Zdravé bývanie z pohľadu alergií
V domácom prostredí na nás „číha“ mnoho alergénov, ktoré nám dokážu znepríjemniť život a narušiť pokojné a zdravé bývanie. Roztoče, pele, prach, znečistené ovzdušie… K tomu nevhodne zvolené doplnky a stavebné materiály a máme „zarobené“ na nepríjemné zdravotné problémy. Ako sa dá bývať čo možno najzdravšie?
Výber stavebných materiálov pre zdravé bývanie
Či už v byte alebo dome, pri prerábke alebo stavbe, vždy je potrebné starostlivo voliť použité materiály a vhodné doplnky do domácnosti. Najmä, ak máte sklon k alergiám, alebo už existujúce alergické, či iné ochorenie súvisiace so sťaženým dýchaním. Na pozore sa majte aj v prípade, ak sa alergie vyskytujú vo vašej rodine, a teda máte na ich vznik predispozície. Ak plánujete nové bývanie, informujte sa o materiáloch použitých pri výstavbe. Najideálnejšie je postaviť si vlastné bývanie svojpomocne, alebo s využitím služieb firmy, ktorá s vami prekonzultuje výber materiálov. Môžete tak predísť mnohým nepríjemnostiam, ktoré sú v našom podnebnom pásme bežné. Naše príbytky totiž musia odolať vysokým teplotám, ako aj mrazom, vlhkému počasiu aj veľkým suchám. Pestrosť ročných období vyžaduje naozaj odolnosť, nielen nášho organizmu, ale aj domova. V tomto smere je dobré staviť na klasiku v podobe pálenej tehly.
Prečo tehla?
Pri zrode tehál stoja doslova štyri živly– zem, voda vzduch a oheň. Zem zmiešaná s vodou sa vytvaruje do potrebného tvaru, vysuší sa vzduchom a vypáli v ohni. Výpal je určujúcim momentom pri výrobe tehly , kedy tehla získava svoj nezameniteľný charakter a mnohé výhody oproti ostatným murovacím materiálom. Z pece vychádza čistý prírodný produkt s jedinečnými vlastnosťami, ktoré majú vďaka svojmu pôvodu pozitívny dopad na zdravie užívateľov.
Všadeprítomné roztoče spôsobujú alergie
Či sa vám to páči, alebo nie, aj u vás doma isto bývajú nechcení nájomníci – roztoče. Sú voľným okom neviditeľné a bežne človeku nespôsobujú žiadne problémy. Sú však jedinci, ktorí sú na ich prítomnosť citliví, preto je dobré držať ich výskyt v byte či dome pod kontrolou. „Roztoče sú drobné pavúkovce a nachádzajú sa v bežnom domácom prachu. Veľmi sa im darí tam, kde je vlhko, teplo, tma a tam, kde majú dostatok potravy. Z toho logicky vyplýva, že najlepšie im je v našej posteli, kde majú teplo, ktoré sála z nášho tela. Tým, že sme prikrytí a potíme sa, majú tam dosť vlhko, aj dosť potravy z našich epitelov, teda povrchových buniek pokožky, ktoré sa nám odlupujú,“ vysvetľuje MUDr. Svetlana Hadvabová z Ambulancie klinickej imunológie a alergiológie v Komárne.
Zdravé bývanie bez roztočov
V noci roztoče vyliezajú na povrch zvnútra matracov a cez deň sú schované. Dokážu sa neuveriteľne rýchlo rozmnožovať, preto treba zvoliť účinné prostriedky, aby sa nám ich výskyt v byte či dome nevymkol spod kontroly. Roztoče nevidíme, ani o ich existencii nevieme, neštípu, nehryzú, nie je ich počuť. Môže sa však stať, že náš organizmus na ne, resp. ich zvlečenú kožu a výlučky, zareaguje alergickou reakciou. „Reagujeme hlavne na ich povrchové časti. Roztoč má svoje vývojové stupne. Vždy, keď prechádza do ďalšieho vývojového štádia, zvlieka sa. A tá koža spolu s exkrementmi vyvolávajú reakciu, ktorá sa môže prejaviť alergickou nádchou, teda kýchaním, upchatým nosom, soplením, môžu nám slziť oči, ťažko sa nám dýcha. Môže to prejsť až do astmy. Ak si vezmeme vplyv všetkých alergénov, roztočová alergia je najčastejšie asociovaná s vývojom bronchiálnej astmy,“ dodáva MUDr. Hadvabová.
