Poznáte ekologické dlažby?

exterierova dlazba

Spoločným znakom všetkých exteriérových dlažieb je podtrhnúť celkový vzhľad a štýl domu či prostredia, v ktorom sa stavba nachádza. Pri výbere vonkajšej dlažby nemožno prihliadať iba na estetiku, zohľadniť sa musia aj ďalšie faktory, ako sú účel užívania, v akom teréne sa bude dlažba nachádzať, či bude plocha namáhaná prevádzkou a v neposlednom rade nezabúdajte ani na ekologické hľadisko.

V tomto článku sa dozviete:

  • Aké vlastnosti by mala mať exteriérová dlažba
  • Prehľad materiálov vhodných pre vonkajšie dlažby
  • Čo sú to ekologické dlažby
  • Prednosti eko dlažieb a možnosti ich využitia

Aké vlastnosti by mala vonkajšia dlažba spĺňať

Na dlažbu do exteriéru alebo na  spevnenie vonkajších plôch, chodníkov a terás v okolí stavieb sú kladené mimoriadne vysoké nároky. Pri voľbe existuje niekoľko rozhodujúcich parametrov, ktoré sa ale často podceňujú a časom môžu ohroziť vlastnosti a kvalitu povrchu. Od toho sa odvíja voľba vhodného materiálu pre príjemné, bezpečné a atraktívne spevnené vonkajšie povrchy a priestory.  

Dlažba terasy, chodníka či príjazdovej cesty

Kvalitný materiál pre vonkajšie priestory musí byť predovšetkým trvanlivý a odolný. Trieda odolnosti dlažby sa udáva v piatich stupňoch, ktoré sa označujú skratkou PEI. Všeobecne platí, že čím vyššia trieda, tým odolnejšia dlažba. V oblasti, kde sa vyskytujú častejšie zrážky, si treba zvoliť dlažby, ktoré dokážu odolať vrtochom počasia. Ak sa má exteriérová dlažba ukladať v oblastiach s chladnými zimami a nízkymi teplotami, mali by sa uprednostniť materiály s vyššou odolnosťou proti mrazu a zmenám teploty. Materiál, ktorý nie je dostatočne mrazuvzdorný, spôsobí nepekné praskliny, ktoré môžu znížiť celkovú kvalitu spevnenej plochy. Mrazuvzdornosť ide ruka v ruke s nasiakavosťou. Čím nižšia je nasiakavosť materiálu, tým vhodnejšia bude takáto dlažba na vonkajšie použitie. V závislosti od miesta použitia je dôležité zohľadniť aj faktor bezpečnosti – protišmykovosť materiálu, a to predovšetkým v okolí bazéna alebo na miestach, ktoré sú vystavované dažďu a hrozí pošmyknutie (balkóny, terasy). Na výber je široká škála materiálov: môžete si vybrať z prírodného kameňa, terakoty, betónu, dreva či WPC. Každý z týchto materiálov má odlišnú odolnosť, funkčnosť i vzhľad.

Materiály exteriérových dlažieb

Ponuka materiálov, veľkostí a typov vonkajších dlažieb je široká. Aké  sú výhody jednotlivých dlažieb a ako vybrať tú správnu pre váš záhradný projekt – terasu, chodník či parkovisko?

betonove vonkajsie dlazby
Betónová dlažba, zdroj Semmelrock

Betónová dlažba

Betónová dlažba patrí k najobľúbenejším vonkajším materiálom už celé desaťročia. Je dostupná v najrôznejších farebných prevedeniach a tvaroch – betónové tvarovky, platne, ekologické dlažby. Povrch betónovej dlažby sa upravuje rôznymi spôsobmi, napríklad otĺkaním, vymývaním, kartáčovaním či pieskovaním. Na trhu sú nielen jednofarebné, ale aj melírované dlažby, s ktorými možno vytvárať zaujímavé optické efekty. Betón je známy ako stavebný materiál, ktorý je pevný a odolný voči atmosférickým a chemickým vplyvom prostredia, ale aj voči teplotným zmenám.  Vyniká mrazuvzdornosťou, dobrou tvárnosťou a jednoduchou montážou. Navyše ide o prírodný materiál s dlhou životnosťou. Podľa účelu použitia spevnenej plochy treba zvoliť vhodný tvar a hrúbku dlažby. Vďaka neustálym inováciám a mimoriadne širokému sortimentu betónových dlažieb je možné maximálne estetické prispôsobenie každému domu. Betónové dlažby sú určené predovšetkým na dláždenie záťažových plôch, ako sú príjazdové cesty, pešie zóny, námestia, odstavné plochy, vjazdy do garáží, ale aj na spevnenie terás a chodníkov.

Keramická dlažba

Keramické dlažby ponúkajú mnoho druhov rozličných tvarov a zaujímavých povrchov. Ich použitie v exteriéri závisí od zloženia keramického materiálu a od spôsobu jeho výroby. Môžete si vybrať kameninovú, terakotovú či tehlovú dlažbu. Všetky druhy sa vypaľujú, avšak rozdiel je vo výške výpalnej teploty, ktorá dáva konečnému produktu odlišné vlastnosti.

