v štádiu navrhovania stavby nie je u nás zatiaľ veľmi bežná. Ako dizajnéri často prichádzame do hotových priestorov s dopredu definovaným rozložením miestností. To znamená limitované možnosti pre našu prácu, napríklad z hľadiska využitia denného svetla. Napriek tomu sa vhodnými zásahmi snažíme vniesť do priestoru pridanú hodnotu, napríklad drobnými stavebnými úpravami či použitím vhodných materiálov. Naším cieľom je, aby bol priestor estetický, funkčný a súčasne pohodlný,“ hovorí interiérová dizajnérka Michaela Lohinská z architektonického štúdia AML.
Návrh interiéru už pri výstavbe
Ak sa chystáte stavať, rozhodne uprednostnite udržateľné stavebné materiály. Hrubá stavba z prírodných materiálov pomôže vytvoriť zdravé vnútorné prostredie. Úspory energií sú dôležité, ale nemali by ísť na úkor zdravého a komfortného bývania. Už v návrhu dbajte na to, aby bol váš dom dostatočne presvetlený a mal zabezpečenú možnosť dostatočnej ventilácie, ktorá znižuje riziko kondenzácie, následne vznik plesní a nežiadúcich alergií a celkovo zlepšuje kvalitu ovzdušia.
Rekonštrukcia staršej nehnuteľnosti je tiež skvelou príležitosťou, ako skvalitniť svoje bývanie a docieliť zdravý domov. Dôležité bude zabezpečiť najmä dostatočné tepelnoizolačné parametre, ako aj presvetlenie a optimálnu vlhkosť interiéru. Kvalitu stavby možno vo všeobecnosti zvýšiť použitím ekologických materiálov, ktoré nemajú škodlivý vplyv na zdravie človeka.
Interiérový dizajn pre maximálne pohodlie
Ak chcete vyťažiť zo svojho interiéru maximum, nechajte si poradiť odborníkmi. „Motto švédskej dizajnérky Lotty Agatonovej znie, že len pekné nestačí. U nás v ateliéri sa s tým plne stotožňujeme. Dnes už nestačí obklopiť sa peknými vecami, mali by byť účelné a spĺňať ďalšie požiadavky investora,“ približuje Michaela Lohinská

Interiér by mal by celú stavbu dopĺňať. Spolupráca s dizajnérom má ambíciu priniesť kvalitnejší a spokojnejší život. „Naše dlhoročné znalosti trhu a orientácia v materiáloch a technológiách sú jednou stránkou veci. Kvalitnejší životný priestor dosahujeme správnou kombináciou denného svetla, povrchov a materiálov. Premyslene zariadené malé byty sú výborným príkladom toho, ako vám skúsený dizajnér pomôže vyriešiť malý priestor, napríklad pomocou presvetlenia farbami v kombinácii s hladkými povrchmi. Dobre navrhnutý úložný priestor zase dokáže znížiť pocit chaosu a preplneného priestoru,“ poukazuje na výhody spolupráce s interiérovými dizajnérmi Michaela Lohinská.
Slow fashion už aj v interiéri
V móde sa do popredia dostáva „slow fashion“ a interiérový dizajn naskočil na rovnakú vlnu. Návrhári interiérov po celom svete venujú čoraz viac pozornosti trvalej udržateľnosti. „Rovnako ako pri výbere stavebných materiálov, dbajte aj na kvalitu bytových doplnkov a zariadenia. Lacné produkty s krátkou životnosťou sa rýchlo zničia a končia na skládkach. Nadčasovým trendom, ktorý nikdy neomrzí sú recyklovateľné materiály, ktoré sa dajú znovu použiť na vytvorenie nového produktu. Aj keď je počiatočná investícia do kvalitných doplnkov a zariadenia cenovo náročnejšia, z dlhodobého hľadiska svojou dlhou životnosťou financie ušetria,“ hovorí dizajnérka.
Nadčasový bytový dizajn
Základom je nadčasový návrh interiéru z hľadiska dispozičného riešenia a vybavenia. „Pri navrhovaní interiéru sa netreba riadiť iba aktuálnymi trendmi. Vždy sa snažíme v interiéri vytvoriť nadčasový základ, ktorý sa klientom bude páčiť aj o päť rokov. Používame prírodné materiály a neutrálne farby, ktoré sa dobre kombinujú s farebnými akcentami. Takéto interiérové riešenia sa dajú jednoducho oživiť napríklad bytovými textíliami vo farbách sezóny. Veselé farby obliečok vankúšov sú ideálne pre letné mesiace, v zimnom období môžete vytvoriť hrejivú atmosféru rôznymi kožušinami a dekami,“ vysvetľuje Michaela Lohinská.