Ako sa zbaviť roztočov
Nemáme možnosť zbaviť sa roztočov úplne, no vieme minimalizovať ich množstvo v našich príbytkoch. „Ak teda vieme, že majú rady vlhko, mali by sme doma udržiavať optimálnu vlhkosť vzduchu, čo je okolo 50-55%,“ vysvetľuje lekárka. Doma by sme nemali mať ani príliš teplo, v zimnom období ideálne okolo 22 stupňov, v spálni to môže byť aj menej, dokonca aj 17-18°C. Ráno by sme nemali postele hneď vzorne ustielať, no nechať matrace odokryté, aby sa z nich odvetrala vlhkosť. Treba poriadne vyvetrať, ak je vonku veľmi zima, riešime to nárazovo – teda na 10-15 minút pootvárame dokorán všetky okná v byte. „Roztoče nemajú rady svetlo, teda ráno treba odostrieť, slnečné žiarenie ich odplaší. Okrem toho by sme nemali roztoče zbytočne „kŕmiť“, teda mali by sme matrace pravidelne vysávať a tepovať, utierať prach v byte vlhkou handrou. Na matrace existujú aj vysávače, ktoré majú silnejší ťah a dokážu vytiahnuť roztoče aj zo stredu matracov.“
Stavebné materiály pre ideálnu teplotu a vlhkosť
Vhodne zvolené stavebné materiály sa dokážu postarať o udržiavanie ideálnej teploty aj vlhkosti v priestore, je to taktiež prvý krok a predpoklad pre bývanie bez roztočov. Obvodové steny z tehál sú zárukou vynikajúcich tepelnoizolačných vlastností. To je dôležitá vlastnosť nielen z hľadiska úspor energií, ale aj z hľadiska hygienického, teda vplyvu na zdravie človeka. Tehlové murivo má vďaka vlastnostiam páleného tehliarskeho črepu schopnosť akumulovať teplo. Stavba z tehál sa vyznačuje dostatočnou akumulačnou schopnosťou, ktorá zabezpečuje tepelnú pohodu bez náhlych teplotných výkyvov počas celého roka. Z tohto hľadiska sú tehlové steny ideálne. Bránia rýchlemu vychladnutiu alebo naopak prehriatiu vnútorných priestorov domu pri náhlych zmenách teploty v exteriéri.
Čo všetko vplýva na kvalitu bývania?
Či už bývate v dome alebo byte, roztoče vás nájdu všade. Čo sa týka bývania, dôležitá je aj lokalita a kvalita stavby. Na jednej strane je teda kvalita použitých materiálov a na strane druhej umiestnenie stavby. Pochopiteľne, horšie na tom sú stavby v meste v znečistenom prostredí, kde sa nám do domácností okrem roztočov tlačí aj prach a znečistený vzduch z ulice. „Principiálne, keď je dobre postavený byt, je kvalita bývania v ňom vyššia ako v zle postavenom dome. Najčastejšou príčinou je zvýšená vlhkosť, ktorá je asociovaná hlavne s kumuláciou plesní. Buď nie je dostatočná izolácia spodnej vrstvy, alebo nie sú použité správne materiály na izoláciu vonkajších stien. V domoch je pravdepodobnosť výskytu plesní častejšia ako v bytoch.“
Alergény v našich príbytkoch
Okrem roztočov máme doma viacero alergénov, ktoré neprispievajú ku kvalite nášho bývania. Už spomínané plesne sa dokážu rýchlo množiť v chladnom a vlhkom prostredí – najčastejšie sú to kúpeľne a nedostatočne vetrané špajzy. Preto je dôležité udržiavať v byte správnu teplotu – ani príliš vysokú, ani príliš nízku. Aj keď odchádzate v zimnom období na dlhšie preč z domu, je potrebné nastaviť radiátory tak, aby sa vnútri aspoň mierne kúrilo. Obvodové steny s dobrými tepelnoizolačnými parametrami a zároveň kvalitne riešené detaily za pomoci doplnkových formátov tehál zaručujú dostatočné vnútorné povrchové teploty, čo je základ prevencie proti riziku vzniku plesní. Príliš chladný byt, najmä ak ide zima od podlahy, môže mať navyše u obyvateľov spojitosť aj s bolesťami kĺbov. „Citlivejší jedinci sú náchylnejší na prechladnutie. Na druhej strane však mám aj pacientov, ktorí celoročne nekúria, majú doma okolo sedemnásť stupňov a chorí nebývajú. Takže tam je vnímavosť individuálna. Chlad skôr nepôsobí dobre u pacientov, ktorí majú reumatické ochorenia. Zhoršujú sa tým bolesti kĺbov a ranná stuhnutosť.“
Plesne na stenách a vo vzduchu
V chladnom a tmavom prostredí sa darí plesniam. „Pleseň produkuje spóry, ktorými sa rozmnožuje. Tie sa dostávajú do ovzdušia a po ich inhalácii takisto vznikajú alergické prejavy – môžeme kýchať, kašľať, môže nám tiecť z nosa, opäť môže prepuknúť až astma. Tento typ, ktorý je spustený alergiou na plesne, je ťažšie liečiteľný ako astma spojená s alergiou na peľové alergény,“ hovorí MUDr. Hadvabová.