  • Tehlové dlažby majú veľmi vysokú záťažovú odolnosť, kvôli čomu sa hodia na mimoriadne namáhané miesta ako sú napríklad príjazdové cesty ku garáži, cestné komunikácie a parkovacie plochy. Vďaka vypaľovaniu pri vysokých teplotách sú málo nasiakavé a stálofarebné.
  • Kameninová dlažba sa vypaľuje pri nižších teplotách, a preto je jej povrch poréznejší a o čosi nasiakavejší. Aj napriek tomu ale dobre zvláda mechanické zaťaženie a je odolná proti mrazu.
  • Ďalšou možnosťou je dlažba typu cotto – terakota. V porovnaní s predošlými podlahami je menej kompaktná a hodí sa skôr na menej namáhané povrchy, ako sú balkóny, terasy alebo záhradné chodníky. Má vyššiu nasiakavosť a technológia kladenia je náročnejšia. Údržba keramickej dlažby je vo všeobecnosti pomerne jednoduchá – postačí metla, pri väčšom znečistení trocha vody.
tehlove exterierove dlazby
Vlastnosti tehlovej dlažby okrem jedinečných dizajnových odtieňov sú trvácnosť, stálofarebnosť, odolnosť voči mrazu a poveternostným podmienkam.
Zdroj: Semmelrock

Drevená dlažba

Drevo je ekologický všestranný materiál, ktorý dokáže dodať exteriéru útulnosť a teplo. Nech si už vyberiete akýkoľvek typ, drevená podlaha na terase dokonale splynie s vonkajším prostredím a dodá celému domu prírodný nádych. Drevo je ideálne na zakryté terasy, neodporúča sa na dláždenie parkovísk či odstavných plôch. Drevená dlažba má obmedzenú životnosť a pred jej použitím sa musí impregnovať proti vlhkosti. Drevená dlažba terasy si vyžaduje si pravidelnú starostlivosť a údržbu.

Dlažba z kompozitného materiálu (WPC)

Niekoľko posledných rokov zaznamenali kompozitné dlažby mimoriadny úspech, a to predovšetkým pri výstavbe terás a okolia bazénov. Materiál je spojením dreva a plastu, vďaka čomu je vhodný na vonkajšie použitie. Povrch kompozitnej dlažby je odolný proti vode a je protišmykový. Kombinácia týchto dvoch zložiek by mala zaručiť, aby sa dosky nelámali a neboli náchylné k napadnutiu hubami a parazitmi. Kompozitná dlažba si na údržbu nevyžaduje žiadne chemikálie, čím nevzniká riziko kontaminácie okolitej pôdy. Stačí ju z času na čas umyť vodou s domácim čistiacim prostriedkom alebo použiť tlakový čistič.

Obklady a dlažby z prírodného kameňa

Dlažby z prírodného kameňa, ako sú žula, rula, bridlica, vápenec či travertín, sú obľúbené, pretože sa vynikajúco hodia do vonkajšieho prostredia. Ideálne je zvoliť si kameň, ktorý sa vyskytuje v danom okolí. Za  pútavý vzhľad dlažby z prírodných kameňov zaplatíte o niečo viac. Obklady bazénov, terás a záhradných plôch z lešteného kameňa sú elegantné a ľahko sa udržiavajú, ale za mokra môžu byť klzké. Dlaždice z prírodného kameňa sú vhodné predovšetkým na spevnené plochy. V prípade nespevnených záhradných plôch a ako dekoratívna výplňová plocha sa zvyčajne používa drvený lomový kameň alebo riečne okruhliaky.

Čo sú to ekologické dlažby?

Žijeme v  betónovej dobe, kedy sa z miest a predmestí stráca zeleň. Čoraz viac plochy tvorí zastavané územie, ktoré bráni prirodzenému vsakovaniu a filtrácii dažďovej vody.  Viac ako 70 % povrchovej vody odteká v zastavanom území do kanalizácie.

Dažďová voda je veľmi prospešná a je dôležité sa zamerať na jej zachytávanie a ďalšie využívanie. Odporúča sa preto v čo najväčšej miere napodobniť prirodzený kolobeh vody s čiastočným odparovaním povrchovej vody a vsakovaním dažďovej vody do pôdy, kde sa filtruje a umožní nám doplniť zdroje podzemnej vody, uspokojiť potreby vody pre poľnohospodárstvo, rastúce mestské komunity či priemysel, a zároveň podporiť zdravie vodných ekosystémov a biodiverzitu. Ak je dažďová voda odvádzaná do kanalizácie, prichádza pôda o prirodzený zdroj závlahy pre všetku zeleň v priestore a zvyšuje sa aj riziko erózie pôdy. Ako tento problém riešiť? Jednou z možností sú ekologické dlažby.