Ako naše bývanie ovplyvnila pandémia
V dôsledku pandémie koronavírusu sme strávili v poslednom roku mnoho času doma. Viac vnímame, ako na nás pôsobí naše domáce prostredie. To sa podľa odborníkov prejavilo aj na zvýšenom dopyte po interiérových doplnkoch, riešeniach na mieru, ale aj po zdravom bývaní.
Bytoví dizajnéri sa tiež musia popasovať s novou výzvou – vniesť do domácností rovnováhu, komfort a nový pohľad na funkčnosť miestností. „Naše životy sa presunuli do online sveta, nie je prekvapením, že evidujeme zvýšený záujem o zariadenie domácich pracovní. Požiadavky na domácu pracovňu sú v porovnaní s firemnou kanceláriou o čosi iné – klienti vyžadujú komfortné a zároveň pekné dizajnové riešenia, pretože zariaďujú svoj vlastný priestor. V skutočne funkčnej pracovni nesmie chýbať dostatočne veľký stôl s miestom pre počítač, úložným priestorom, pohodlnou stoličkou a samozrejme dobrým osvetlením, ktoré je pre produktívnu prácu nevyhnutné. Dôležitá je tiež ochrana elektroniky pred prachom a ergonómia sedenia,“ vysvetľuje skúsená dizajnérka.

Tipy pre zdravší interiér
Prinášame niekoľko tipov interiérových dizajnérov, ako zlepšiť kvalitu vzduchu v interiéri.
Ekologické nátery
Maľovanie stien a natieranie nábytku, podláh i radiátorov v interiéri je jednoduchý spôsob, ako osviežiť interiér a súčasne zlepšiť kvalitu vzduchu v miestnostiach.
Vyberajte ekologické farby či nátery, ktoré sú oveľa bezpečnejšie pre zdravie obyvateľov. Prírodné, alebo organické farby sú vyrábané z rastlinných a minerálnych surovín bez použitia chemických rozpúšťadiel. Pomáhajú zlepšiť vnútornú mikroklímu a sú priateľské k zdraviu. Ďalšou výhodou je, že niektoré (napríklad vápenné či silikátové omietky) majú dezinfekčné vlastnosti a zabraňujú vytváraniu plesní či baktérií. Sú preto mimoriadne vhodné do kúpeľní alebo miestností so zvýšenou vlhkosťou.
Tento ekologický výber vhodných interiérových náterov môžete doplniť výberom správnych odtieňov farieb podľa tzv. psychológie farieb.
Život s rastlinami
Moderná doba so sebou neprináša iba pozitíva. Aj keď nám technologický pokrok zvyšuje kvalitu života, zatvára nás do interiéru, v ktorom trávime až 90 % času. Izbové rastliny môžu pomôcť zmierniť sterilné prostredie a môžu mať pozitívny vplyv na naše zdravie. Regulujú vlhkosť v interiéri tým, že uvoľňujú 97 % vody, ktorú absorbujú pri transpirácii. Zoskupením viacerých rastlín môžete zvýšiť vlhkosť v príliš suchých priestoroch.
Rastliny sú viacúčelovým, adaptabilným a ľahko použiteľným dizajnovým prvkom, ktorý dodá životnú energiu nielen v domácnosti, ale aj kancelárii. Zeleň v našich domoch nielenže vytvára jedinečnú atmosféru, ale súčasne pomáha tlmiť hluk a čistí vzduch.
Tip: Ako na teplo domova
Vytvorte si v domove hrejivú atmosféru s použitím vhodných materiálov. Vankúše, deky, obrazy či fotografie, príjemné vône a textúry. Aj o tom je bytový dizajn.
Interiérový dizajn s prírodnými materiálmi
Drevo
Drevo je stálicou našich interiérov. Jeho originálna textúra pôsobí antistresovo a upokojujúco. Dokáže tiež regulovať vlhkosť a podporuje zdravú vnútornú mikroklímu. Žiada si však pravidelnú starostlivosť.
Sklo
Tento recyklovateľný materiál v rôznych podobách skrášľuje naše domácnosti celé desaťročia. Sklenené stoly, vázy, hodiny či dokonca dvere sú nadčasovými doplnkami, ktoré nikdy neomrzia.
