Mýty a fakty: hmotnosť strešnej krytiny
Jedným z argumentov v prospech či neprospech ktorej krytiny je jej hmotnosť. Škridly delíme na ľahké, ku ktorým patrí plechová strecha a asfaltová krytina a ťažšie betónové a pálené keramické škridly. Je však hmotnosť strešnej krytiny taká dôležitá?
Nosnosť strechy nezáleží iba od hmotnosti krytiny
Ak staviate nový dom, hmotnosťou strešnej krytiny sa nemusíte zaoberať, zodpovednosť preberá odborník. Projektant vám navrhne krov s ohľadom na vaše preferencie tak, aby uniesol vami vybranú krytinu. Pri rekonštrukcii strechy treba brať ohľad na jestvujúcu konštrukciu strechy. Ak bola pôvodná krytina keramická, jej hmotnosť bola cca 55 kg/m2, takže môžete bez obáv zvoliť novú pálenú alebo betónovú strešnú krytinu. Nosnosť konštrukcie najjednoduchšie zistíte privolaním statika, ktorý určí maximálne možné zaťaženie múrov a krovu. Samotná strešná krytina predstavuje len časť celkovej váhy strechy, do úvahy sa berie zaťaženie celej váhy strechy, vrátane samotnej konštrukcie krovu, latovania, sadrokartónu či tepelnej izolácie a hlavne zaťaženie poveternostnými vplyvmi. Strešná konštrukcia musí byť navrhnutá tak, aby uniesla hmotnosť celého strešného plášťa, snehu a zaťaženie vetrom s dostatočnou rezervou únosnosti. Hmotnosť samotnej strešnej krytiny nijako významne nezaťažuje konštrukciu krovu.
Mýtus: Skladaná krytina je na rekonštrukciu príliš ťažká
Pri rekonštrukciách rodinných domov sa často volí plechová strecha v domnienke, že skladaná keramická alebo betónová krytina krov zaťaží alebo ho bude treba robiť nanovo. Keramické krytiny sú vnímané ako ťažké napriek tomu, že môžu mať rovnakú, alebo dokonca nižšiu hmotnosť ako pôvodná stará krytina.
Sneh ťažší ako betón
Zaťaženie mimoriadnym úhrnom snehu a silným vetrom je mnohonásobne väčšie ako zaťaženie hmotnosťou krytiny. Škridla môže byť akokoľvek ľahká, najväčšiu záťaž strecha pocíti v zime, pod vrstvou snehu. Záťaž snehovou pokrývkou a vetrom záleží v prvom rade od klimatických podmienok lokality, kde sa objekt nachádza, na jej výpočet sa používajú takzvané snehové alebo veterné mapy. Zaťaženie vplyvom snehu dosahuje na Slovensku v závislosti od konkrétnej oblasti hodnotu 50-150kg/m2, v horských oblastiach sú bežné hodnoty nad 250 kg/m². Technické normy dokonca uvádzajú objemovú hmotnosť mokrého snehu až 400 kg/m3.
Pre lepšiu predstavu, v prípade 25 cm pokrývky na streche je hmotnosť 100 kg/m2. Ak by sme uvažovali so zaťažením snehom 200 kg/m², čo je hmotnosť uľahnutého snehu, celková záťaž na priemernej streche s plochou 200 m2 je 40 ton. Vplyv krytiny na zaťažení krovu v takom prípade nepresiahne ani 20%. Podľa miery snehových zrážok, využitia objektu, tvaru strechy odborníci určia, či je vhodnejšie sneh nechať voľne skĺznuť po streche, alebo sneh zachytávať na streche prostredníctvom protisnehového systému.
Odolnosť proti vetru je dôležitým kritériom pri výbere strešnej krytiny, strecha musí dostatočne odolávať zaťaženiu sily vetra, kde je hmotnosť niekoľko desiatok kilogramov na m2, na našom území štandardne s hodnotou 45-55 kg/m2. Faktom je, že nebezpečenstvu podfúknutia lepšie odolávajú ťažšie krytiny, teda keramické alebo betónové, v tomto prípade je teda ťažšia krytina skôr výhodou ako nevýhodou. Všetko však záleží od správnej montáži. Aj tej najťažšej krytine hrozí podfúknutie, pokiaľ nebude kvalitne a správne zhotovená. Vyššia hmotnosť pomáha aj pri tlmení hluku a zvyšuje tepelno-akumulačnú schopnosť, ktorá napomáha odolávať prehriatiu v letných mesiacoch.
Ľahké strešné krytiny
Rozhodnutie pre výber konkrétneho druhu krytiny je teda dané hlavne stavom krovu pri rekonštrukcii, pri novostavbách ide zväčša o cenovú voľbu. Nevyhnutne nie každá lacnejšia voľba musí byť výhodnou investíciou z hľadiska životnosti, či kvality. Ak si teda neviete vybrať, ktorá krytina na strechu je tá naj, čítajte ďalej.