Zdravé bývanie je podmienené optimálnou vlhkosťou
Doktorka Hadvabová si tiež spomína na konkrétny príklad zo svojej praxe, kedy nadmerná vlhkosť v dome spôsobovala nemalé zdravotné komplikácie: „Môj kolega – lekár – trpel dlhotrvajúcim kašľom, zahlienením a nádchou. Kožnými testami sme mu potvrdili alergiu na vzdušné plesne. Po ďalšom pátraní sme zistili pôvod jeho zhoršeného stavu. Kolega býval v krásne prerobenom meštianskom dome, ktorý však bol pomerne vlhký, a napriek dodatočným zásahom do stavby v ňom pretrvávala vysoká vlhkosť. Počas 2-týždňovej dovolenky mimo domu sa zdravotný stav kolegu výrazne zlepšil. Rozhodol sa preto presťahovať do novostavby, čo mu prinieslo okamžité zlepšenie zdravia.“
Čítajte aj
Syndróm chorých budov: Ako sa ho zbaviť a mať zdravé bývanie?
PREČÍTAŤIdeálna vlhkosť vzduchu vďaka tehlovému murivu
Mikroklímu v interiéri významne ovplyvňuje obsah vodnej pary vo vzduchu a teplota vnútorných povrchov. Aby nedochádzalo k nepomeru medzi týmito veličinami a následnému vzniku nebezpečných plesní, je dôležité, aby steny umožnili difúziu vodných pár, čím sa reguluje vlhkosť vnútorného prostredia. Vďaka dostatočnej pórovitosti keramického črepu tehál je difúzia vodnej pary dostatočná. Tým zabezpečuje stále príjemnú klímu v obytných priestoroch a ideálny pomer vlhkosti a teploty prostredia.
Vlhký vs. suchý vzduch v dome
Opačným extrémom vlhkého prostredia je prekúrený vzduch, ktorý vysušuje sliznice našich dýchacích ciest. Môže to viesť k chronickému kašľu, sliznica sa stáva citlivejšou na vírusy, baktérie a ostatné patogény. „Na to, aby sliznica správne fungovala, musí byť na jej povrchu určitá vlhkosť. Na povrchu dýchacích ciest máme bunky, ktoré majú navrchu tzv. cílie, čo sú akoby malé vlásky, ktoré kmitajú. Ich úlohou je zachytávať čiastočky prachu, vírusy, baktérie. Tým kmitavým pohybom spolu s čiastočkami hlienu ich dokážu postupovať smerom hore a keď sa ich nazbiera viac, vtedy zakašleme, alebo kýchneme a tieto čiastočky dokážeme dostať von,“ vysvetľuje doktorka. Ak sú cílie vyschnuté, nedokážu nás dostatočne chrániť.
Čistý vzduch – základ pre zdravé bývanie
Nie vždy dokážeme kvalitu svojho bývania ovplyvniť na 100%, najmä ak nie je úplne zdravé prostredie, v ktorom bývame. Vieme si však pomôcť. Ak vás trápi znečistené vonkajšie prostredie, zainvestujte do čističky alebo ionizátora vzduchu. „Existujú aj špeciálne funkčné interiérové nátery, ktoré obsahujú minerály zvyšujúce obsah iónov v ovzduší. Aby ste si to vedeli predstaviť, zvýšený obsah iónov vo vzduchu je napríklad po búrke. Keď si vtedy otvoríte okno, máte pocit, že vzduch je neuveriteľne čistý. Ióny sa dokážu naviazať na všetky povrchové častice – či sú to roztoče alebo plesne alebo epitely z domácich zvierat. Tieto zhluky popadajú na zem a nevíria sa v ovzduší, teda ich nevdychujeme, ale vieme ich dokonale odstrániť zmytím podlahy alebo povysávaním,“ vysvetľuje MUDr. Hadvabová.
Pri výbere materiálov do domácnosti nešetrite
Pri udržiavaní optimálnej teploty, vlhkosti a hygieny v domácnosti dokážeme minimalizovať riziko problémov, ktoré nám môžu prinášať alergie. Dôležité však je dbať aj na výber stavebných materiálov. Či už plánujete kupovať byt, stavať, alebo prerábať. V zásade platí, že sa neoplatí šetriť. Nielen, že nekvalitné materiály môžu výrazne negatívne ovplyvniť komfort bývania, no hrozia vám aj iné nepríjemnosti, súvisiace so zhoršením zdravotného stavu. A, ako sa hovorí, zdravie máme len jedno. Kvalitu bývania viete ovplyvniť vždy dokúpením vhodných doplnkov aj pomôcok na zlepšenie komfortu vášho žitia. Vyberajte starostlivo a nechajte si poradiť odborníkmi. Výber stavebných materiálov ako aj doplnkov domácnosti je našťastie dosť široký na to, aby si každý prišiel na svoje.