Korok
Čoraz obľúbenejší prírodný materiál, ktorý je vhodný do domácností, kde bývajú alergici a astmatici. V interiéri sa používa predovšetkým ako podlahová krytina, ktorá je ekologická, príjemná na dotyk a zdravotne nezávadná, pretože nepohlcuje prach.
Čítajte aj
Tehla – nestarnúci dizajnový prvok
PREČÍTAŤTehla
Pri rekonštrukciách interiérov rozhodne stojí za to zvážiť odhalenie pôvodnej tehlovej steny. „Pomocou plných tehál možno vytvoriť aj zaujímavé interiérové priečky. Osobne nachádzam inšpiráciu v ázijských krajinách, kde je tehla mimoriadne obľúbená. Natočením tehál v priečkach možno vytvárať rôzne 3D efekty a perforácie. Tie majú nielen estetický význam, ale zabezpečujú tiež prúdenie vzduchu,“ vysvetľuje odborníčka.

Textílie
Je dokázané, že nielen farby, ale aj materiály vplývajú na psychickú pohodu človeka. Aj keď sa mnohí môžu stavať k bytovým textíliám ako k „lapačom prachu“, vyvedieme vás z omylu. „Koberce, závesy, dekoračné vankúše, deky, posteľná bielizeň, kuchynský a kúpeľňový textil majú veľký osoh pre interiér. Dokážu výborne absorbovať hluk a sčasti aj prach. Nezabúdajte však, že o textílie sa treba pravidelne starať,“ upozorňuje dizajnérka.
Bavlna
Prírodný materiál, ktorý je nestarnúcou klasikou. Nie je však bavlna ako bavlna. Konvenčný spôsob pestovania môže spôsobiť mnohé zdravotné problémy pre citlivých ľudí. Pri pestovaní sa používajú agresívne chemické prostriedky, ktoré sa vstrebávajú do zeme a majú negatívny dosah na životné prostredie. Nebezpečné látky používané pri pestovaní tiež ostávajú v spracovanej textílii, a jej nosením či používaním sa dostávajú aj do nášho organizmu. Stretnúť sa dokonca môžete aj so syntetickou bavlnou.
Pri výbere sa preto zamerajte na nákup kvalitných druhov bavĺn. Organická bavlna sa pestuje podľa prísnych pravidiel zaručujúcu ochranu prírody a bez použitia toxických chemikálií.
Vlna
Ďalší prírodný materiál, ktorý je prirodzene bezpečný a nezávadný. Aj keď to môže mnohých prekvapiť, ovčia vlna je antibakteriálna, nepohlcuje prach z okolia a poskytuje vysokú úroveň UV ochrany. Nespôsobuje alergie a preto je vhodná aj pre silných alergikov.
Ľan
Na Slovensku nie veľmi využívaný, no v západných krajinách si našiel veľkú obľubu. Je prirodzene hypoalergénny, antibakteriálny a maximálne šetrný k životnému prostrediu. Pri pestovaní sa používa minimum chémie a žiadne hnojivá. Jeho vlákna sú recyklovateľné a biologicky rozložiteľné. Najväčšou výhodu ľanu je tiež vysoká priedušnosť. Ide preto o ideálny materiál pre posteľnú bielizeň.
Koža
Originálny materiál, ktorý navodí luxusnú atmosféru nielen v domácnosti ale aj v kanceláriách. Jej jedinečná štruktúra dodáva pocit sily a dravosti. Výhoda v porovnaní s inými materiálmi spočíva v skutočne dlhej životnosti. Avšak len v prípade, že sa o ňu vhodne postaráte. Je vhodná aj pre alergikov, pretože sa v nej neuchytáva prach. Kožené doplnky sú však vedľajším produktom mäsovej výroby a v posledných rokoch sa diskutuje hlavne o etickosti tohto materiálu.
Ak hľadáte udržateľnú módu, ktorá bude v súlade s vašimi etickými princípmi, riešením je tzv. eko-koža. Podklad eko kože je tvorený bavlneným úpletom s vrchnou vrstvou z polyuretánu.

Slow fasion dizajn pre našu budúcnosť
Ako sme uviedli vyššie, možnosti pre vytvorenie nadčasového interiéru a bytového dizajnu je mnoho. Trendom súčasnosti je voľba ekologickej trvácnosti. Slow fasion interiérového dizajnu je spoločenským uvedomením, prístupom, ktorý zohľadňuje kvalitu, trvácnosť a voľbu materiálov, ktoré boli alebo sú možné recyklovať a nezaťažujú planétu.