Plechová strecha
Podľa prieskumu spoločnosti Wienerberger s.r.o realizovaného v auguste 2020 až 24% pokrývačov pracuje s plechovou krytinou, pričom najčastejším argumentom pre výber plechu je jeho ľahkosť a nízka cena, jej hmotnosť sa pohybuje okolo 5 kg/m2.. Plech, ako krytina na strechu, sa môže javiť ako najlepšie riešenie napríklad pri rekonštrukcii. Vtedy je nosnosť krytiny dôležitá, hlavne v prípade zachovania pôvodného krovu. Samozrejme, pri každej voľbe treba zvážiť pre a proti a v tomto prípade ako hlavné negatíva pokrývači pri plechovej krytine uviedli kratšiu životnosť, nižšiu odolnosť a hrdzavenie. Životnosť plechovej krytiny záleží od materiálu a povrchovej úpravy, v prípade lacného pozinkovaného plechu je životnosť okolo 20 rokov a treba ho natierať špeciálnym náterom kvôli možnej korózii.
Drahšie riešenie – medené plechové krytiny natierať netreba. Životnosť garantujú min. 80 rokov, sú však podstatne drahšie. U plechových krytín sa stretávame s viacerými pojmami: záruka, záruka na povrch, záruka na materiál, záruka na prehrdzavenie, technická záruka alebo “skutočná doba záruky od 10 do 50 rokov”. Nevýhodou plechových krytín je aj hluk pri daždi. Na rozdiel od pálenej krytiny sa plech v závislosti od teploty rozpína a postupne stráca farbu.
Asfaltový šindel
Alternatívou medzi ľahkými krytinami je asfaltový šindel, ktorý na rozdiel od plechových striech lepšie absorbujú hluk v daždi. Nevyberajte však lacné alternatívy ani v tomto prípade, hrozí vám, že skoro stratia ochranný posyp, rýchlo zostarnú a skrehnú. Krytiny na báze asfaltu vážia od 9 do 12 kg/m2.
Keramická alebo betónová krytina?
Internet ponúka množstvo porovnaní, najlepším riešením je však porovnanie parametrov, ktoré uvádzajú konkrétni výrobcovia strešných krytín. Pri rozhodovaní si vždy pýtajte príslušné parametre strešnej krytiny a dôkladne si prečítať záručný list výrobcu. Betónová krytina má v porovnaní s pálenou krytinou nižšiu stálofarebnosť, čo možno vidieť už po 15 rokoch od výstavby. Po tejto dobe sú dokonca náchylnejšie aj na tvorenie a usádzanie machu a nečistôt. Aj betónová aj keramická krytina sa vyznačujú vysokou odolnosťou voči vode a mrazu. Ako je to v prípade hmotnosti?
Pálená keramická krytina je vhodná do akýchkoľvek klimatických podmienok. Jej váha sa pohybuje okolo 40 kg/m2; najťažším typom je Bobrovka s váhou 70kg/m2. Betónové škridly sú na tom s váhou podobne.
Porovnanie hmotnosti strešných krytín
Ak by sme vzali do úvahy štandardnú strechu s plochou 200 m2, hmotnosť plechovej krytiny by bola jedna tona, asfaltovej zhruba 2 tony, keramickej a betónovej krytiny približne 9 ton.
Čo tvorí hmotnosť strechy?
Do akej miery teda ovplyvňuje výber strešnej krytiny celkovú hmotnosť strechy? Ľahké krytiny sa upevňujú klincami alebo vrútmi na debnenie, ktoré je zhotovené z drevených dosiek s hrúbkou 2 – 2,8 cm a šírkou 10-15 cm. V prípade ťažkých krytín je potrebné zhotoviť z kontralát a lát rošty. Nezabúdajme na tepelnú izoláciu, hydroizoláciu a príslušenstvo.
- Hmotnosť krovu od 13 kg/m2
- Latovanie 4 kg/m2
- Tepelná izolácia od 15 do 50 kg/m2
- Debnenie – jedna vrstva 15-20 kg/m2
- Ľahká krytina 5-20 kg/m2
- Ťažká krytina 40-70 kg/m2
- Vietor cca 45 kg/m2
- Sneh 150 kg/m2
- Človek na streche 100 kg/m2
Ak počítame s hmotnosťou plechovej krytiny okolo 5 kg/m2, hmotnosť šindľa je cca 7 kg/m2 a hmotnosť skladanej strešnej krytiny je asi 40 kg/m2. Ak vezmeme do úvahy aj hmotnosť kompletného príslušenstva, 1 m2 strechy s plechovou strešnou krytinou váži 24 kg, so šindľovou strešnou krytinou 44 kg a s pálenou alebo betónovou okolo 60 kg. V porovnaní s plechovou strešnou krytinou je síce skladaná krytina o približne 40 kg ťažšia, podľa odborníkov rozhodne nie je hmotnosť, ktorá by strechu zaťažovala.
Ktoré sú najdôležitejšie pravidla pre výbere strešnej krytiny?
To, pre ktorú krytinu sa nakoniec rozhodnete, záleží aj od vkusu a ceny krytiny. Pri výbere krytiny nezabúdajte na tri hlavné pravidlá:
- Nechajte si poradiť skúseným projektantom, ktorý navrhne vhodnú krytinu na vašu strechu.
- Pri porovnávaní krytín sa riadne dokladmi výrobku – preštudujte si záručný list, podmienky záruky, certifikát, prehlásenie o zhode, montážny návod.
- Vyberte si odbornú a overenú firmu. Môžete mať najdrahšiu strešnú krytinu, no ak nebude odvedená kvalitná práca pokrývača, na streche môžu byť chyby a vzniknúť problém.