Výhodou ekologických dlažieb je možnosť ich použitia na nerovných povrchoch.
Zdroj: Semmelrock

Ako funguje ekologická dlažba

Ekologické dlažby nájdu využitie v prípadoch, keď je na trávnatej ploche potrebné vytvoriť dostatočne pevnú, resp. pochôdznu časť bez nutnosti riešiť odvodnenie priestoru. Škáry medzi dlažbami umožňujú návrat dažďovej vody do prirodzeného kolobehu. Uplatnenie nachádzajú najmä na parkoviskách, príjazdových cestách k budovám či domom, odstavných plochách alebo pri zabezpečení povrchu v svahovitých oblastiach. Dlažby sú dlhodobo odolným riešením s dobrou ekologickou bilanciou.

Vlastnosti ekologickej dlažby

Ekologické dlažby sa vyznačujú vysokou pevnosťou a odolnosťou. Moderné výrobné technológie umožňujú vytvárať rôznorodé ekologické dlažby – k dispozícii sú tak tvarovo, ale aj farebne atraktívne riešenia. Škáry môžu byť vyplnené pieskom alebo štrkom, pričom ich správny výber môže podporiť vizuálny vzhľad povrchu. Existujú však aj vegetačné alebo zatrávňovacie dlažby (z betónu alebo plastu), kde sa do škár vysádza tráva. Tie dodávajú plochám zelený charakter a harmonicky splynú s okolím záhrady či parku alebo vytvoria prírodnejší vzhľad príjazdovej cesty do garáže. Do zastavaných oblastí tak prostredníctvom nich dokážeme vniesť kúsok prírody.

Výhody ekologických dlažieb 

Možnosť použitia na nerovných povrchoch

Výhodou ekologických dlažieb je možnosť ich použitia na nerovných povrchoch. Dlažby dokážu kopírovať terén, čo im dovoľuje ich použitie prakticky kdekoľvek, sú vhodné aj na šikmé povrchy, vďaka čomu dokážu spevniť povrch aj na náročnejších miestach a zabrániť tak erózii pôdy. Zatrávňovaciu dlažbu tak ocenia predovšetkým majitelia svahovitých pozemkov. Rovnomernejším rozvádzaním dažďovej vody po teréne pomáhajú priepustné dlažby predchádzať záplavám.

Minimálny odtok dažďovej vody do kanalizácie – minimalizácia vzniku kaluží

Na povrchu spevnených plôch sa vďaka eko dlažbám ani po výdatnom daždi nevytvárajú kaluže, pretože škáry medzi dlažbami odvádzajú vodu do kanálikov, ktoré ju postupne prepúšťajú do podkladovej vrstvy. Táto dlažba minimalizujeodtok vody do kanalizácie a zvyšuje kvalitu spodnej a povrchovej vody. Voda sa vsakuje opätovne do zeme, čím sa zvyšujú zásoby podzemnej vody a zároveň sa podporuje termoregulácia prostredia a predchádza sa prehrievaniu krajiny.

ekologicke dlazby
Zatrávňovacia dlažba od spoločnosti Semmelrock vyniká až 40% vsakovacím podielom.

Ekologická dlažba pomáha filtrovať znečisťujúce látky z dažďovej vody

Priepustnosť ekologických dlažieb zabezpečujú širšie škáry spolu so špeciálnymi odvodňovacími kanálikmi a inými špecifickými technickými riešeniami. Voda prechádza cez široké škáry dlažby do štrkového podložia plochy a skôr, ako prenikne do zásob podzemných vôd, prechádza jednotlivými vrstvami podložia, kde sa dostatočne prečistí. Podklad totiž slúži ako filtračný systém. Časť vody sa, naopak, prostredníctvom širokých škár ľahšie odparí z povrchu spevnenej plochy do ovzdušia.

Vonkajšie plochy spevnené eko dlažbou sú odolné

Ekologické dlažby sú dostatočne pevné na to, aby udržali veľké nákladné auto bez toho, aby sa zlomili alebo popraskali. Inými slovami, dlažba vydrží skutočne vysokú záťaž, vďaka spomínanej zámkovej technológií škár. Zámkový systém dlažby neumožňuje posun ani deformáciu spevnenej plochy. Mnohí profesionáli ich dokonca odporúčajú na komerčné parkoviská, ako súčasť stratégie udržateľnej budúcnosti.

Dlažba s nízkymi  nákladmi na údržbu

Všeobecne platí, že údržba ekologickej dlažby je nenáročná. Dá sa ľahko čistiť, škvrny od oleja treba odstrániť špeciálnymi čistiacimi prostriedkami. Poškodené betónové tvárnice možno v prípade potreby jednoducho vymeniť. Pri realizácii vonkajšej terasy a inej spevnenej plochy odporúčame si nejaké kusy odložiť. Dizajn dlažby sa mení a po rokoch vás neprekvapí situácia, kedy vami použitá dlažba už nie je k dispozícii. Prerastené časti trávy treba v prípade potreby skrátiť kosačkou.

Ekologická dlažba splní nielen vaše estetické a funkčné očakávania, výberom tejto dlažby prispejete aj prirodzenému kolobehu vzácneho prírodného zdroja – vody.
Čítajte aj

Najvyšším kritériom výstavby má byť trvácnosť

PREČÍTAŤ
Autor článku:
logo-redakcia
admin
08. apríla 2022